×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Заради липса на изпитващи: Курсисти чакат над месец, автоинструктори излязоха на протест в Шумен
  • Принц Уилям и Кейт Мидълтън празнуват годишнина от сватбата си
  • Полицаи иззеха 2 килограма наркотици в София
  • Северна Корея тества оръжейни системи на нов разрушител
  • Тръмп: Русия иска да постигне споразумение в Украйна
  • 12 000 случая на варицела от началото на годината
  • Делото „Дебора“ продължава с разпит на свидетели
  • 74-годишен водач блъсна украинка в Слънчев бряг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Скритите AI работници - проклятието на ниските заплати без перспектива за развитие


07 Юни 2024, Петък, 14:00 ч.

Зад лъскавите модели с изкуствен интелект стоят хиляди часове нископлатен труд

Може би сте чували, че революционният изкуствен интелект (AI) се базира на основите на стария свят. Веригите на доставките, които създават инструменти с генеративен AI като ChatGPT имат високоплатени мениджъри и учени на върха, а отдолу стоят работници, които се трудят над обучението на алгоритмите, предава investor.bg.

Между 150 и 430 млн. души вършат такава работа, сочи скорошна прогноза на Световната банка. Те анотират изображения, текст и звук, създават ограничителни кутии около обекти в изображения, а отскоро пишат хайку, есета и измислени истории, за да обучат сложните инструменти, които в крайна сметка евентуално биха могли да заменят хора като мен, пише Парми Олсън за Bloomberg.

Те също така съществуват в един вид икономически застой. „Никога не съм срещал работник, който да ми каже: „Тази работа ми даде шанс да си купя къщата или да изпратя децата си в университет“, коментира Милагрос Мичели, изследовател в Disturbed AI Research Institute и Weizenbaum Institute.

Мичели си спомня, че през 2019 г. е разговарял с около десетина работници, занимаващи се с етикетиране на данни, които печелели по около 1,70 долара на час в Аржентина. Когато се връща през 2021 г., никой от тях не е помръднал, а заплатите им почти не са нараснали. Те все още са живеели под прага на бедността.

Работниците често трябва да започнат втора работа или да приемат нощни смени, казва Мадхумита Мурджия, AI редактор във Financial Times, чиято скорошна книга „Code Dependent” включва техните истории от целия развиващ се свят. Жена, която е работила за Samasource Impact Sourcing в Найроби, например, не е можела да издържа себе си и дъщеря си със заплатата и е трябвало да се премести при родителите си, казва Мурджия.

Самата работа е несигурна. Работничка в България не е можела да плаща наема си, след като ѝ спрели възможността да поема платени задачи след оплакване от нощните смени.

Крайните клиенти са Microsoft и OpenAI, едни от най-високо оценените компании в света. „Това е като работник във фабрика във Филипините, който не осъзнава, че роклята, която шие, ще бъде рокля за 3000 долара“, казва Мурджия.

Освен това има много малко възможности за изкачване по стълбичката нагоре. Мурджия установява, че работещите с данни не преминават към по-високоплатени дигитални работни места. „Те все още са ограничени до работа с ниска стойност“, казва тя.

Лидерите на фирмите за етикетиране на данни често започват с благородни намерения да помогнат на хората да се измъкнат от бедността, но срещат трудности да накарат корпоративните клиенти да плащат повече, тъй като конкуренцията в тяхната област се е увеличила. Поради това повечето платформи за работа с данни нямат въведени политики, които да гарантират, че работниците им печелят поне местната минимална заплата, показва проучване от 2021 г. на Oxford Internet Institute.

Да вземем тази реклама, търсеща „професионални преводачи“ в Нигерия, която предлага до 17 долара на час, за помощ за обучение на модели с генеративен изкуствен интелект. Това е много под средната ставка за нигерийски преводач, която започва от 25 долара на час, според Good Firms, уебсайт за клиентски отзиви. Рекламата идва от Remotasks, основна платформа на базирания в Сан Франциско AI стартъп Scale.ai, който наскоро набра 1 млрд. долара от инвеститори, включително Amazon.com в рамките на един от най-големите кръгове на финансиране за тази година. Scale.ai не е отговорила на няколкото запитвания за коментар, които са ѝ отправени.

Компанията и конкуренти като базираната в Сан Франциско Samasource Impact Sourcing, аржентинската Arbusta S.R.L. и българската Humans in the Loop играят ключова роля във веригата за доставки на AI, но от години обикновено плащат точно толкова, колкото работниците да се прехранват, казват Мурджия и д-р Мичели.

Това може да продължи дори когато работата с данни стане по-сложна. Напоследък платформи като Scale.ai търсят по-квалифицирани работници, включително художници и хора с дипломи за творческо писане, които да пишат кратки истории за обучение на AI системи, сочат документи с инструкции, разгледани от Miceli. Въпреки че предлагат по-високи заплати, те все още са под това, което хората с дипломи трябва да печелят.

Изследователите казват, че апетитът за такава работа нараства, но при малко стимули за осигуряване на справедливо заплащане е трудно да се очаква подобряване на икономическото състояние на работниците. Обучението на AI вече е ужасяващо скъпо поради цената на чиповете и облачните изчисления. (Фирмата за рисков капитал Sequoia Capital наскоро изчисли, че през 2023 г. AI индустрията е похарчила 50 млрд. долара за чипове на Nvidia за обучение на AI, но е генерирала само около 3 млрд. долара приходи.)

Това означава по-малко възможности за хората, стоящи в основата на AI революцията, и още веднъж показва, че истинските трансформиращи ефекти на технологията са в укрепването на икономическата мощ.

Може би можем да научим нещо от Nike. Още през 90-те години на миналия век компанията беше изправена пред силна негативна реакция за дългите часове и ниските заплати, които работниците ѝ в развиващите се страни получаваха. С течение на времето потребителските бойкоти и натискът от медиите накараха Nike да въведе по-строги трудови политики. Така тя похарчи милиони долари за подобряване на условията и възнагражденията.

Предизвикателството за работещите с данни е, че техните работни места са по-трудни за визуализиране по същия начин, по който можете да си представите младо момче, което шие обувки за тенис в слабо осветен склад. Това може да затрудни техните защитници да съберат подкрепа. Технологичните компании обаче трябва да помнят, че лошите условия на труд в дъното на тяхната верига за доставки също могат да доведат до нестандартен AI. Това е проблем във време, когато обществеността е по-предпазлива от всякога към модели, които халюцинират. Въпросът всъщност не е изключително сложен: плащайте повече на работещите с данни и се отнасяйте към тях по-добре.


В категории: IT и технологии


Айтозлия погази закона
Айтозлия погази закона 30/04/2025, Сряда 09:33 0
Флагман.БГ Млад мъж кара дрогиран в Несебър Млад мъж кара дрогиран в Несебър 30/04/2025, Сряда 09:03 0
Флагман.БГ Огромна драма в "Ергенът" Огромна драма в "Ергенът" 30/04/2025, Сряда 08:33 1
Отиде си голям рокаджия
Отиде си голям рокаджия 30/04/2025, Сряда 08:00 1
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 2
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Айтозлия погази закона Айтозлия погази закона Шофира дрогиран Румънско семейство в шок от "лечението" им в УМБАЛ-Бургас Румънско семейство в шок от "лечението" им в УМБАЛ-Бургас Ето защо те никога повече няма да дойдат в България, а на нас желаят здраве и успех с евроинтеграцията Млад мъж кара дрогиран в Несебър Млад мъж кара дрогиран в Несебър Полицията го спипа 800 лева за 5 километра: Фирма за пътна помощ ужили 18-годишно момче след тежка катастрофа 800 лева за 5 километра: Фирма за пътна помощ ужили 18-годишно момче след тежка катастрофа Лелята на младежа разказа за скандална схема   Екшън в Бургас: Високо напрежение между тийнейджъри и ядосан шофьор от градския транспорт Екшън в Бургас: Високо напрежение между тийнейджъри и ядосан шофьор от градския транспорт Две момчета с тротинетки минаха на червен светофар пред автобус Републиканският път Ямбол-Средец е в критично състояние! Готви се протест Републиканският път Ямбол-Средец е в критично състояние! Готви се протест "Търпението на хората се изчерпа", каза кметът на село Войника Мария Георгиева   Топло време в София, по Черноморието не чак толкова Топло време в София, по Черноморието не чак толкова Слънчев ден като цяло в страната Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност
Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Лидерът на републиканците изрази тежко мнение за Байдън Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори