×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Путин ще разговаря във вторник със султана на Оман Хайсам бин Тарик ал Саид в Москва
  • Топлофикациите в София и Пловдив обявиха, че започват поетапно спиране на парното
  • От днес до четвъртък се затварят две от четирите лента на "Тракия" от 3-и до 5-и километър
  • Съветът за електронни медии избра Симона Велева за председател за 1 година
  • КНСБ: Минимум 1521 лева чисто са нужни на един работещ, за да се издържа
  • УЕФА публикува клубните компенсации за 2020-2024 г., 1.5 млн. евро са за България
  • Туристи загинаха в индийския район Кашмир при нападение от екстремисти
  • Терзиев назначи Богдана Панайотова за главен архитект на София
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Скритите AI работници - проклятието на ниските заплати без перспектива за развитие


07 Юни 2024, Петък, 14:00 ч.

Зад лъскавите модели с изкуствен интелект стоят хиляди часове нископлатен труд

Може би сте чували, че революционният изкуствен интелект (AI) се базира на основите на стария свят. Веригите на доставките, които създават инструменти с генеративен AI като ChatGPT имат високоплатени мениджъри и учени на върха, а отдолу стоят работници, които се трудят над обучението на алгоритмите, предава investor.bg.

Между 150 и 430 млн. души вършат такава работа, сочи скорошна прогноза на Световната банка. Те анотират изображения, текст и звук, създават ограничителни кутии около обекти в изображения, а отскоро пишат хайку, есета и измислени истории, за да обучат сложните инструменти, които в крайна сметка евентуално биха могли да заменят хора като мен, пише Парми Олсън за Bloomberg.

Те също така съществуват в един вид икономически застой. „Никога не съм срещал работник, който да ми каже: „Тази работа ми даде шанс да си купя къщата или да изпратя децата си в университет“, коментира Милагрос Мичели, изследовател в Disturbed AI Research Institute и Weizenbaum Institute.

Мичели си спомня, че през 2019 г. е разговарял с около десетина работници, занимаващи се с етикетиране на данни, които печелели по около 1,70 долара на час в Аржентина. Когато се връща през 2021 г., никой от тях не е помръднал, а заплатите им почти не са нараснали. Те все още са живеели под прага на бедността.

Работниците често трябва да започнат втора работа или да приемат нощни смени, казва Мадхумита Мурджия, AI редактор във Financial Times, чиято скорошна книга „Code Dependent” включва техните истории от целия развиващ се свят. Жена, която е работила за Samasource Impact Sourcing в Найроби, например, не е можела да издържа себе си и дъщеря си със заплатата и е трябвало да се премести при родителите си, казва Мурджия.

Самата работа е несигурна. Работничка в България не е можела да плаща наема си, след като ѝ спрели възможността да поема платени задачи след оплакване от нощните смени.

Крайните клиенти са Microsoft и OpenAI, едни от най-високо оценените компании в света. „Това е като работник във фабрика във Филипините, който не осъзнава, че роклята, която шие, ще бъде рокля за 3000 долара“, казва Мурджия.

Освен това има много малко възможности за изкачване по стълбичката нагоре. Мурджия установява, че работещите с данни не преминават към по-високоплатени дигитални работни места. „Те все още са ограничени до работа с ниска стойност“, казва тя.

Лидерите на фирмите за етикетиране на данни често започват с благородни намерения да помогнат на хората да се измъкнат от бедността, но срещат трудности да накарат корпоративните клиенти да плащат повече, тъй като конкуренцията в тяхната област се е увеличила. Поради това повечето платформи за работа с данни нямат въведени политики, които да гарантират, че работниците им печелят поне местната минимална заплата, показва проучване от 2021 г. на Oxford Internet Institute.

Да вземем тази реклама, търсеща „професионални преводачи“ в Нигерия, която предлага до 17 долара на час, за помощ за обучение на модели с генеративен изкуствен интелект. Това е много под средната ставка за нигерийски преводач, която започва от 25 долара на час, според Good Firms, уебсайт за клиентски отзиви. Рекламата идва от Remotasks, основна платформа на базирания в Сан Франциско AI стартъп Scale.ai, който наскоро набра 1 млрд. долара от инвеститори, включително Amazon.com в рамките на един от най-големите кръгове на финансиране за тази година. Scale.ai не е отговорила на няколкото запитвания за коментар, които са ѝ отправени.

Компанията и конкуренти като базираната в Сан Франциско Samasource Impact Sourcing, аржентинската Arbusta S.R.L. и българската Humans in the Loop играят ключова роля във веригата за доставки на AI, но от години обикновено плащат точно толкова, колкото работниците да се прехранват, казват Мурджия и д-р Мичели.

Това може да продължи дори когато работата с данни стане по-сложна. Напоследък платформи като Scale.ai търсят по-квалифицирани работници, включително художници и хора с дипломи за творческо писане, които да пишат кратки истории за обучение на AI системи, сочат документи с инструкции, разгледани от Miceli. Въпреки че предлагат по-високи заплати, те все още са под това, което хората с дипломи трябва да печелят.

Изследователите казват, че апетитът за такава работа нараства, но при малко стимули за осигуряване на справедливо заплащане е трудно да се очаква подобряване на икономическото състояние на работниците. Обучението на AI вече е ужасяващо скъпо поради цената на чиповете и облачните изчисления. (Фирмата за рисков капитал Sequoia Capital наскоро изчисли, че през 2023 г. AI индустрията е похарчила 50 млрд. долара за чипове на Nvidia за обучение на AI, но е генерирала само около 3 млрд. долара приходи.)

Това означава по-малко възможности за хората, стоящи в основата на AI революцията, и още веднъж показва, че истинските трансформиращи ефекти на технологията са в укрепването на икономическата мощ.

Може би можем да научим нещо от Nike. Още през 90-те години на миналия век компанията беше изправена пред силна негативна реакция за дългите часове и ниските заплати, които работниците ѝ в развиващите се страни получаваха. С течение на времето потребителските бойкоти и натискът от медиите накараха Nike да въведе по-строги трудови политики. Така тя похарчи милиони долари за подобряване на условията и възнагражденията.

Предизвикателството за работещите с данни е, че техните работни места са по-трудни за визуализиране по същия начин, по който можете да си представите младо момче, което шие обувки за тенис в слабо осветен склад. Това може да затрудни техните защитници да съберат подкрепа. Технологичните компании обаче трябва да помнят, че лошите условия на труд в дъното на тяхната верига за доставки също могат да доведат до нестандартен AI. Това е проблем във време, когато обществеността е по-предпазлива от всякога към модели, които халюцинират. Въпросът всъщност не е изключително сложен: плащайте повече на работещите с данни и се отнасяйте към тях по-добре.


В категории: IT и технологии


Флагман.БГ Пожар в жилищен блок Пожар в жилищен блок 22/04/2025, Вторник 21:00 1
Флагман.БГ Дързък ход в "Ергенът" Дързък ход в "Ергенът" 22/04/2025, Вторник 20:00 1
Флагман.БГ Силно земетресение в... Силно земетресение в... 22/04/2025, Вторник 19:40 0
Екзекутираха мъж в Китай
Екзекутираха мъж в Китай 22/04/2025, Вторник 19:24 4
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Катастрофа и задръстване в София Катастрофа и задръстване в София Инцидент с участието на моторист Пожар в жилищен блок Пожар в жилищен блок Апартаментът, от който тръгнал огънят, е обитаван от 30-годишен мъж от София Ето я жестоката истина за раздялата между Борис Бонев и Васил Терзиев Ето я жестоката истина за раздялата между Борис Бонев и Васил Терзиев Роди се новият политически проект "Естетика за София" Невиждано: Отбор игра с 8 души цял мач и победи Невиждано: Отбор игра с 8 души цял мач и победи Партизан Светорачене с футболен подвиг Светият отец спасявал отвлечени деца, но украинците го намразили, след като им казал да се готвят за белия флаг Светият отец спасявал отвлечени деца, но украинците го намразили, след като им казал да се готвят за белия флаг В Аржентина той е имал отрицателно отношение към олигархията, към капитализма и тогава са възприемали СССР като прогресивна сила, заяви проф. Тодор Тагарев Погребват папа Франциск там, където благословили Кирил и Методий за богослужебните книги Погребват папа Франциск там, където благословили Кирил и Методий за богослужебните книги Изборът на наследникът трябва да е между 135-137 кардинали, каза архимандрит Благовест Вангелов Лудост: Насар победи 150-килограмови атлети Лудост: Насар победи 150-килограмови атлети Карлос вдигна двубой достатъчен за златни медали в 3 категории и сребро в тежката, където са с 60-ина килограма повече от него на кантара Загиналата при пожар в дома си Марина била в депресия след лична трагедия Загиналата при пожар в дома си Марина била в депресия след лична трагедия Преди години загубила семейството си, останала съвсем сама Свалиха я от ефир Свалиха я от ефир За последно тя се появи на екран на 17 април, четвъртък, когато бе вторият вот на недоверие срещу правителството Жена се напи до безобразие и нападна мъжа си с кухненски нож Жена се напи до безобразие и нападна мъжа си с кухненски нож Тя е арестувана
Путин с предложение за мир в Украйна, Зеленски готов да преговаря Путин с предложение за мир в Украйна, Зеленски готов да преговаря Очаква се поврат в преговорния процес, но в Киев се опасяват, че от Кремъл може да поискат по-големи отстъпки от САЩ Ислямисти убиха 27 туристи Ислямисти убиха 27 туристи Брадатите аллахакбари ги карали да си свалят панталоните, преди да ги застрелят, за да се уверят, че не убиват мюсюлмани Хищник със стряскащо нападение в... Хищник със стряскащо нападение в... Израел Стана ясно дали Путин ще присъства на погребението на папа Франциск Стана ясно дали Путин ще присъства на погребението на папа Франциск Държавният глава на Русия няма такива планове Двама ранени при стрелба в търговски център Двама ранени при стрелба в търговски център В Италия Проф. Каприев: Папата беше като пътепоказател – показваше пътя, но не вървеше по него Проф. Каприев: Папата беше като пътепоказател – показваше пътя, но не вървеше по него От 137 кардинали Изкуственият интелект е номинирал 24 за наследник на покойният свети отец, каза философът  Силно земетресение в... Силно земетресение в... Остров Нова Гвинея се разлюля Екзекутираха мъж в Китай Екзекутираха мъж в Китай Присъдата дойде, след като въпросното лице уби дете Реал със сензационна рокада? Реал със сензационна рокада? Подписва с Клоп... Осъдиха 27-годишен руснак на 12 години затвор заради... дарени $27 на украинската армия Осъдиха 27-годишен руснак на 12 години затвор заради... дарени $27 на украинската армия Мъжът трябва да плати и глоба от 3 хил. долара
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Руската армия се опитва да създаде впечатление за Великденско примирие Виц на деня Виц на деня - Докторе, как е положението?
- Ами... ако имаш неуредени дела, сега е моментът.
Виц на деня Виц на деня - Каква е разликата между политик и фокусник?
- Единият прави илюзии... другият поне си признава.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Април е като жената - никога не знаеш какво да очакваш!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори