×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Марин Киров: Странно е държавата да въвежда рестрикции за Корал, докато обмисля да превърне Странджа в радиоактивно депо


Марин Киров: Странно е държавата да въвежда рестрикции за Корал, докато обмисля да превърне Странджа в радиоактивно депо
Къде е позицията на държавата за развитието на Черноморска Странджа, пита кметът на Царево Марин Киров
15 Март 2024, Петък, 15:30 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Новата приумица за 500-метрова защитена зона край плажа е абсурдна, защото 60% от територията вече е застроена с хотели

Странно е да се говори само за рестрикции по отношение на защитената зона в Корал, докато в общественото пространство витаят страшни слухове за изграждане на депо за радиоактивни отпадъци в Странджа. Това заяви кметът на община Царево Марин Киров днес, след като и второто заседание на комисията по отношение на Корал се отложи за заради липса на нови документи, представени от страна на вносителя - Атанас Русев.

Въпросният този път дори не се появи по време на заседанието, на което присъстваха само представители на общината, държавата и голяма част от засегнатите собственици.

Зелени, рибари, „птичари“, хотелиери и ресторантьори вдигат протест срещу перките в морето

Ситуацията остава сходна с тази от края на септември, когато се проведе първото заседание. Тогава, заради редица забележки към документацията, то бе отложено. Тези забелжки и днес не бяха коригирани, което наложи с процедурно предложение на представителите на Министерството на туризма и собственик на имот, доведе до поредното прекратяване на обсъжданията.

„Научният доклад, който се цитира, е от 2013 г. - така беше и на предходното заседание. Сега обясняват, че нямало как той да бъде обновен, но за мен това е крайно несериозно. Особено предвид факта, че всички инвеститори, които имат земи в новата 500-метрова зона, са възложили и платили изготвянето на независими екологични оценки, които показват очевидни разминавания с тази отпреди десетилетие”, поясни още Марин Киров.

Промените в ЗУЧК, забраняващи строителство в 500-метрова зона, са нелогични и несправедливи

„Ние защитаваме плаж Корал, а в същото време някой мисли на 20 километра от Царево да направи хранилище за опасни отпадъци. Това са неща, които се взаимоизключват”, възмути се още кметът на община Царево.

Така на практика заради настоящата поредна зелена инициатива, стартирана от НПО, всички собственици на имоти, попадащи в този периметър, са ощетени. Абсурдът е, че в тази територия приблизително 60% от цялата площ вече е застроена с комплекси, къщи, вили и други туристически постройки.

И ситуацията е такава, че останалите собственици, които до този момент не са имали възможността да реализират някаква инвестиция, реално стават собственици на земеделски земи, които се намират до построени вече хотели.

Ако сега Царево загуби битката с НПО-ата за „Корал“, не го чака нищо добро

От друга страна самата община Царево ще загуби немалка сума от бюджета си заради приумицата със защитена зона - приблизително 800 000 лв. под формата на данъци и такси, които вече са били гласувани във финансовата рамка.

„Няма механизъм, който да обясни как ние ще бъдем обезщетени. По отношение на частните собственици има нещо такова, което обаче е така описано, че подбужда единствено съмнение от страна на ощетените”, каза Киров.

Освен това той ще трябва да прекрати и анулира вече издадените разрешения за строителство в зоната. А само имотите, за които след обследване е установено, че попадат във всички рестрикции на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, са над 800. Повечето от тези решения ще отпаднат.

Основното обаче е, че в контекста на други, доста по-сериозни събития, които се случват в целия регион, темата с Корал е на дневен ред, макар и самият вносител на идеята за обособяване на нова защитена зона привидно да не проявява особен интерес към обсъжданията. До такава степен, че реално работата на комисията не може да се изпълни заради отказа на определени играчи да изработят нова независима експертна екологична оценка. Може би просто защото тя ще демонстрира ясно, че в този район няма нужда от защитена зона.

 


В категории: Царево , Политика


Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
10
Коментара
10
Коментара по темата
10.
Защо
15.03.2024 17:42:11
2
16
Защо господин Кмета мълчи за изсичането на горите. Защо не каже че всички фекалии на общината ги изливаме в морето . Защо господин Кмете ?
9.
*********
15.03.2024 17:33:30
0
3
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
8.
T
15.03.2024 16:30:07
2
21
Доводът е, че има имоти, до които е построена кооперация и тези които имат апартаменти ползват "уникалното природно местообитание" за паркинг на колите си от 10 години насам. Собственикът му от друга страна няма възможност даже ограда да си направи.
Много е лесно да искаш забрани за строителтство в чужда земя. Държавност означава приемственост. 20 години държавата позволява урбанизация на имотите до плажа, а после 10 години налага забрани за строителство за да опази природата. Това не е загриженост, а лицемерие.
На миналото изслушване имаше човек който обясни, че са му реституирали бунище в района, изсипал е сума ти пари за да изчисти и заравни терена, а сега му стоварват, че трябва да го "пазят от него" защото е природно местообитание.
Айде обясни му колко е прост.
7.
Бургазлия до 2
15.03.2024 16:30:06
2
12
Гледам флагман ми затрил коментарът заради недоказани твърдения :D не коментирам радиоактивното сметище, ако някой мисли да прави е за растрел, но пише че са само слухове, нещо като бутането на паметника Шипка... Иначе относно застрояването -> надявам се никога да не разрешат строителството. За пътища съм сигурен, че има надлежна процедура, ако не я одобри кмета, някой друг ще трябва да одобри, това са административни подробности... Хайде да не си говорим глупости -> виждаме какви бунгалца са се настроили из цялото черноморие... И аз имам сумати наследствени парцели из Странджа защитени територии. Осъзнавам, че е защитена територия и не рева, че не мога да си направя ловна хижа, нали така???
6.
Май не го е срам?
15.03.2024 16:24:58
2
21
Новата приумица за 500-метрова защитена зона край плажа е абсурдна, защото 60% от територията вече е застроена с хотели
----
Що да е безумна? Събаряйте хотелите и който е взел рушвет да покрива загубите на мафията или да мре!
5.
До 4
15.03.2024 16:21:37
1
17
Еми тъй е!Глупаци управляват,щото глупаците ги избират,а умниците ходят за гъби
4.
ХАХА
15.03.2024 16:13:39
3
24
Баси довода, понеже 60% били вече застроени, било странно. Ами дай да застроим 110% направо, баси глупаците управляват тая държава, не е истина.
3.
Хах
15.03.2024 16:06:14
1
17
Този покемон, ако него бутат ДПС и ГЕРБ, най-много да чисти кенефи, само за това му стига пипето
2.
До 1
15.03.2024 16:05:23
3
11
В момента се обсъжда че По южното черноморие е забранено строителство и риболов на места с цел уж да се запази екологията, но искат да разрешат радиоактивно сметище в района
А Идеята на кметчето е да може дръжавата да прави ремонт и строително разширение на главен път 99 който е на 300 м от плаж Корал. По закона който обсъждаш общината няма право да издава разрешителни за строеж дори за пътища и алеи на 500 метра, а има хора собственици на места на 450 метра от морето които искат да си построят вила или бунгало в имота си, защо да не може?
1.
*********
15.03.2024 15:47:27
3
5
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Трима задържани за изборни манипулации: Пуснали бюлетини от името на други хора Трима задържани за изборни манипулации: Пуснали бюлетини от името на други хора Арестувани са членове на СИК и местни жители, обвинени в изборни манипулации. МВР обещава безкомпромисно отношение към нарушителите Елена Поптодорова: Изборите напомнят за 90-те, България трябва да потвърди своята европейска ориентация Елена Поптодорова: Изборите напомнят за 90-те, България трябва да потвърди своята европейска ориентация Според нея България трябва пак да докаже какво е нейното място в Европа Владо Карамазов: Борбата ми е с купения вот, а фотографският ми проект е международен успех Владо Карамазов: Борбата ми е с купения вот, а фотографският ми проект е международен успех Той споделя за своята борба срещу манипулациите на изборите и за международния успех на проект за затвора в Белене, издаден от британско издателство. Двойно гласуване в Нова Загора: Мъж арестуван за опит за манипулация на изборите Двойно гласуване в Нова Загора: Мъж арестуван за опит за манипулация на изборите Задържаха го, след като пуснал гласа си в две различни секции За какво гласуват в Кумлука - да махнем еврото, да се увеличат пенсиите и върнат предприятията от соца За какво гласуват в Кумлука - да махнем еврото, да се увеличат пенсиите и върнат предприятията от соца Активността е много слаба - дали заради проверките, апатията или голямата сватба в квартала, може само да гадаем  Почина изследователят на средновековното наследство на Пловдив, историци от Бургас потънаха в скръб Почина изследователят на средновековното наследство на Пловдив, историци от Бургас потънаха в скръб Отиде си на 48-годишна възраст след кратко боледуване Георги Ангелов от 20 СИК Бургас: Не правете сензации с мен, намерете си друга работа! Георги Ангелов от 20 СИК Бургас: Не правете сензации с мен, намерете си друга работа! Срещу мен подават лъжливи твърдения, не съм правил нищо нередно, върша си работата от рано сутринта, твърди членът на секционната комисия в ОУ "П.Р. Славейков" Проблеми с бюлетините в пловдивски болници, гласуването преустановено за часове Проблеми с бюлетините в пловдивски болници, гласуването преустановено за часове Секциите в града под тепетата се сблъскаха с неочаквани проблеми  Кметът на София гласува с отвертка и флашка по съвет на Бойко Борисов Кметът на София гласува с отвертка и флашка по съвет на Бойко Борисов Терзиев гласува с машина, като подчерта важността на демокрацията и активното участие на гражданите Сигнали за купен вот и проблеми с машините, но ЦИК уверява, че гласуването ще продължи нормално Сигнали за купен вот и проблеми с машините, но ЦИК уверява, че гласуването ще продължи нормално От комисията уверяват, че това не влияе на изборния процес
Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Рекордна избирателна активност в Париж: Опашки пред посолството и значителен интерес от българите в чужбина Изключителна активност край Сена, българите извън страната показват засилен интерес и ангажираност в гласуването Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Гласуването в чужбина започна: българите в Нова Зеландия първи отвориха изборните секции Изборният ден започна още снощи в Оукланд и Крайстчърч и ще приключи най-късно в западната част на Съединените щати Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Франция арестува афганистански мигрант за серийно изнасилване на овце и кози Фондация „Брижит Бардо“, която стана граждански ищец по делото, поиска най-тежко наказание Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Богатите напускат Дубай – сменят го с хитова балканска дестинация Черна гора привлича с комбинацията от морски климат, планински пейзажи и по-бавен ритъм на живот Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Това са цветовете в които ще видим iPhone 18 Pro тази есен Очаква се четири различни предложения да стигнат до крайния потребител Почина един от най-великите реализатори в историята на баскетбола Оскар Шмид Почина един от най-великите реализатори в историята на баскетбола Оскар Шмид Баскетболната легенда си отиде на 68 години след дълга битка с мозъчен тумор Алкохолизмът в Русия е в подем, мерките на Путин не помагат Алкохолизмът в Русия е в подем, мерките на Путин не помагат Диагнозите на алкохолна зависимост скачат с 30% за една година Обрат : Над половината британци искат отново да се присъединят към ЕС Обрат : Над половината британци искат отново да се присъединят към ЕС Великобритания излезе от общността окончателно през 2020 година Жесток удар по туризма в Дубай, затварят легендарен хотел Жесток удар по туризма в Дубай, затварят легендарен хотел Обединените арабски емирства са в криза, след като бяха отменени близо 20 000 полета Един човек загина в Германия при неизяснен трясък под пешеходен мост Един човек загина в Германия при неизяснен трясък под пешеходен мост Чул се е силен трясък малко преди полунощ
Бойко Борисов Бойко Борисов Хората знаят: като дойде ГЕРБ - строят. Другите само приказват Виц на деня Виц на деня - Тайната на успеха в живота е свързана с честността и принципността.
- Как по-точно?
- Ако ги нямате, успехът е гарантиран.
Виц на деня Виц на деня - Какво стана с голямата ти любов?
- Приключи.
- Разделихте ли се?
- Не, оженихме се.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато един мъж мълчи, значи е мислител. Когато една жена мълчи, значи мислителят е загазил.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори