×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Честният пояс на Пресвета Богородица пристига в Бургас на Кръстовден
  • Повечето германци се страхуват от руска атака срещу НАТО
  • След дроновете над Полша и Румъния: Зеленски обвини Русия в разширяване на войната
  • Над 100 хиляди души се събраха на антимигранстки митинг в Лондон
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Влакът Тръмп се движи към Белия дом


Влакът Тръмп се движи към Белия дом
Ключови думи: тръмп, президент, кампания
07 Март 2024, Четвъртък, 11:00 ч.

Вследствие на резултата от “Супер вторника” и решението на Върховния съд, можем да констатираме, че Тръмп засилва щурма си към Белия дом

Хората масово са недоволни от икономическата ситуация при Байдън, както и от безумната политика по отворени граници, която пълни Америка с милиони нелегални емигранти, пише Петър Кичашки за "Труд".

Влакът на Доналд Тръмп стремглаво се е запътил към гара “Пенсилвания авеню” 1600. Белият дом очаква своя бивш обитател, който с всеки изминал ден изглежда, че става все по-вероятно отново да влезе в бившия си дом. Две важни новини от последните дни дават повод за оптимизъм от страна на всички онези от нас, които ценим свободата и бихме искали да видим втори мандат на президента Тръмп. Сценарий, който става все по-реалистичен с всеки изминал ден. Въпреки всичките опити за политизиране на съдебната система, въпреки всички медийни истерии, въпреки всички абсурди, които виждаме напоследък.

Първият повод за оптимизъм дойде от Върховния съд. Той излезе с решение, в което никой от нас, които сме изкушени от конституционноправната наука, не се е съмнявал. Макар че телевизиите се скъсаха да канят всякакви врачки и гадатели, които не знам защо гледат на себе си като анализатори, които обясняваха, че Тръмп е приключен. Става дума, разбира се, за опитът на някои съдебни щатски чиновници в Колорадо, Мейн и Илинойс да “извадят” Тръмп служебно от надпреварата за Белия дом. Когато излязоха въпросните решения на съответните щатски съдилища, онези от нас, които познаваме институционалната рамка в Щатите, бяхме съвсем наясно, че това няма как да остане така. Но мнозина “разбирачи” побързаха да обяснят как Тръмп е загубил вече, край, защото няма да участва в изборите в три щата. Две неща трябва да се кажат по този въпрос.

Първо, разбира се, че Върховния съд няма да допусне отделните щати да решават кой може и кой не може да се кандидатира за федерален пост. Дори и човек да не е юрист, то няма житейска логика да може във федерация отделните щати да могат да “дисквалифицират” участник в изборен пост на федерално ниво. Ако се допусне такъв произвол, това е фактическо демонтиране на федералната власт, което няма как да се случи просто. Щатите имат правомощия само и единствено да организират изборния процес, но не могат да се разпореждат с правото на участие в изборите от това или онова лице. Затова и Върховният съд с пълно мнозинство от 9-0 гласа реши да отмени този тип съдийски активизъм, който иска по пътя на съдебната репресия да прекрои политическата карта на Щатите.

Второ, дори и по някаква неведома причина (антиправна по своята същност) това “служебно изваждане” от изборите да се беше случило, това нямаше да промени нищо. Щатите, които опитаха да премахнат Тръмп от бюлетината са дълбоко сини, тоест там традиоционно побеждават демократите. Американската изборна система не се базира на популярния вот, а на броя делегати, които всеки щат излъчва в Изборната колегия, а те (с изключение на Мейн и Небраска) се присъждат на победителя в съответния щат. Тъй като щатите, които опитаха да извадят Тръмп от надпреварата, така и така ще дадат делегатите си на демократите, то дали Тръмп ще участва в тяхната бюлетина или не, няма никакво значение. Това е ясна постановка, която се познава от всички, които имат поне базисна представа за електоралната система в САЩ. Но това няма значение така и иначе, защото нямаше как Върховния съд да допусне такъв произвол.

Това решение на Върховния съд беше едната причина за оптимизъм от последните дни. Другата са резултатите от т.нар. “Супер вторник”. Това е денят, в който около една трета от делегатите на съответните партии биват определени. С други думи, по време на “Супер вторника” се решава в голяма степен кой ще е най-вероятният номиниран от съответната партия за участие в националния вот през есента. При демократите няма изненади, Байдън, който участва в състезание с един кон, победи във вътрешния вот на този важен ден.

При републиканците също няма изненади, въпреки огромните напъни на вътрешната опозиция да изгради конкуренция на Тръмп. Президентът успя категорично да победи в 11 от 12-те вота по време на “Супер вторника” - републиканците в Алабама, Арканзас, Колорадо, Мейн, Масачузетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси, Тексас и Вирджиния. Ники Хейли успя да вземе само силно либералния и малък щат Върмонт, който практически няма никакво значение за крайния резултат.

От всички проведени до момента първични избори Ники Хейли загуби абсолютно навсякъде, включително и в нейния роден щат Южна Каролина, където дори е била губернатор. Успя да спечели само във Върмонт и Окръг Колумбия, които са дълбоко сини. С други думи, въпреки огромните пари, давани от либералните донори, Ники Хейли следва бързичко да се оттегли от състезанието.

В следствие на резултата от “Супер вторника” и решението на Върховния съд, можем да констатираме, че Тръмп засилва щурма си към Белия дом. Президентът е почти подсигурил номинацията си, вътрешната опозиция е твърде аморфна, за да създаде пречки. Съдийският активизъм на някои политизирани съдии също е без значение, защото Америка все пак е правова държава и Върховния съд никога няма да допусне такъв волунтаризъм. Колкото и “обвинения” да се измагьосват от въздуха, това няма да постигне целта си. Тръмп няма да бъде изваден от състезанието по пътя на политизирането на част от съдебната система. Няма как да се допусне нещо такова. Така че бравурния, включително и по нашите ширини, ентусиазъм на анти-Тръмп говорителите, при всяко ново изфабрикувано дело срещу него, е ни повече, ни по-малко несериозен.

Отделно има и друго много важно нещо. В момента социологията показва, че във всички ключови щати тип “бойни полета”, които ще решат изборите в крайна сметка, Тръмп води над Байдън с няколко процентни пункта. Това е диаметрално противоположно на ситуацията преди 4 години, когато същата социология даваше преднина на Байдън, която в крайна сметка се материализира в изборния резултат.

Днес местата са разменени и Тръмп изглежда води устойчиво. Все пак е важно да се направи уговорката, че до деня на изборите има твърде много време и изненади не могат да бъдат изключени. Всичко е възможно да се случи, но към тази минута изглежда все по-вероятно Тръмп да успее да надделее в общите избори и да се върне в Белия дом победоносно. Хората масово изглеждат недоволни от икономическата ситуация в страната при Байдън, както и от безумната политика по отворени граници, която пълни Америка с милиони нелегални емигранти. Едно е сигурно - предстоят едни от най-важните избори в най-новата история на Америка.


В категории: Политика


Бързото хранене поскъпва
Бързото хранене поскъпва 14/09/2025, Неделя 20:20 6
Флагман.БГ Двама загинаха при тази тежка катастрофа Двама загинаха при тази тежка катастрофа 14/09/2025, Неделя 19:39 0
Михаил ДИМИТРОВ Представят „Лунно цвете“ в Бургас Представят „Лунно цвете“ в Бургас 14/09/2025, Неделя 18:40 0
Флагман.БГ Земетресение в район край... Земетресение в район край... 14/09/2025, Неделя 18:20 0
3
Коментара по темата
3.
Капитана
07.03.2024 16:20:12
0
8
Искам соевите либерали да квичат като мастии, мачкайййй Дончоооооо!
2.
jazz
07.03.2024 11:38:11
3
3
Точно измамника Кичашки да ни казва накъде отива Америка, звучи малко смешно.След 9 месеца ,я камилата , я камиларя бай Дончо.
1.
anon
07.03.2024 11:10:38
7
3
Не е като да не е бил на власт и не е като да не знаем какво направи, така че...жалко за демокрацията.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бургас прие една от най-ценните реликви на християнството, която прави чудеса Бургас прие една от най-ценните реликви на християнството, която прави чудеса Светата майка ни избра, за да ни спаси, защото тук се случват много нещастия - уж инциденти, уж случайни, загиват деца, майки на малки деца, младежи умират без причина, смята Владиката  Бързото хранене поскъпва Бързото хранене поскъпва Посещенията падат Звездна вечер и хиляди аплодисменти в Летния театър на Бургас Звездна вечер и хиляди аплодисменти в Летния театър на Бургас Симфоничен оркестър, бенд и златни гласове изпълниха сцената в спектакъла, който ще се помни дълго Новите евробанкноти: Бетовен на 10 евро, Мария Кюри на 20, а Да Винчи на 100 Новите евробанкноти: Бетовен на 10 евро, Мария Кюри на 20, а Да Винчи на 100 Те ще имат по-интензивен цвят и се очаква да бъдат пуснати в обращение през следващите месеци на 2026 г. Двама загинаха при тази тежка катастрофа Двама загинаха при тази тежка катастрофа Случаят отново поставя фокус върху слабия контрол върху водачи с чуждестранна регистрация, Най-честите и показателни признаци, че тялото ви не получава достатъчно вода Най-честите и показателни признаци, че тялото ви не получава достатъчно вода Жаждата е ясен знак, но организмът обикновено подава по-дискретни сигнали, които лесно могат да останат незабелязани Ултраскъпо Ламборгини се размаза при брутална катастрофа Ултраскъпо Ламборгини се размаза при брутална катастрофа Зад волана на автомобила е бил 56-годишен Безпрецедентен случай с въздушната линейка в Ямбол Безпрецедентен случай с въздушната линейка в Ямбол Мъжът е постъпил в спешното отделение на ямболската болница с ампутирана ръка, вследствие на инцидент в домашни условия при рязане на дърва Представят „Лунно цвете“ в Бургас Представят „Лунно цвете“ в Бургас Премиерата на романа на Катрин Ди, с който спечели наградата "Кризалис" на европейския фантастичен фестивал Еврокон 2025 в Оланд, ще е в библиотека "Пейо Яворов" Посрещнаха тържествено Свещения Пояс на Дева Мария в Бургас Посрещнаха тържествено Свещения Пояс на Дева Мария в Бургас Започва литийно шествие по ул. „Александровска“ и ул. „Успенска“ до храм „Св. Богородица“, където ще бъде отслужена Архиерейска празнична вечерня
Как две убийства, неолибералната идеология и безконтролната миграция най-накрая събудиха хората Как две убийства, неолибералната идеология и безконтролната миграция най-накрая събудиха хората От САЩ до Европа вече не става въпрос просто за икономика, за пари, за по-леви или десни политики Убиецът на Чарли Кърк живял с трансджендър съквартирант Убиецът на Чарли Кърк живял с трансджендър съквартирант Сега младежът помага на ФБР Расте броят на жертвите след клането в Непал Расте броят на жертвите след клането в Непал Най-новите данни на здравното министерство на страната сочат, че загиналите вече са 72 Израел разклати „Евровизия“ Израел разклати „Евровизия“ Заради масовите убийства в Газа няколко страни заплашиха, че ще напуснат конкурса, ако еврейската държава участва в него Земетресение в район край... Земетресение в район край... Епицентърът е локализиран на 55 километра източно от град Брашов НАСА с амбициозен план: Първи полет с екипаж до Марс в началото на 30-те НАСА с амбициозен план: Първи полет с екипаж до Марс в началото на 30-те Ръководителят на американската космическа агенция очерта графика за завръщането на Луната, което ще послужи като трамплин за достигане до Червената планета Китай и САЩ преговарят в Мадрид за митата Китай и САЩ преговарят в Мадрид за митата Президентът Тръмп одобри удължаването на съществуващите мита върху китайски стоки (около 55%) до 10 ноември Българин стана кмет в Англия Българин стана кмет в Англия В продължение на година Мариан Несторов успешно ръководи област с население от 285 000 души Гълъбин Боевски отвлечен и убит като "Наглите"? Гълъбин Боевски отвлечен и убит като "Наглите"? Никой не го е виждал от месеци, върви слух, че е ликвидиран от наркокартела, който му бе издал смъртната присъда Учениците от тази гимназия ще посрещнат 15 септември без покрив Учениците от тази гимназия ще посрещнат 15 септември без покрив ържавата не е отпуснала обещаните средства, а застрахователят – не е изплатил щетите
Володимир ЗЕЛЕНСКИ Володимир ЗЕЛЕНСКИ Руската атака срещу Полша е подобна на събитията в Крим Виц на деня Виц на деня – Докторе, чувам гласове!
– А какво ви казват?
– Че съм луд.
– Ами, слушайте ги – те явно ви познават!
Виц на деня Виц на деня Дядо с внучето гледат снимки от сватбата му:
– Дядо, защо си тъжен на снимката?
– Защото съм разбрал, че вече е късно да избягам…
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Истински мъж никога не пита за посоката… той просто кара, докато жената вика.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори