22-годишният Георги Карамихалев спаси Богоявленския кръст в Свети Влас
Големия български празник Богоявление отново събра много хора на брега на централния плаж в Свети Влас
22-годишният Георги Карамихалев хвана кръста на Богоявление в морето край Свети Влас. Той участва в ритуала за втори път. През 2020 г. в битката за изваждане на реликвата, Карамихалев отново пръв успява да я извади от морската вода.
„И този път си казах, че ще спечеля. Така и стана. Пожелавам всички да сме живи и здрави“, каза късметлията, който гордо вдигна реликвата над главата си. Той е от Свети Влас и работи като охранител в голяма международна компания. Карамихалев получи парична награда и символични подаръци от кметството.
Отец Димитър от местния храм „Свети Атанасий Велики“, който по-рано извърши Велик Богоявленски водосвет пожела на всички именници здраве и благоденствие, честити на присъстващите празника Богоявление. Той благослови и присъстващите граждани и гости.
Големия български празник Богоявление отново събра много хора на брега на централния плаж в Свети Влас. Топлото време и почти пролетни температури - 8 градуса на водата, 15 градуса на въздуха, липсата на вълнение и вятър събраха и рекорден брой мераклии да скочат в морето, за да извадят кръста – деветнайсет мъже.
Най-възрастният, който влезе във водата е 64-годишния Деян Денев и скача вече за пета поредна година. Той каза, че на този ден влиза във водата за здраве, късмет, беркет и подобряване на физическата подготовка.
Сред десетките, които проследиха ритуала, бяха общински съветници, гости на Свети Влас, чужденци.
В Свети Влас от няколко години разпятието остава в този, който го е хванал. С кръста и бакър със светена вода, победителят обикаля домовете и поръсва за здраве. След няколко дни реликвата се прибира в олтара на храма, разказа отец Димитър.
Поверието гласи, че който хване разпятието на Йордановден ще бъде много здрав и щастлив през цялата година. Вярва се, че този, който се сдобие със светинята точно днес, ще бъде и голям късметлия.
Както обикновено интересът към Йордановденския ритуал бе голям, но топлото време днес привлече още повече зрители.
Прасковата - сладка, сочна и само 39 калории на 100 грама: Какво всъщност дава на организма
Шок на спирка в „Меден рудник“: Сгащиха 16-годишна с чашка, пълна с 60 грама пико
Лютеницата загуби битката за буркана: Ето коя зимнина българите правят най-често
Сменят формулата за минималната заплата: Какво се готви за доходите от 2027 г.
10/08/2026, Понеделник 21:00
7
Елтън Джон остана сляп с едното око: На 79 години музикалната легенда води най-тежката си битка
Яхтата на Зукърбърг не откликна на сигнал за помощ, друг кораб спаси лодката
17-годишната Виктория Ангелова е световна шампионка на троен скок
Ники Кънчев се раздел тайно. Водещият проговори за слуховете
Внезапно почина бивш репортер на Господари на ефира
Жегата се връща с пълна сила: Жълт код в 16 области, термометърът скача до 38 градуса
Пухкави мъфини с ягоди, боровинки и извара - изчезват още топли
Несебър остана в имотния елит: Премиум офертите вече гонят 3500 евро/кв.м
