×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Инж. Любомир Качамаков е новият председател на Камарата на строителите в България
  • Софийският университет чества своя патронен празник
  • Честваме имената, съхранили светлината на словото
  • България засилва мерките срещу домашното насилие
  • Турция въвежда нов план за борбата срещу насилието над жени
  • Единствената петролна рафинерия в Сърбия спря работа
  • Лекари призовават за строг контрол върху антибиотиците заради растящата резистентност
  • Девет деца са убити при пакистанска атака в афганистанска провинция
  • Първият евробюджет на страната влиза на второ четене в парламентарни комисии
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

София с крачка пред Бургас: Създават правила за графити артистите, ще могат да „драскат” на легални стени


София с крачка пред Бургас: Създават правила за графити артистите, ще могат да „драскат” на легални стени
През последните 5 години имаше няколко предложения в Бургас да се организира графити фестивал, но нито едно от тях не се увенча с успех
01 Февруари 2023, Сряда, 21:00 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Инициативата идва от Софийския общински съвет, а решението ще даде свобода на художниците и чисти фасади в центъра на столицата

Създават специални правила, с които графити артистите в София ще могат да изразяват своето изкуство по стените на столицата без да нарушават законите. Това е предвидено по предложение на председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев и с него, този път официално, Бургас загуби възможността си да е иноватор по отношение на уличната творческа изява.

Така в София ще бъде създаден ред. Едновременно с почистването на сгради от „нелегални” графити в историческия център, на определени места в града ще бъдат създадени т.нар. „свободни” стени. Такива ще бъдат обособени например в Южния парк и в парк „Студентски”, както и под моста „Чавдар” и в подлеза до гара „Подуене”, съобщи пред БТА самият Георгиев.

Как за 1000 лв. всеки подлез в Бургас може да бъде преобразен

Инициативата изглежда действително добра, тъй като съчетава в себе си както почистването на най-грозните „творения” на прохождащи графити артисти, наричани по жаргон „Играчки” или “Toys”, както и предоставянето на възможност за опитните такива да практикуват легално и безпрепятствано хобито си. В същото време, както винаги, не е възможно решението да е перфектно. По този начин вероятно в средите на „драскачите” ще започне надпревара – както за това кой първи ще се добере до легалните стени, така и за това кой ще надраска най-красивото „парче” (парче или piece е терминът, който се използва за планиран и трудоемък графити проект на публично място, бел.а.). Едновременно обаче, следвайки максимата „забраненият плод е най-вкусен”, е много възможно да има и бонус точки за „нелегалните драскачи”.

Одобрявате ли тази идея? Бургазлии искат графити фест на Морска гара (СНИМКИ/ВИДЕО)

Въпреки всичко, това решение на Столичния общински съвет, ярко представя пропуснатите ползи, които Бургас можеше вече да е натрупал от няколко години. Още през 2018 г. група бургазлии, с писмо до Флагман, изказаха желанието си в града да бъде организиран графити фестивал. Очаквано, идеята бе на територията на централната градска част и Морска гара да бъдат отделени точно въпросните „легални места”, на които всеки с талант в изобразителното изкуство, да може да „драска” без да бъде притесняван от полицаи, обществен ред и недоволни възрастни хора.

БСП иска ремонт на Графити подлеза в Бургас заради „обидни надписи“, но вижте какъв отпор срещна

Въпреки че още тогава сякаш имаше „събуждане” в арт средите, обединени зад идеята, а няколко общински съветници подкрепиха инициативата, 5 години по-късно няма и дума за потенциалния графити фестивал, а още по-малко – за легални стени.

За по-цветен Бургас: Да изрисуваме подлезите с ежегоден графити фестивал!

През 2020 г. – по-малко от месец преди старта на пандемията и обявяването на абсурдните локдауни, друг наш читател пък предложи подобна идея – да се използват подлезите на Бургас всяка година да променят облика си под формата на тематичен импровизиран фестивал на графитите. От това предложение, вероятно продиктувано от красивия стенопис на NASIMO и ESTEO, който и до днес стои на входа на подлеза към Операта, също нямаше ефект, а графити културата в Бургас и досега остава на заден план с артисти, които трябва да се крият от властите, за да направят така, че градът ни да е по-цветен.

Издирват млада последователка на Че Гевара, която драска с графити архитектурното богатство на Бургас


В категории: Политика


Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
7
Коментара
Почина легендарен вратар
Почина легендарен вратар 25/11/2025, Вторник 15:40 0
7
Коментара по темата
7.
Алекси
03.02.2023 08:36:09
0
0
Здравейте на г-н Русчев и останалите читатели.
Всъщност Бургас е от първите места с легална стена за рисуване в България. Направиха я от Хамалогика и е перфектен пример за това как се прави от архитекти и мислещи хора.
Също така едни от най-добрите художници на графити / райтъри (НЕ драскачи) в България, от края на 90-те и началото на 2000-те са от Бургас, като същите все още живеят в Бургас и можете да ги използвате за експертиза.
Това за 1000 лева за подлез не знам на кого е изчисление, но освен да им се "хвърлят" стотинки за материали - уменията, трудът, времето и енергията на тези хора СТРУВАТ ПАРИ.
Можехте поне това да проверите преди да си напишете статията.

П.С.: Гугъл Преводач невинаги е панацея.
6.
do 4
02.02.2023 10:29:23
0
1
Някой пак те е излъгал, ама на теб толкова ти е акъла и вярваш
5.
Nadraskaite sinagogata v Sofia narisuvaite hitler
01.02.2023 21:46:28
2
2
Flagman 6e kypyvat Spreiovete da risuvat


Az ako sam parvata legalna stena 6e q nacapam s Laina
Vtorata she vi q saborq
4.
В София
01.02.2023 21:44:18
1
5
Работник в книжарница на верига, която я има и в Бургас ,получава заплата 1600лв за 4 часа дневно. Ама иначе са само крачка пред Бургас,ама мааалка крачка.
3.
Алоо Русчев
01.02.2023 21:44:15
2
6
Не те знам от кое село си, но Бургас е поне 1000 крачки зад София (ако го измервал в крачки)
Шопите единствено по наркомани може да ги бием и по футбол (нафтата - 90-те)
2.
Продължаваме Педерастията
01.02.2023 21:36:06
2
8
Цъфнахме и вързахме , голям проблем са графитите за града! Общинарите погребаха града за последните 15години. Кви графити кви пет лева?
1.
Бургазлия
01.02.2023 21:30:07
0
8
Добре,че са само на крачка от нас... Вие май само глупости знаете да пишете,а?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Първа версия за трагедията с три смъртни случая на Околовръстното в Пловдив Първа версия за трагедията с три смъртни случая на Околовръстното в Пловдив Изпуснат телефон и секунда разсеяност на шофьора на ТИР-а са вероятната причина за катастрофата Държавата отваря път към покупка на „Лукойл“? Държавата отваря път към покупка на „Лукойл“? Този въпрос си задават мнозина, след предложение лимитът за държавни гаранции по Закона за ББР да скочи от 1.75 млрд. евро до 3.75 млрд. евро Пиленцата от Монако организират „Курс по лукс“ Пиленцата от Монако организират „Курс по лукс“ Ентусиасти броят по 5 бона за „обучението“, което ще се проведе край Френската ривиера Извънредно! Украйна се съгласи на плана за мир на Тръмп Извънредно! Украйна се съгласи на плана за мир на Тръмп Този развой на събитията е очакван, но засега информацията не е съвсем официално потвърдена, защото идва от цитиран от CNN анонимен източник  НЕГ „Гьоте“ – Бургас откри STEM център, който превръща училището в лаборатория на бъдещето НЕГ „Гьоте“ – Бургас откри STEM център, който превръща училището в лаборатория на бъдещето Тук нашите ученици ще мислят, ще мечтаят и ще създават, като използват най-съвременните подходи и технологии, каза директорът Антоанета Христова 4 хиляди евро до Западна Европа: България разби канал за трафик на мигранти 4 хиляди евро до Западна Европа: България разби канал за трафик на мигранти Чужденци ръководели престъпната група, а българи осигурявали логистиката Риба от магазина прати в болница певицата Севдалина Спасова Риба от магазина прати в болница певицата Севдалина Спасова Изпълнителката се почувствала много зле, след като консумирала минимално количество от морския дар 86,1 на сто от българите недоволни от ръста на заплатите 86,1 на сто от българите недоволни от ръста на заплатите Обществено допитване разкрива, че вдигането на минималното възнаграждение също е недостатъчно Пиленцата от Монако пуснаха курс по лукс за 5000 лева - станете топ гъзар Пиленцата от Монако пуснаха курс по лукс за 5000 лева - станете топ гъзар Димитрови обявиха курс за 5000 лв., обещават да научат феновете на „лукс от първа ръка Арестуваха брата на Гичо Окото, навъртал се около училище в Бургас с наркотици в джоба Арестуваха брата на Гичо Окото, навъртал се около училище в Бургас с наркотици в джоба 45-годишният Иван Вичев е спипан с няколко пакетчета марихуана и метамфетамин
Изкуственият интелект измами стотици туристи с несъществуващ коледен базар в Бъкингамския дворец Изкуственият интелект измами стотици туристи с несъществуващ коледен базар в Бъкингамския дворец На изображенията се виждат заснежени сергии и трибуни зад портите на двореца Гей бракове, сключени в държава членка на ЕС, вече ще трябва да бъдат признавани в целия блок Гей бракове, сключени в държава членка на ЕС, вече ще трябва да бъдат признавани в целия блок Отказът да бъде признат брак между двама граждани на ЕС противоречи на нашите закони, заяви Европейският съд Световна звезда прибра 2 млн. долара, за да пее на частна сватба – кой плати лукса? Световна звезда прибра 2 млн. долара, за да пее на частна сватба – кой плати лукса? Дъщерята на милиардера Рама Раджу Мантена се омъжи в тридневно тържество с Боливуд звезди, световни изпълнители и гости от 40 държави Разбиха фабрика за бебета в Крит - жени от България използвани в схема за милиони евро Разбиха фабрика за бебета в Крит - жени от България използвани в схема за милиони евро Бездетни семейства са плащали до 28 000 евро за дете, а за сурогатна майка — по 150 000  Първият студ оголи енергийния хаос в Европа: Германия вдигна цените над 300 евро/MWh Най-голямата икономика в ЕС има недостиг от 15 GW дневно —количество, което може да захрани три Българии Удариха по милионен бизнес с бебета, замесени са и българки Удариха по милионен бизнес с бебета, замесени са и българки Гръцката полиция разкри мащабна престъпна схема, в която са били използвани десетки жени Двама алпинисти загинаха при инцидент на най-високия връх в Нова Зеландия Двама алпинисти загинаха при инцидент на най-високия връх в Нова Зеландия От началото на 20 век в района са регистрирани над 240 смъртни случая Мъж се преобличал като починалата си майка, за да взима пенсията й Мъж се преобличал като починалата си майка, за да взима пенсията й Дебелият врат и липсата на бръчки обаче го издали Отиде си музикант от легендарната шведска група ABBA Отиде си музикант от легендарната шведска група ABBA Ян Клинг е участвал в записите на няколко класически албума на групата Новото лице на измамните схеми-жени като примамка  Новото лице на измамните схеми-жени като примамка  Семейства остават без майки, а жертвите са в плен на насилие
Румен Радев Румен Радев Това е бюджет на измамата Виц на деня Виц на деня - Кой пациент чакаше за превръзка?
- Той си тръгна, раната му зарасна!
Виц на деня Виц на деня - Не разбирам защо аз винаги съм последният, който научава какво се случва в тая къща!
- Недей да викаш, ще събудиш детето!
- Кого?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато един мъж мълчи, значи е мислител. Когато една жена мълчи, значи мислителят е загазил.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори