Бум на вирусите! Децата до 4 години най-боледуващи, градините - наполовина празни
Доказан е първият грипен щам у нас
Сериозен скок на заболелите от вируси отчита Националния център за паразитни болести през последната седмица. Увеличение на страдащите от остри разпираторни заболявания се отчита във всички възрастови групи, но най-засегнати са децата до 4-годишна възраст.
"Яслените и първите групи в детската градина, която посещава детето ми, са наполовина празни", разказва пловдивчанка пред TrafficNews. Основно децата се оплакват от възпалени гърла и висока температура. Пикът на вируси все още е в обичайните за есенния сезон граници, но в областите Габрово, Разград и Варна данните показват чувствително нарастване в интензивността на разпространение на респираторните заболявания.
До края на миналата седмица не бяха доказани случаи на грип, но са изолирани други причинители на респираторни инфекции – аденовируси, респираторно-синцитиални и други вируси. През изминалата седмица общата заболяемост за страната се повиши на 98,02 на 10 000 души (за предходната е 80,59). Най-висока е във възрастовата група 0-4 г., следвана от тази на 5-14 г.
Сред наблюдаваните общо 372 985 души от всички възрасти, са регистрирани 3656 случая на ОРЗ (за предходната седмица 2972). Вчера беше доказан първият грипен щам у нас – А(Н3N2). Той е включен в противогрипната ваксина, така че тя ще бъде ефикасна, каза шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Обикновено щам на грип се доказва през декември, а тази година това се случва още през ноември. Много вероятно е това да доведе до по-сериозна вълна.
Припомняме, че по-рано тази седмица д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдивска област, сподели, че грипът тепърва прохожда, а след месец ще бъде масово разпространен. Като превантивна мярка срещу респираторните вируси, д-р Сотиров съветва да използваме маски, да не се събираме в затворени помещения и да мием често ръцете си, тъй като срещу тях няма ваксини, които са единствената сигурна защита.
Сложете край на навика „пране на 40 градуса“
Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел
Смесете дафинов лист със сода и цял живот ще ми благодарите
Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки
Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско
Пролетта се отлага
Фаворита Тимъти Шаламе, не грабна Оскар въпреки силния си сезон
Киър Стармър: Великобритания няма да се включи във войната между САЩ и Иран
Телевизии в САЩ заплашени с отнемане на лицензи заради репортажи за Иран
Инфлацията у нас е 3,3 процента през февруари
Това е футболът, който трябва да играем, каза босът на Черноморец д-р Спасимир Иванов
Сериозен интерес към двама футболисти на "Черноморец 1919"
