×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • 3170 евро за ток: Възрастно семейство от софийско село плати рекордна сметка
  • Рекорд: 54% от депутатите влизат в НС за първи път, почти всички - от „Прогресивна България”
  • Запалил се камион затруднява движението по източния обходен път на Пловдив
  • МЗ изпълни обещание към младите лекари: Създаде портал за специализанти
  • Червен и жълт код: Днес температурите падат рязко, идат дъжд, сняг и силен вятър
  • Полет от Турция за Лондон кацна извънредно в София заради скандал на борда
  • Вдигнаха близо 100 трошки в София
  • 20% намаляване на потреблението на горива отчитат бензиностанции
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кабинетът на Петков е занижил изискванията за най-висшите чиновници


02 Септември 2022, Петък, 11:19 ч.
Автор: Флагман

Това е станало под претекст да се отвори вратата на повече млади хора в администрацията

Изискванията за заемане на най-висшите длъжности в държавната администрация са били занижени по времето на Калина Константинова като вицепремиер по ефективното управление. Решението е взето на предпоследното заседание на кабинета на Кирил Петков и предвижда да се намали с една година изискването за професионален опит за заемане на повечето длъжности в администрацията. То е с благовидната цел да привлече повече млади професионалисти към кариера в държавната администрация и да ускори израстването на различните нива, но поражда съмнения, че ще се използва за подмяна на кадри, пише вестник Сега.

В резултат на промените най-висшата длъжност в държавната администрация - главен секретар на Министерския съвет, вече ще се заема при 8 г. професионален опит, а не при 9, както беше досега, гласят новите текстове на класификатора на длъжностите в администрацията. Главният секретар на МС би следвало да бъде несменяем експерт - държавен служител, осигуряващ приемственост в администрацията на "Дондуков" 1, независимо кой е на власт. Снижаването на критериите за заемането на този най-висок пост буди недоумение, тъй като с този ранг е един-единствен човек и едва ли промените имат някакво значение за търсещите реализация млади хора.

С една година - от осем на седем години, се намалява изискването за професионален опит и за главните секретари в министерствата, които са един ранг под този на МС. Същото става условието за административен секретар на МВР и директор на Националния инспекторат на образованието. В това ръководно ниво остава само една длъжност с изискване за осем години стаж, при това във ведомството с най-тежък проблем със служители пред пенсия - постоянен секретар на отбраната в МО.

По аналогичен начин с една година се намаляват изискванията за професионален опит и надолу в йерархията. Изключенията са малко. Директор на дирекция в Държавната комисия по сигурността на информацията ще се става със седем години професионален опит, както и досега, въпреки че за останалите длъжности на това ръководно ниво условието се намалява на шест години. Изискването за главен инспектор в инспектората към министъра на правосъдието остава най-тежкото в държавната администрация - десет години професионален опит.

В резултат на промените двойно повече длъжности по ниските ръководни нива вече ще могат да се заемат от хора с пет години професионален опит. При експертните нива пък масовото минимално изискване става четири години опит при пет досега, като ще има и повече длъжности с изискване за три години. Най-ниското изискване за заемане на длъжност в държавната администрация е една година - например за експерт по мрежова и информационна сигурност.

Мярката е с дългосрочен хоризонт за постепенно и трайно преодоляване на негативната тенденция на ,,застаряване" на държавната администрация в последните години, обясняват от МС. Това обаче не налага снижаване на критериите за заемане на сравнително уникални постове като този на главния секретар на Министерския съвет, както и на най-високите ръководни длъжности. Стъпката по-скоро ще предизвика съмнения, че отваря вратата за нови "калинки" в държавните ведомства заради дългия списък с подобни скандали в почти всяко правителство. От друга страна, по-високите изисквания досега не са пречили на спорни назначения по всички нива на администрацията.

СПЕЦИАЛНИ СТИМУЛИ

Другата цел на промените е да привлече качествени ИТ специалисти в държавната администрация - както показват последните сътресения, включително и хакерската атака в "Български пощи", това е доста слабо звено. Затова се въвежда възможност заплатите за специфични ИТ длъжности и на ръководителите на звена, в които има такива длъжности, да надвишават с до 80 на сто максималния размер, с оглед постигането на конкурентно заплащане спрямо частния сектор. За съжаление, тази промяна едва ли ще има съществено значение за попълване на кадровия дефицит.


В категории: Политика


5
Коментара
Мария АРНАУДОВА Шофьор с кола без номера катастрофира и избяга  Шофьор с кола без номера катастрофира и избяга  30/04/2026, Четвъртък 11:20 0
Тервел ИЛИЕВ Надежда Йорданова: Ще бъдем опозиция Надежда Йорданова: Ще бъдем опозиция 30/04/2026, Четвъртък 11:02 0
Михаил ДИМИТРОВ Извънредно! Полиция блокира ромско гето Извънредно! Полиция блокира ромско гето 30/04/2026, Четвъртък 10:28 0
5
Коментара по темата
5.
Добър ден
02.09.2022 16:10:52
0
1
Има едно нещо, което не разбирам! Всеки ден човек контактува някъде държавен служител. Държавата и ЕС инвестират в т.нар. административен капацитет. Демек чиновниците да са компетентни, грамотни при работа със софтуер, учат езици е т.н Идват новите - метла и слагаш някакъв дебил най - отгоре, дето трака с един пръст по клавиатурата и вика: кажете си ЕГН-то, да ви го начукам! Едната си бърка в носа, другата персаши кисело мляко с бисквити и не могат да ти отвърнат. (НОИ)
4.
Опит
02.09.2022 14:47:25
0
0
За да има ефект трябва да се вземат млади хора и няколко години да се обучават и когато се видят качествата им се допуснат на конкурс най-добрите но не 1-2 а поне 5.
3.
има логика
02.09.2022 13:41:00
0
1
Има логика в това, защото конкурсите са с едни "странни" изисквания като минимум 10 години стаж в администрацията, на ръководни постове и т.н. Как и къде да го натрупат този стаж като старите "хрътки", "нашите хора" са окупирали тези места от 30години, някои от тях работят и след пенсия и трябва да отлетят към отвъдното, за да освободят сладките си постове. Има млади, кадърни, знаещи и можещи, в крак с новите технологии хора, но не са нечии "роднини" и за тях вратите са затворени! От това губи държавата, губим всички ние! Крайно време е конкурсите наистина да са за професионалисти, да са открити, прозрачни и честни!
2.
Дааа
02.09.2022 11:43:06
0
3
Не мога да пиша защото, Опцията за коментиране, от Вашият IP адрес е преустановена!
Съжалявам, но щях да ви напиша истината
1.
Мери
02.09.2022 11:38:24
2
9
А изпит по български език писмено и говоримо ще държат ли? Заради един 'премиер' питам.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Несебър има нов шампион по ментална аритметика  Несебър има нов шампион по ментална аритметика  За Божидар Хасърджиев титлата е втора, а конкуренцията е била сред 220 деца от цялата страна по време на турнира AMACup в Русе   Шофьор с кола без номера катастрофира и избяга  Шофьор с кола без номера катастрофира и избяга  Инцидентът стана на пътя Стара Загора - Казанлък, близо до "италианския мост" Ето го Леван, отговорен за контрабандата на цигари за 750 000 евро с кораба „Дружба” Ето го Леван, отговорен за контрабандата на цигари за 750 000 евро с кораба „Дружба” Съдът ще прецени дали да го остави в ареста до старта на делото срещу него Айтен Сабри, ДПС: Ще подкрепяме всяка политика, която е в интерес на българските граждани Айтен Сабри, ДПС: Ще подкрепяме всяка политика, която е в интерес на българските граждани Призовавам всички политически сили да работим заедно в името на българските граждани, които със своя вот ни изпратиха тук, изтъкна Сабри WINBET ще бъде официален спонсор на „Grande Partenza“ на Giro d’Italia 2026 в България WINBET ще бъде официален спонсор на „Grande Partenza“ на Giro d’Italia 2026 в България WINBET ще играе централна роля в тридневния български маршрут, който ще разкрие красотите и културното наследство на България Надежда Йорданова: Ще бъдем опозиция Надежда Йорданова: Ще бъдем опозиция Тя подчерта, че партията ще подкрепя всяка мярка, която модернизира държавата, запазва европейската й посока и повишава благосъстоянието на гражданите По примера на Бургас: Общините Царево и Приморско подкрепят кръводарители с туристически ваучери По примера на Бургас: Общините Царево и Приморско подкрепят кръводарители с туристически ваучери Безвъзмездното кръводаряване ще бъде стимулирано с посещение на туристически обекти Гълъб Донев ще бъде вицепремиер и министър на финансите Гълъб Донев ще бъде вицепремиер и министър на финансите Прогресивна България е готова с кабинета си  Тома Биков: Коалиционните управления, в които участвахме ни донесоха редица негативи Тома Биков: Коалиционните управления, в които участвахме ни донесоха редица негативи Ще подкрепим предложението на ПБ за председател на НС, обяви депутатът от ГЕРБ-СДС Да възродим корените на доброто, каза президентът Илияна Йотова Да възродим корените на доброто, каза президентът Илияна Йотова С купения вот се справиха българските граждани, които гласуваха масово, каза държавният глава 
Президентът на САЩ: „86 47“ значи „Убий Тръмп“ Президентът на САЩ: „86 47“ значи „Убий Тръмп“ Американският държавен глава директно обвини бившия шеф на ФБР Джеймс коми, че е призовавал за екзекуцията му Преди плащах по 600 лв. заплата на шофьор, а днес и за 1000 евро трудно се намира служител, оплаква се този бизнесмен Преди плащах по 600 лв. заплата на шофьор, а днес и за 1000 евро трудно се намира служител, оплаква се този бизнесмен България заема челни позиции в негативната статистика на ЕС по отношение на инфлацията при храните Извънредно! Полиция блокира ромско гето Извънредно! Полиция блокира ромско гето В рамките на операцията се извършват обиски на адреси, проверки за издирвани лица, както и контрол за притежание на наркотици, незаконни оръжия и предмети с неясен произход Цената скача 8 пъти за таксите за пребиваване в Турция  Цената скача 8 пъти за таксите за пребиваване в Турция  От 1 май гражданите на повечето държави ще платят значително повече за годишни и дългосрочни разрешителни, като най-голямото увеличение е за годишното разрешително Путин и Тръмп искат примирие за 9 май, а Захарова обвини Зеленски за ядрени провокации Путин и Тръмп искат примирие за 9 май, а Захарова обвини Зеленски за ядрени провокации Руският президент предложи прекратяване на огъня за Деня на победата Ислямска секта е разбита при акция за изнасилване, съвременно робство и принудителен брак Ислямска секта е разбита при акция за изнасилване, съвременно робство и принудителен брак Стотици полицаи нахлуха в строго охраняван бивш дом за сираци в Чешир Конституционен съдия поиска БНТ да смени декора си, бил му много украински Конституционен съдия поиска БНТ да смени декора си, бил му много украински Тук също телевизионните сезони са различни, всичко е възможно. На нас ни харесва, каза му водещата от БНТ Руснаците се презапасяват с презервативи заради покачване на цената Руснаците се презапасяват с презервативи заради покачване на цената Според предварителни доклади цените могат да се повишат с приблизително 30% поради геополитическото напрежение около Иран. Продават кулата на Галилей във Флоренция за 12,5 милиона евро Продават кулата на Галилей във Флоренция за 12,5 милиона евро Историческата резиденция в сърцето на Флоренция е свързана с Галилео Галилей и неговите астрономически наблюдения. Ген. Решетников: Български власти и олигарси откраднаха 700 млн. долара от Южен поток Ген. Решетников: Български власти и олигарси откраднаха 700 млн. долара от Южен поток Въпреки настойчивите въпроси кои са тези олигарси, ген. Решетников каза, че не знае и отказа да спомене каквото и да е име
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Младоженец си говори с приятел:
- Колко много се променя човек след сватбата.
- Защо? - попитал приятелят.
- Защото преди сватбата обичах всички жени на света, а сега - с една по малко.
Виц на деня Виц на деня В заведение:
- Сладурано, да те черпя нещо за пиене?
- Не, предпочитам в брой.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитът не ни пречи да правим глупости, но ни пречи да ги правим с удоволствие
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори