×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Слънчева и топла сряда с температури до 35°
  • Началниците на отбраната на България, Румъния и Турция се срещат в София днес
  • Google ще плати над 314 млн. долара за злоупотреба с данни от мобилни устройства
  • САЩ спират някои оръжейни доставки за Украйна
  • "Демократична България" няма да подкрепи вота на недоверие
  • Оставката на Кирил Петков влиза за гласуване в парламента
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Могат ли високите цени на имотите да навредят на икономиката?


04 Август 2022, Четвъртък, 18:00 ч.
Автор: Флагман.бг

В най-екстремните случаи завишените цени на земята може да станат причина за продължително забавяне на растежа и производителността

Интересът на икономистите към земята и имотния пазар е нараствал и изчезвал с течение на времето. Според политическите икономисти от 18-и и 19-и век той е бил решаващ за разбирането на света.

Те вярвали, че разпределението на рентата от собствеността върху земята може да обясни социалните пропасти между богати и бедни, както и всякакви други икономически проблеми.

През 20-и век интересът към земята вече не е чак толкова голям, но от началото на новото хилядолетие темата отново се намества във фокуса на вниманието. Световната финансова криза предизвика увеличаване на изследванията за последиците от спадовете на имотите.

Балансите на банките са склонни да отслабват в такива случаи, а притеснените собственици харчат по-малко, което потенциално предизвиква рецесия. Жилищният срив в Америка през 2007-2009 г. беше детайлно проучен от академичната общност.

През последните години се появи и друга посока на изследване, която, по подобие на политическите икономисти от миналото, приписва много дългогодишни икономически проблеми именно на земята и имотния пазар, пише The Economist. Основният акцент е върху това как високите цени на имотите влияят върху кредитирането, инвестициите и, в крайна сметка, върху производителността.

Анализаторитет разглеждат отблизо дългогодишния имотен бум в Китай и тревожното заключение е, че високите цени на жилищата могат да имат пагубни икономически ефекти, като изместват продуктивните инвестиции и водят до неправилно разпределение на капитала.

В най-екстремните случаи завишените цени на земята може да станат причина за продължително забавяне на растежа и производителността.

Недвижимите имоти са най-големият клас активи в света. През 2020 г. той съставлява около 68% от световните нефинансови активи, които включват съоръжения и машини, както и нематериални активи, като интелектуалната собственост, например.

Именно земята, а не сградите, построени върху нея, представлява малко над половината от тези 68%. Тъй като стойностите се увеличават, делът на земята в нефинансовите активи нараства рязко в някои страни. Във Великобритания, например, той е нараснал от 39% през 1995 г. на 56% през 2020 г.

Тъй като земята може лесно да бъде оценена и не може да бъде скрита или разбита, тя е добро обезпечение на кредити. Когато цените се покачват, както става на повечето места през по-голямата част от последните няколко десетилетия, първоначалният ефект е стимулиране на кредитирането и икономическата активност.

Домакинствата могат да използват своята все по-ценна собственост, за да вземат заеми при по-ниски лихвени проценти. Фирмите собственици на земя също имат по-лесен достъп до финансиране. 

Но използването на земята като обезпечение е съпроводено и с някои вредни ефекти, особено на места, където банките играят голяма роля в корпоративното финансиране. Способността на фирмите да вземат заеми обикновено се определя от техните съществуващи активи, а не от техния производствен потенциал.

И за тези, които притежават земя, е много по-лесно да вземат заеми от банки, отколкото за компаниите с много нематериални активи.

Изследване на Банката за международни разплащания от 2018 година установява, че регистрираните американски фирми с по-мащабни обезпечения на имоти са били в състояние да заемат и инвестират повече средства от своите конкуренти, въпреки че са били по-малко продуктивни.

Тези ефекти стават очевидни и в Испания точно преди световната финансова криза. В изследване, публикувано миналата година, Серджи Баско от Университета в Барселона и Дейвид Лопес-Родригес и Енрике Морал-Бенито от Централната банка на Испания отбелязват, че производителите, притежаващи имоти в страната, са склонни да получават повече банкови кредити, отколкото други фирми.

Повишаването на цените на имотите може да обезсърчи продуктивното кредитиране и да доведе до неправилно разпределение на капитала. Когато жилищните пазари процъфтяват, банките са склонни да отпускат повече ипотечни заеми. Но тъй като кредиторите са изправени пред капиталови ограничения, това често е придружено от намалено кредитиране за бизнеса.

Данните за САЩ в периода между 1988 г. и 2006 г., показват, че увеличение с едно стандартно отклонение на цените на жилищата в райони, където дадена банка има клонове, намалява растежа на корпоративното кредитиране в същата банка с 42%.

Общите инвестиции, предприети от засегнатите фирми, са намалели с 21%. Такива ефекти на изтласкване може да са били значителни и на други места, като се има предвид, че банките в богатия свят рязко са увеличили ипотечното си кредитиране. В 17 развити икономики делът на ипотеките в общите банкови заеми се повишава от 32% през 1952 г. до 58% през 2016 г. 

Каквито и да са ефектите от високите цени на земята на Запад, мащабът на проблема в Китай изглежда още по-голям, като се има предвид, че инвеститорите в страната имат огромен апетит за недвижими имоти.

Редица скорошни изследвания показват, че високите цени на имотите в Китай изземват банковото кредитиране от фирмите, които не разполагат с много земи, и намаляват разходите за научноизследователска и развойна дейност. Освен това те водят до пренасочване на управленски талант към сектора на имотите.

Един особено любопитен резултат се посочва в статия, публикувана през 2019 г. от Харалд Хау от Женевския университет и Дифей Оуянг от Университета за международен бизнес и икономика в Пекин.

Тя се базира на данни от производители в 172 китайски града, като един от основните изводи е, че евентуално увеличение на цените на имотите с 50% може да повиши разходите по заемите, да намали инвестициите и производителността и да доведе до 35.5% спад в добавената стойност на продукцията на фирмите.

Осъзнаването на риска, че високите цени на имотите могат да забавят икономическата активност, има важни последици за това как политиците би трябвало да третират инвестициите в земя и жилища. Насърчаването на жилищното строителство, например, би помогнало за намаляване на стойността на обезпеченията.

Ограничаването на собствеността върху множество имоти пък би променило разпределението на това обезпечение, а рестрикциите върху размера на ипотечното кредитиране, което банките могат да направят, може да доведе до насочване на повече кредити към по-продуктивни скетори.

Още по-амбициозна идея би била облагането на стойността на земята, което, намалявайки пазарната ѝ стойност, може да понижи и нейната привлекателност като обезпечение.

Колкото и да е странно, точно такъв данък е бил предложен от някои реформатори през 18-и и 19-и век, когато са имали стремеж към по-справедливо общество. А новата еуфория на имотните пазари по света може да съживи някои от тези стари идеи, пише още изданието. 

Източник: Профит.бг


В категории: Бизнес


Коментари
Флагман.БГ Отиде си Верка Сидерова Отиде си Верка Сидерова 02/07/2025, Сряда 23:03 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Отиде си Верка Сидерова Отиде си Верка Сидерова "Лале ли си, зюмбюл ли си", "Изгряла е месечинка" и "Росен, росен, зелен росен" са емблематични песни за дългата кариера на голямата певица Млада бургазлийка: Вече не искам мъже, а шофьори на такси Млада бургазлийка: Вече не искам мъже, а шофьори на такси От една нощ в таксито вече не мога да погледна жълта кола спокойно, признава палавницата  "Казана дума – хвърлен камък" в отворената рана на българското здравеопазване "Казана дума – хвърлен камък" в отворената рана на българското здравеопазване Тошко Йорданов се извини. Думите му били извадени от контекста. Да де, ама... КЗП със съвети към търговците относно етикетите с "лев" и "евро" КЗП със съвети към търговците относно етикетите с "лев" и "евро" Комисията продължава да разчита на търговците за гарантиране на коректна и прозрачна практика Дете загина, след като влак удари каруца на прелез Дете загина, след като влак удари каруца на прелез Каруцата е преминала на спуснати бариери, а в нея са били 31-годишен водач и две деца, на 14 и 10 години Да не повярва човек - стяга се за нова сватба Да не повярва човек - стяга се за нова сватба Мрежата завря, сравниха я с Мара Отварачката и многобройните й авантюри Кметът на София безсилен срещу Таки? Лена Бориславова ли управлява София Кметът на София безсилен срещу Таки? Лена Бориславова ли управлява София Може да имаме мнение, но нямаме право да отстраним някоя фирма от конкурсите за обществени поръчки, ако е негова, обясни Васил Терзиев Нарко-килърката Ивет стана инфлуенсърка, рекламира гащи Нарко-килърката Ивет стана инфлуенсърка, рекламира гащи Убийцата на актрисата Виолета Донева получи 17 години на първа инстанция Притискат Тошко Йорданов за оставка след скандала с младите лекари? Оправда се, че не бил робот Притискат Тошко Йорданов за оставка след скандала с младите лекари? Оправда се, че не бил робот Тези, които наричах розови джендъри, са ни казвали, че сме чалгари и мафиоти, каза заместник-председателят на ИТН Масирана акция в Слънчев бряг. Държавата влезе с всички сили в проверка на туристически обекти Масирана акция в Слънчев бряг. Държавата влезе с всички сили в проверка на туристически обекти Министерството на туризма координира безпрецедентна съвместна проверка с участието на КЗП, НАП, РЗИ и Икономическа полиция
Десен шамар за Урсула фон дер Лайен! Искат да я свалят заради ваксините срещу COVID-19 Десен шамар за Урсула фон дер Лайен! Искат да я свалят заради ваксините срещу COVID-19 Румънски евродепутат внесе вот на недоверие Шок за турисите в Халкидики! Грешно съобщение изпрати хора в огъня Шок за турисите в Халкидики! Грешно съобщение изпрати хора в огъня Опасността за къщите край Вурвуру е овладяна за момента, но вятърът насочи пламъците към девствена гора След тупаник при съседите: 17-годишен българин е арестуван в Гърция, задържаха и майка му След тупаник при съседите: 17-годишен българин е арестуван в Гърция, задържаха и майка му До инцидента се стигнало заради свада с негов връстник Жена роди в тоалетната на дискотека Жена роди в тоалетната на дискотека Посетителите клуба се обадили на службите за спешна помощ, когато разбрали какво се случва 2-годишно дете е починало, след като е било оставено с часове в паркирана кола на слънце 2-годишно дете е починало, след като е било оставено с часове в паркирана кола на слънце Открити телата и на двама души, след като пожар обхвана североизточната част на Испания Млад мъж от Бургас изпадна в отчаяние: Жена ми иска секс по два пъти на ден, не издържам вече Млад мъж от Бургас изпадна в отчаяние: Жена ми иска секс по два пъти на ден, не издържам вече Сутрин още не съм си отворил очите, тя вече е над мен, споделя анонимният мъж Българка снима еротичен филм с африканци на плаж в Халкидики, полицията ги арестува погрешка Българка снима еротичен филм с африканци на плаж в Халкидики, полицията ги арестува погрешка Според репортажа на SKAI, снимките на филма са приключили и екипът е прибирал техниката и се е приготвял да се прибира Защо кухнята изглежда мръсна Защо кухнята изглежда мръсна Все повече домакинства признават, че дори и при редовно чистене, мястото за готвене не излъчва онази свежест, която очакваме Топ 5 на най-лъжливите зодии: На тях не трябва да се доверяваш за нищо на света Топ 5 на най-лъжливите зодии: На тях не трябва да се доверяваш за нищо на света Астрологията откроява пет знака, за които лъжата не е грях, а инструмент – за оцеляване, забавление или просто удобство Отказа се от грима, но не и от имплантите Отказа се от грима, но не и от имплантите Момичето с червен бански, което тичаше по плажа и възбуждаше мъжките фантазии, е останало в миналото. За добро или лошо обаче е тази промяна?
Нидал Алгафари Нидал Алгафари Още едни записи и ще се разпадне съвсем ПП
Виц на деня Виц на деня Който твърди, че кафето пречи на съня, явно не е ял диня вечерта. Виц на деня Виц на деня - Какво е работа в екип?
- Възможността да прехвърлиш отговорността за грешките си на останалите.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Разбираш колко много приятели и роднини имаш, чак когато си построиш къща на морето.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори