×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Официално: Срещата между Тръмп и Путин в Будапеща - отменена!
  • Силно земетресение разтърси Източен Тайван
  • Керана Ангелова представя “Книга за Христо Фотев на 4 ноември в Художествената галерия
  • Националната премиера на документалния филм „Потопът и вкаменената гора“ стартира от Бургас на 8 ноември в НХК
  • Днес затварят две улици в ж.к. "Възраждане" - ул. "Дебелт" и ул. "Пробуда"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ако някой може да състави правителство сега, то това е БСП


Ако някой може да състави правителство сега, то това е БСП
Ще оставим възможността на "Продължаваме промяната" да излъчат премиер, ще приемем всеки друг без Кирил Петков, каза зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин
19 Юли 2022, Вторник, 13:40 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ

Политически фигури трябва да са ядрото на следващото правителство, за да е ясно кой носи отговорността

 

Кристиан Вигенин е зам.-председател на 47-ото Народно събрание и зам.-председател на БСП. Вчера той бе сред официалните лица, които почетоха възпоменателната церемония по повод 10-ата годишнина от атентата на летището. Вигенин е считан е за едно от знаковите лица на Българската социалистическа партия (БСП) за последните 15 години, разговаряме с него по актуални политически теми.

Г-н Вигенин, призовахте министъра на външните работи Теодора Генчовска да предостави в сряда съдържанието на подписания двустранен протокол със Северна Македония, но смятате ли, че тя ще го направи?

-Планирано е заседание на комисията по външна политика, на което тя трябва да представи протокола и да ни информира за следващите стъпки за това как България ще защитава оттук нататък интересите си в новата ситуация. Надявам се, че няма да има изненади.

-БСП получи мандата преди около час (интервюто е направено вчера, около 18 часа), ще намерите ли подкрепа за нов кабинет?

-Мисля, че ако някой успее да състави правителство в рамките на 47-ото НС, то това е БСП. Ще положим всички усилия, но както се казва, за да има коалиция ще ни трябват и партньори. Надявам се партиите, които смятаме за съмишленици, да бъдат също така открити и да можем да се договорим за едно стабилно управление – с ясна програма, приоритети и цели.

-А има ли промяна в позицията на БСП за министър-председателя, досега твърдяхте, че премиерът трябва да бъде излъчен от най-голямата група в парламента – „Продължаваме промяната“?

-Не, няма причина да има промяна в тази наша позиция.

-Подходящ ли е досегашният министър на иновациите Даниел Лорер? Ива Митева намекна, че ИТН биха подкрепили кабинета, ако той е начело.

-Ние сме партията-мандатоносител и имаме ясни отговорности в тези преговори. Няма да поставяме условия или да коментираме публично имената на възможните кандидати за премиер. Ако „Продължаваме промяната“ са готови да участваме в едно съвместно управление, да предложат тяхна кандидатура.

-Партийни кадри ли трябва да са министрите, както настоява лидерът на БСП Корнелия Нинова, или технократи, по идея на Демократична България?

-Бих ви коригирал, че не става въпрос за партийни кадри, а за политически фигури. Нашето мнение е, че политически фигури би следвало да са ядрото и на следващия кабинет, защото това означава ясно и категорично ангажиране на партиите в коалицията с този кабинет. Всичко друго би дало възможност за подкопаване на доверието от самото начало. Ще изглежда така, сякаш самите лидери се дистанцират от бъдещето правителство.

-Вие готов ли сте да влезете в едно такова правителство, името Ви се спряга за министър на външните работи?

-Не бих спекулирал с това. Решенията ги взема БСП по тези въпроси. Първо да се договорим, че ще има коалиция, да уточним програмата и приоритетите, а след това ще коментираме и имената. Само да припомня, че дадохме висока оценка на нашите четирима представители в кабинета. Националният съвет на БСП взе решение, че отново ще ги подкрепи. Аз също заставам зад тях, но на този етап виждам моята роля по-скоро в Народното събрание.

-Министърът на земеделието Иван Иванов намекна, че бихте приели Кирил Петков отново за министър-председател и решението ви да не го подкрепите се касаело само за първия нереализиран мандат на „Продължаваме промяната“…

…Думите му бяха извадени от контекста. Взели сме решение да не подкрепяме правителство с министър-председател Кирил Петков и нищо не налага то да бъде променяно. Вие знаете какви са причините. А и моето мнение е, че самият Кирил Петков осъзна и вече направи крачка назад.

-Какъв ще е хоризонтът на правителство с Вашия мандат?

-Ние не си слагаме ограничения във времето. По принцип мандатът е за 4 години. Краткосрочната програма, която договорихме преди първия мандат, е до края на 2022 година. Смятаме да я реализираме, а когато наближи краят ще преценим какъв ще е подходът за следващата година.


В категории: Политика


Флагман.БГ Хаос евро/лев в 00:00 часа на Нова година Хаос евро/лев в 00:00 часа на Нова година 31/10/2025, Петък 14:00 2
20
Коментара по темата
20.
*********
20.07.2022 06:11:45
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
19.
ПП искат да сложат свой човек на КПКОНПИ
19.07.2022 21:17:36
1
5
Повече от Подозрително (ПП) е това, че ПП предпоставят назначаването на Бойко Рашков за шеф на КПКОНПИ, за да преговарят за правителство.
Комисията ще трябва да разследва за корупция и ПП.
Те натрупаха сигнали за корупция в планетарни размери.
Излиза, че те предлагат свой човек, защото се страхуват независим човек да оглави комисията и искат да се гарантират, че няма да ги разследват.
Така злепоставят самия Рашков.
18.
А бе
19.07.2022 20:17:21
0
4
Нинова иска да краде,спор няма.
Но кой ли ще и се върже...Радев здраво и го наби.
17.
Курнела
19.07.2022 20:13:51
0
4
Много искам правителство, ама другите нямат желание.
16.
Няма такъв абсурд!
19.07.2022 20:08:34
0
12
Бъдещето на всеки българин е заложено срещу, забележете, назначаването на бивш милиционер за шеф на репресивен орган!!!
Най-важното за харвадските възпитаници не е нито цената на горивата, нито цената на храните, нито липсата на газ, нито галопиращата инфлация. Най-важното е да си "сложат свой човек", който да се саморазаправя с неудобните опоненти.
Моралният стожер на държавата ще бъде ченге, с 22 имота! И това е топ темата на годината. Всички други "червени линии" могат да бъдат прекрачвани?!
Но това не е всичко. Целият този етюд, ще се развива под зоркия поглед на комунистическата върхушка. Под зоркото ръководство на хората, които докараха държавата до няколко национални катастрофи, хората заради които сме на дъното на всички класации вече 80 години, въпреки усилията ни в рамките на едно десетилетие да променим тази тенденция. И по всичко личи, че няма изгледи да мръднем и на йота нагоре!
15.
1
19.07.2022 16:55:55
1
14
Винаги когато на власт са били комунистите (БСП) България е била оглозгана от кражби и далавери.
Три правителства. - три национални катастрофи и бедност.
Никога БСП
14.
Пешо кура от Поморие
19.07.2022 16:44:33
1
14
До къде я докарахме. В 21 век червени боклуци да правят правителство Българио , Българио .Европа пари на комунисти не дава.Затягайте коланите ще има ГЛАД
13.
Емилия Петкова
19.07.2022 16:22:46
1
12
Мазни Комунисти, и майка си ще продадете само да сте на власт. Затова няма напредък в България, защото все още има будали да вярват на комунистите.
12.
еми.....иди ми...дойди ми
19.07.2022 16:08:02
0
11
Тоз мандат бсп...другия мандат герб....после итн...пп.....и после пак въртележка....и така..до края на света.....
кучетата лаят...кервана си върви....
11.
Бай....
19.07.2022 16:05:20
16
2
По-добре Вигенин, отколкото еднокнижния Толуп!
10.
гого
19.07.2022 16:03:05
1
16
Пази боже БСП да ни управлява. И те като ГЕРП ще окрадят всичко. Червени милионери.
9.
:D
19.07.2022 15:14:25
0
12
Ако вие съставите правителство сега , бат Бойко ще играе гол на масата от кеф. От друга страна БСП знаят че са политически трупове и ще се борят за влизане в следващ парламент , както и ИТН , че и ПП и те са с 50% надолу ,така че нямат особено голям избор. На "стъкмистика" и на анализатори не вярвайте те са за да подгреят аудиторията за изборните манипулации и един вид да ги легитимират. В момента който и да вземе властта е като камикадзе защото "Winter Is Coming"
8.
Вигенчооо!
19.07.2022 15:05:23
0
22
Правителство ще съставяте като спечелите с Корни, избори!
Тя, горката от както е лидерка, това чудо, не се е случвало. Станахте 4ти на последните избори, правителство щели да съставят.
7.
XX
19.07.2022 15:01:41
0
9
ВИЕ СИ ГИ избирате.
6.
Педалска му работа.
19.07.2022 15:00:10
1
18
Взел се е толкова на сериозно, че точно като гаджето му, което пък държи да му викат „Мафия“, го кара рекетьорската: или Рашков шеф на КПКОНПИ, или приемате закон без редакции за КПКОНПИ, такъв, какъвто на нас, измамниците, ни харесва, или гитти!
5.
Кокорчо
19.07.2022 14:41:03
1
14
Ще ти изям вегинката.
4.
Червените линии са далаверата
19.07.2022 14:39:53
3
27
Кирчо, признай си с какво те държи Рашков? Не превръщай цялата държава
в заложник на един комунистически милиционер, на един пияница!
3.
Бургазлия
19.07.2022 14:27:24
3
29
Добре... разбирам...копнеете за власт...,ама влезте пред парадния вход..., а не през задния...!!!
Не Ви прави Чест...!!!
Ако не знаете какво значи тази дума...отворете Google...!!!
Проверете също и за "Морал","Достойнство"...
Аман от Вашите червени линии...
Хванете се и РАБОТЕТЕ..
Нищо не вършите...и затова Ви наричат...скъпо платени НИЩОПРАВЦИ...!!!
2.
Махайте се Харвардци и комуняги
19.07.2022 14:23:52
6
31
Не ви искаме, не разбрахте ли???
1.
Samo pri BKP goriva po 4lv litar i olio 10lv
19.07.2022 13:52:27
4
15
Oshte 50 godini koalicia s DPS ne mersi
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Отново се търси изпълнител за довършване на Концертната зала в Бургас Отново се търси изпълнител за довършване на Концертната зала в Бургас Втора обществена поръчка за ремонта в рамките на година остава без желаещи Срещу 7 хиляди пуснаха на собственика на дома на ужасите в Ягода Срещу 7 хиляди пуснаха на собственика на дома на ужасите в Ягода ж Кой е този мъж, залепен винаги до Меган Маркъл Кой е този мъж, залепен винаги до Меган Маркъл Съпругата на принц Хари се отрече от много близки, а в социалните мрежи дори се появи терминът "Марклинг“, който означава, че когато някой вече не ти е полезен, просто започваш да го игнорира 5G конспирация или схема на съсед? Защо цял блок в бургаския ж.к. "Меден рудник" събира подписка срещу антена 5G конспирация или схема на съсед? Защо цял блок в бургаския ж.к. "Меден рудник" събира подписка срещу антена Някой е подписал договор с мобилен оператор без да съобщи на съседите си, назначена е проверка Храм „Св. Пимен Зографски“ в кв. Крайморие отбелязва своя празник с духовна и културна програма Храм „Св. Пимен Зографски“ в кв. Крайморие отбелязва своя празник с духовна и културна програма Празненствата ще започнат в неделя вечер с литературно четене и ще продължат с вечерна служба и представяне на нова духовна книга До края на годината Бургас ще има напълно обновена спортна зала „Младост“ До края на годината Бургас ще има напълно обновена спортна зала „Младост“ Нова фасада, ВИП зона, СПА център и реконструирани пространства очакват спортистите и зрителите Интересна изложба в центъра на с. Маринка Интересна изложба в центъра на с. Маринка Пред сградата на кметството вече е разположена откритата фотоизложба „Размисли за морето“ Злополучният блок 81 в бургаския ж.к. "Лазур" отново се напукал, обяви домоуправителят Злополучният блок 81 в бургаския ж.к. "Лазур" отново се напукал, обяви домоуправителят Отново имаме проблем с блока си, ако започне строителство до нас – може да се случи най-лошото, пишат от етажната собственост Хаос евро/лев в 00:00 часа на Нова година Хаос евро/лев в 00:00 часа на Нова година В Банско собственици на механи поставиха следния казус- след полунощ клиент има сметка 500 лева. Но казва: Плащам 168 евро и останалата сума в лева В Дома на писателя се проведе вечер на поезията за деца В Дома на писателя се проведе вечер на поезията за деца Децата от литературните клубове при 3 „в“ клас на ОУ „Любен Каравелов” с удоволствие  и от сърце рецитираха закачливите, духовити и забавни стихотворения на бургаските поети
Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Така наречената "Зимна празнична надбавка" ще бъде в размер на половината минимална работна заплата  в Словения Защо военните вземат с 1000 лева по-високи пенсии Защо военните вземат с 1000 лева по-високи пенсии За високите пенсии на военни и полицаи е, че при тях три години действително изслужено време се зачитат за пет години осигурителен стаж от трета категория Ивайло Пенчев дава 50 хил. лева за главата на хакерите, ударили Уолтопия Ивайло Пенчев дава 50 хил. лева за главата на хакерите, ударили Уолтопия Държавата трябва да пази хората от разбойници – това е първичната ѝ функция, категоричен е той Тя умря, но посмъртните й мемоари разтресоха цял свят Тя умря, но посмъртните й мемоари разтресоха цял свят Вирджиния Джуфре, чиито посмъртни мемоари, публикувани по-рано този месец, отново изведоха на дневен ред обвиненията й за сексуално насилие Америка откачи заради тази сделка Америка откачи заради тази сделка Продадоха ЛА Лейкърс за 10 млрд. долара Бил Гейтс си призна грешката за климатичния истеризъм Бил Гейтс си призна грешката за климатичния истеризъм Нищо, че загубихме 10 години с малоумни политики Последният ден на октомври бележи смъртта на първата жена премиер в Индия Последният ден на октомври бележи смъртта на първата жена премиер в Индия Индира Ганди, определяна като месия и ненавиждана от други, променя лицето на своята родина и остава в историята    Кирил Домусчиев: Ако политици и синдикати не се вразумят, ни чака дежавю на кризата от 2009 г. Кирил Домусчиев: Ако политици и синдикати не се вразумят, ни чака дежавю на кризата от 2009 г. Бизнесменът предупреди, че държавата харчи неефективно, а натискът за по-високи осигуровки ще прогони инвеститорите Куюмджиев: До недостиг на горива няма да се стигне, но до повишаване на цената със сигурност Куюмджиев: До недостиг на горива няма да се стигне, но до повишаване на цената със сигурност Ако не бъде одобрена сделката за "Лукойл", ще има криза с горивата Симеон Дянков: Може би е редно да си кажем истината, очаква ни голяма криза Симеон Дянков: Може би е редно да си кажем истината, очаква ни голяма криза През 2027 г. България ще бъде в процедура на свръдефицит, смята бившият финансов министър
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Няма да си губя времето с Путин, който говори, говори – и нищо Виц на деня Виц на деня - Любовният ми живот е като Coca-Cola.
- Искрящ, бурен и сладък ли?
- Не, бе! Първо беше нормален, после стана Light, а сега вече е Zero!
Виц на деня Виц на деня - Дъще, ела да измиеш чиниите!
- Мамо, аз съм родена за големи неща!
- Добре, ела да измиеш тенджерата!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако не сте джентълмен, то е възможно да сте… лейди
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори