×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Георги Илиев отново ще е кмет на "Слатина", в "Искър" ще има балотаж
  • Димитър Маринов ще снима филм със Скарлет Йохансон
  • Шефът на Renault подаде оставка
  • Печки, перални и хладилници поскъпват с до 1000%
  • МВР се събира на национално съвещание
  • Над 50 хил. десетокласници се явяват на НВО по математика
  • В Източните Родопи се родиха три нови зубърчета
  • Официално: Стартират разговорите между Филипов и Зингаревич за ПФК Ботев
  • Смърт на пътя затапи движението на важен участък на магистрала Струма
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Може ли Индия да изхранва света по време на войната в Украйна?


Може ли Индия да изхранва света по време на войната в Украйна?
Ключови думи: индия, украйна, флагман
19 Април 2022, Вторник, 20:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Индия е готова да доставя храна на останалата част от света след настъпилите проблеми с предлагането и нарастващите цени заради войната

Миналата седмица индийският премиер Нарендра Моди заяви пред американския президент Джо Байдън, че Индия е готова да доставя храна на останалата част от света след настъпилите проблеми с предлагането и нарастващите цени заради войната в Украйна, пише Profit.bg.

Според Мoди Индия разполага с "достатъчно храна" за своето население от 1.4 милиарда души и е "готова да доставя хранителни продукти на света от утре", ако Световната търговска организация позволи.

Цените на суровините вече бяха достигнали 10-годишни върхове преди началото на войната в Украйна заради проблеми с реколтите. Те скочиха с още след началото на войната и вече са на най-високите си нива от 1990 г., според Организацията по прехрана и земеделие на ООН (UNFAO).

Войната в Украйна е „катастрофална за храните в световен мащаб“

Русия и Украйна са две от страните основни износителки на пшеница и допринасят с около една трета от годишните продажби на пшеница в световен мащаб. Двете страни също така стоят зад 55% от годишния износ на слънчоглед в света и 17% от износа на царевица и ечемик. Заедно двете държави се очакваше да изнесат 14 млн. тона пшеница и над 16 млн. тона царевица тази година, според UNFAO.

"Нарушенията в предлагането и заплахата от ембарго, пред която е изправена Русия, означават, че този износ трябва да бъде изваден от уравнението. Индия би могла да се намеси и да изнася повече, особено след като има достатъчно запаси от пшеница," казва пред BBC Упали Галкети Арачилаге, икономист на UNFAO.

Индия е вторият най-голям производител на ориз и пшеница в света. Към началото на април страната има 74 млн. тона запаси от двете култури. От тези количества 21 млн. тона се пазят като стратегически резерви и за Системата за обществено разпределение, която предоставя на над 700 милиона бедни хора достъп до евтина храна.

Индия също така е един от най-евтините световни доставчици на пшеница и ориз. Страната вече изнася ориз за 150 държави по света и пшеница до 68. Индия е изнесла около 7 милиона тона пшеница през 2020-2021 г.

Вследствие на нарасналото търсене на международните пазари, трейдъри вече са сключили договори за износа на над 3 млн. тона пшеница в периода април - юли. Селскостопанският износ надхвърля рекордните 50 млрд. долара през 2021-22 г.

Индия има капацитет да изнесе 22 млн. тона ориз и 16 млн. тона пшеница през настоящата финансова година, според Ашок Гулати, преподавател по селскостопански науки в Индийския съвет за изследване на международните икономически отношения.

"Ако Световната търговска организация позволи износ на държавни запаси, количеството може да бъде още по-голямо. Това ще помогне за „охлаждането“ на цените в световен мащаб и ще намали тежестта за страните вносителки по света," казва той.

Има и някои резерви. "Разполагаме с достатъчно запаси в момента. Има и някои опасения и не трябва се въодушевяваме, че ще изхранваме света," казва Хариш Дамодаран от Центъра за политически изследвания - базиран в Делхи мозъчен тръст.

Първо, има опасения, че реколтата ще е по-слаба от очакваната. Сезонът на пшеницата в Индия вече тече, а официалните очаквания са, че реколтата ще достигне рекордните 111 млн. тона пшеница, което би било шестото поредно увеличение.

Експерти, като Дамодаран, обаче не са убедени в това. Той смята, че добивът ще много по-нисък заради недостига на изкуствени торове и капризите на времето – обилни валежи и ранни летни жеги. "Надценяваме добива," казва той. "Ще разберем след около 10 дни."

Експерти казват, че друга въпросителна е свързана с изкуствените торове, които са основен селскостопански компонент. Запасите на Индия намаляха след началото на войната. Страната внася диамониев фосфат и торове, които съдържат азот, фосфат, сяра и поташ.

Русия и Беларус стоят зад 40% от износа на поташ в света. Цените на изкуствените торове в световен мащаб вече са високи заради поскъпналия природен газ.

Недостиг на изкуствени торове би могъл лесно да засегне следващата реколта. Дамодаран твърди, че един от начините това да бъде избегнато е Индия да проучва сделки "пшеница срещу торове" със страни, като Египет и Африка.

Също така, ако войната се проточи, Индия може да се сблъска с логистични пречки във връзка с увеличението на износа. "Износът на огромни количества зърнени култури изисква сериозна инфраструктура, като транспорт, съхранение, кораби. Както и капацитета да се започне транспортирането на големи количества," казва Арачилаге. Тук се стига и до въпроса с по-високите транспортни разходи.

На последно място, има притеснения относно нарастващите цени на хранителните продукти в Индия – инфлацията при храните в страната достигна 16-месечен връх от 7.68% през март. Това се дължи предимно на повишението в цените на хранителните масла, зеленчуците, зърнените храни, млякото, месото и рибата.

Централната банка на Идния предупреди за "натиска за повишение на цените в световен мащаб на ключови хранителни продукти", което води до "голяма несигурност" по отношение на инфлацията.

Руската инвазия вероятно ще има "сериозни последствия" за глобалната продоволствена сигурност според мозъчния тръст IFPRI. От UNFAO изчисляват, че продължително нарушение на износа на пшеница, изкуствени торове и други суровини от Русия и Украйна би могло да увеличи броя на хората по света, които страдат от недохранване, от 8 на 13 милиона.

От правителството на Индия признават, че над 3 милиона деца в страната страдат от недохранване, въпреки обилната реколта и богатите хранителни запаси. Броят на недохранените деца е третият най-голям в родния щат на премиера Моди - Гуджарат.

"Не можете да се държите кавалерски по отношение на продоволствената сигурност. Не можете да си играете с храна, предназначена за субсидираната хранителна система," казва Дамодаран.

Ако има нещо, което индийските политици знаят, то е, че храната, или нейната липса, определя тяхната съдба - в миналото е имало случаи на падане на местни и федерални правителства заради повишаваща се цена на лука.


В категории: Войната в Украйна


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
МОН публикува верните отговори от НВО по математика за 10 клас МОН публикува верните отговори от НВО по математика за 10 клас На изпита се явиха над 55 хиляди ученици Първо във Флагман.бг: Ето кой поема ръководството на РУ-Созопол Първо във Флагман.бг: Ето кой поема ръководството на РУ-Созопол Най-обичануят пътен полицай в България застава начело на районното в Царево Жега, мръсотия и без климатик! Проверка установи шокиращи условия на летище Бургас Жега, мръсотия и без климатик! Проверка установи шокиращи условия на летище Бургас Не може така! Бургаското летище с фрапиращи нарушения, подчерта транспортният министър Въоръжен екшън на пътя: Мъж извади пистолет срещу жена край Руен Въоръжен екшън на пътя: Мъж извади пистолет срещу жена край Руен Не е ясна причината за заплахата, но вероятно е заради спор на пътя  Две седмици пост от днес Две седмици пост от днес Петровият пост е по-малко строг и по-щадящ от Великденския Смърт на пътя затапи движението на важен участък на магистрала Струма Смърт на пътя затапи движението на важен участък на магистрала Струма Трафикът от Кулата към Благоевград и София се осъществява само в дясната лента на аутобана Почина един от най-богатите мъже в света Почина един от най-богатите мъже в света Той беше икона и пионер, спечелил уважението на хората по целия свят Зрелищна катастрофа край Камено! Млад шофьор направи ключова спасителна маневра Зрелищна катастрофа край Камено! Млад шофьор направи ключова спасителна маневра Бе избегнат челен удар в последния възможен момент Открито е огнище на шарка по овцете в Бургаско Открито е огнище на шарка по овцете в Бургаско Заболяването е установено в обект със 183 дребни преживни животни След кончината на Явор от Варна: Имат ли полицаите нужните помощни средства за арести? След кончината на Явор от Варна: Имат ли полицаите нужните помощни средства за арести? "Униформените нямат лютив спрей и тейзъри", каза бившият зам.-ректор на Академията на МВР Милен Иванов и уточни, че въпросните са много ефективни при задържане
Самолет, прелитащ над България, се върна обратно заради бомбена заплаха Самолет, прелитащ над България, се върна обратно заради бомбена заплаха Полет LH752 е бил на път за Хайдарабад и се е върнал обратно, докато е прелитал над българското въздушно пространство Български моряци са на кораб, който се обработва на пристанище Хайфа, което е в обсега на иранските ракети Български моряци са на кораб, който се обработва на пристанище Хайфа, което е в обсега на иранските ракети От съображение за сигурност от дружеството са отказали да съобщят името на плавателния съд, както и броя на българските моряци на борда му поради опасения за сигурността им Куп звезди се пускат на турнир с благородна кауза в Бургас Куп звезди се пускат на турнир с благородна кауза в Бургас В надпреварата ще се включат 12 отбора, сред които познати футболни клубове и отбори на водещи фирми от Бургас и региона В Поморие ще бъде открито първото национално биенале „НАТЮРМОРТ“ В Поморие ще бъде открито първото национално биенале „НАТЮРМОРТ“ Тази национална изложба на изключително високо ниво слага началото на етап, който не само популяризира изобразителното изкуство, а и акцентира върху определен жанр Лято с ритъм, изкуство и емоции – Община Царево представя културната си програма за юли Лято с ритъм, изкуство и емоции – Община Царево представя културната си програма за юли Богата и пъстра програма ще събере на едно място музика, визуални изкуства, улични представления, танци и фестивали – всичко това на фона на морския бряг и вълшебните вечери под звездите Пиян шофьор от София катастрофира с БМВ край Созопол Пиян шофьор от София катастрофира с БМВ край Созопол Шофьорът е задържан за срок до 24 часа, а автомобилът е иззет по съответния ред от органите на реда бТВ я изпрати преждевременно в майчинство бТВ я изпрати преждевременно в майчинство Хубавата синоптичка, която е в очакване на първото си дете, се сбогува с телевизията миналата седмица и веднага отпраши да празнува свободата в Гърция Тя каза колко лева има в кешово обръщение, сумата е внушителна Тя каза колко лева има в кешово обръщение, сумата е внушителна Става въпрос за над 30 млрд.лева Продуцентите на Ергена го превърнаха в марионетка и направиха за смях, днес той дълбоко съжалява Продуцентите на Ергена го превърнаха в марионетка и направиха за смях, днес той дълбоко съжалява Грешката, която Алек отчете е, че не опитал да наложи мнението си и се съгласил да зареже Магдалена и Надежда с видео, за което понесе доста критика от зрителите Той не е пропаднал пияница, а син на една от най-големите знаменитости в света Той не е пропаднал пияница, а син на една от най-големите знаменитости в света Приеха го по спешност в болница заради свръхдоза 
Никушор Дан, президент на Румъния Никушор Дан, президент на Румъния Единственият език, който Русия разбира, е този на силата Виц на деня Виц на деня - Тате, как се запознахте с мама?
- Язе тогава карах такси, а она немаше пари да си плати...
Виц на деня Виц на деня Редник подмазвач:
- Господин старшина, вие сте гений!
- Ти да не си по-хубав бе?! Два непоряда по служба...!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За съжаление в Европа сме познати като разбойници, проститутки и рафинирани мошеници
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори