×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Контрабандни накити, укрити в кисело мляко, задържаха на „Капитан Андреево“
  • Вдигнаха въздушна линейка за родилка от Благоевград с обилна кръвозагуба
  • Израел обяви примирие след нови въздушни удари в Газа
  • Предвиждат начална заплата от 1860 евро за младите лекари
  • Сигнали за бомби затвориха посолствата на САЩ и Франция в София
  • Утре от 14 ч. в Колежа по туризъм 104 бургаски млади учители и техните ментори ще получат признание за старта в кариерата си от кмета Димитър Николов
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Може ли войната в Украйна да повлияе на отношенията между Запада и Китай?


18 Март 2022, Петък, 14:19 ч.
Автор: Флагман.бг

Някои наблюдатели твърдят, че Китай иска да заздрави предвоенното приятелство, което имаше с Русия, за да създаде глобална ос на автократичните държави

Всеки ден носи нови ужаси в Украйна, където градовете са подложени на ударите на руската артилерия. Харков е в руини след двуседмични бомбардировки, а крайбрежният Мариупол е почти разрушен, пише Profit.bg.

Дали в тази война ще има победители е все още рано да се каже, но в източната част на Азия Китай вече претегля своите възможности, пише The Economist.

Някои наблюдатели твърдят, че Китай иска да заздрави предвоенното приятелство, което имаше с Русия, за да създаде глобална ос на автократичните държави. Други възразяват, че САЩ могат да принудят Пекин да скъса с Русия, изолирайки Владимир Путин.

Има обаче и трета гледна точка, според която нито един от двата сценария не е вероятен. Задълбочаването на връзките с Русия ще се ръководи от предпазливия интерес на Китай, който използва войната в Украйна, за да засили собственото си влияние за сметка на Вашингтон.

Фокусът на китайската комунистическа партия е нейната дългогодишна мечта за създаване на алтернатива на западния либерален световен ред.

И китайският президент Си Дзинпин, и Путин искат да разделят света на сфери на влияние, доминирани от няколко големи държави - Китай ще управлява Източна Азия, Русия ще има вето върху европейската сигурност, а САЩ ще бъдат принудени "да се върнат у дома".

Този алтернативен ред няма да включва универсални ценности или права на човека, тъй като и Си Дзинпин, и Владимир Путин виждат в тях просто трик, с която Западът оправдава подривната дейност спрямо техните режими.

Те смятат, че подобни идеи скоро ще бъдат останки от либералната система, която е расистка и нестабилна. Те се надяват, че тя ще бъде заменена от нова йерархия, в която всяка страна знае своето място в общия баланс на силите.

Точно по тази причина китайският президент би желал инвазията на Русия в Украйна да демонстрира "импотентността" на Запада. Ако санкциите срещу руската финансова система и високотехнологичната индустрия се провалят, Китай няма да се страхува от подобни заплахи в бъдеще.

Ако обаче Путин загуби властта си поради погрешните си изчисления в Украйна, шокът в Пекин може да е сериозен. И със сигурност би смутил Си Дзинпин, който също ще трябва да признае грешката да избере Русия за съюзник.
Въпреки всичко, китайската подкрепа има своите граници. Руският пазар е малък, а китайските банки и компании не искат да рискуват да загубят много по-ценния си бизнес на други места по света, пренебрегвайки санкциите. Още повече, че една слаба Русия устройва Китай, тъй като тя няма да има друг избор, освен да бъде сговорчива.

Много е вероятно Путин да даде на Си достъп до северните руски пристанища, да задоволи нарастващите амбиции на Китай в Централна Азия и да го снабди с евтин петрол, газ и военни технологии, включително и проекти за усъвършенствани ядрени оръжия.

Освен това, Си Дзинпин изглежда вярва, че не е необходимо Путин да спечели съкрушителна победа в Украйна, а просто да оцелее, за да изведе Китай напред. Китайските държавници уверено твърдят пред чуждестранните дипломати, че единството на Запада по отношение на Русия ще се разпадне с проточването на военния конфликт и с нарастването на разходите за западните избиратели.

Китай вече се опитва да раздели Европа и Америка, твърдейки, че Съединените щати "помпат" влиянието си, като същевременно карат европейците да плащат сметката за високите цени на енергията, военните разходи и приемането на над 3 милиона украински бежанци.

Подходът на Китай към руско-украинската война се ражда от убеждението на Си Дзинпин, че голямата надпревара в 21 век ще бъде между Китай и САЩ и че Поднебесната империя е предопределена да я спечели.

За Китай това, което се случва в обстреляните градове на Украйна, е една от многобройните схватки в това състезание. От това следва, че успехът или неуспехът на Запада в борбата му с Владимир Путин ще определи възгледите на Китай за света.

В анализа на The Economist се посочва още, че една от най-важните задачи на НАТО и ЕС е да поддържат своето единство, тъй като седмиците на войната могат да се превърнат в месеци, които да донесат нови икономически трудности.
Западът обаче може да използва в своя изгода голямата разлика между Китай и Русия. Преди три десетилетия двете икономики бяха с еднакъв размер, но сега брутният вътрешен продукт на Китай е десет пъти по-голям от този на Русия.

Очевидно Си Дзинпин иска да преразгледа правилата на световния ред, за да обслужва по-добре собствените си интереси, но той не е в ситуацията на Путин, който няма друг начин да упражнява влиянието си, освен чрез силата на оръжието. Предвид икономическите си връзки с Америка и Европа, Китай има интерес от стабилността.

Вместо да изтласкат Китай извън "семейството" на демократичните държави и да го заклеймят като поддръжник на авторитарната идеология на Путин, САЩ и техните съюзници могат да демонстрират различно отношение към азиатската суперсила по различен начин.

Те могат да положат усилия да убедят Си Дзинпин, че Западът и Китай могат да процъфтяват, като се споразумеят, когато е възможно, и да се примирят, че по някои въпроси ще имат и своите различия. 

Големият въпрос, който остава на дневен ред, е дали Китай е склонен да тръгне по този път, като помогне за бързото прекратяване на войната в Украйна. За съжаление, ако Русия не прибегне до крайни мерки, които биха били неприемливи дори и за Пекин (например употребата на химически или ядрени оръжия), това, поне за момента, изглежда малко вероятно, пише още изданието.


В категории: Войната в Украйна


Коментари
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Проблемът с паркирането се пренесе и в Карнобат, иде ли „Синя зона” Проблемът с паркирането се пренесе и в Карнобат, иде ли „Синя зона” В администрацията се подхвърлят идеи за решение на липсата на паркоместа Един от най-сексапилните актьори стана тайно татко Един от най-сексапилните актьори стана тайно татко Холивуд трескаво очаква официално изявление на звездната двойка Крис Евънс и Алба Баптиста 2785 лева са нужни за тричленно семейство на месец 2785 лева са нужни за тричленно семейство на месец Това сочат данните на синдикалистите от КНСБ за издръжка живот   Григор Димитров се оттегли от турнира в Париж, точно преди мача с Медведев Григор Димитров се оттегли от турнира в Париж, точно преди мача с Медведев Все още няма официална информация от щаба на българина каква е причината за неговото решение БДУ откри нов курс по роботика за младежи с висок потенциал БДУ откри нов курс по роботика за младежи с висок потенциал Близо 50 ученици, които имат интерес към бъдещите технологии, ще имат възможността да усвоят основните принципи Над 8000 души си поставят инжекции за диабет, за да отслабнат. Други си слагат ботокс у дома Над 8000 души си поставят инжекции за диабет, за да отслабнат. Други си слагат ботокс у дома Това са изводите на ендокринолог Моторист се заби в микробус на пътя Несебър-Свети Влас Моторист се заби в микробус на пътя Несебър-Свети Влас Инцидентът е станал на околовръстния път, малко преди светофара за с. Тънково ГЕРБ, ИТН и БСП подписаха анекс за ротацията на председателя на НС ГЕРБ, ИТН и БСП подписаха анекс за ротацията на председателя на НС Партньорите във властта постигнаха съгласие по въпроса във вторник Млади учители от Бургас и менторите им ще бъдат отличени за успешен старт в кариерата Млади учители от Бургас и менторите им ще бъдат отличени за успешен старт в кариерата Тържествената церемония ще се проведе на 30 октомври от 14.00 часа в актовата зала на Колежа по туризъм в Парк „Езеро“ Каква е тайната напитка помагаща при настинка и не само Каква е тайната напитка помагаща при настинка и не само Няколко причини да пиете мляко с канела редовно  
7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство 7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство Намерено е тялото на едно дете Четирима българи застават пред съда в Париж заради... Четирима българи застават пред съда в Париж заради... Обвинението към тях е заради вандализиране на Мемориала на Холокоста във френската столица Седеметажна жилищна сграда се срути край Истанбул Седеметажна жилищна сграда се срути край Истанбул Не е ясно дали има жертви Мъск пусна Grokipedia, която да се конкурира с Wikipedia Мъск пусна Grokipedia, която да се конкурира с Wikipedia Съдържанието се генерира от изкуствен интелект и генеративния AI асистент Grok Уникална страна дава заплата до 9000 лв. Уникална страна дава заплата до 9000 лв. Има сериозен глад на кадри Силен трус удари Турция, има разрушени сгради! Разлюляха се Бургас, Пловдив и дори София Силен трус удари Турция, има разрушени сгради! Разлюляха се Бургас, Пловдив и дори София Земетресението е усетено в цяла Южна България Лукойл продава рафинерии и бензиностанции заради санкциите? Лукойл продава рафинерии и бензиностанции заради санкциите?  От руската компания уточниха, че става въпрос за международните активи Ето коя е новата приятелка на Еминем Ето коя е новата приятелка на Еминем Не е ясно от колко време са двамата заедно Bcичĸи гoвopexa зa іРhоnе Аіr, нo пoчти ниĸoй нe cи гo e ĸyпил Bcичĸи гoвopexa зa іРhоnе Аіr, нo пoчти ниĸoй нe cи гo e ĸyпил Изглeждa, чe oпититe зa пo-нeтpaдициoнeн іРhоnе - cлeд cпpeнитe mіnі и Рluѕ вapиaнти, oтнoвo нe ca ce yвeнчaли c ycпex Тръмп ще срещне с новия японски премиер Тръмп ще срещне с новия японски премиер Очаква се двамата лидери да се разбират добре, тъй като Такаичи е протеже на покойния японски премиер Шиндзо Абе
Радостин ВАСИЛЕВ, лидер на МЕЧ Радостин ВАСИЛЕВ, лидер на МЕЧ за шефката на парламента: Смениха едно мюре с друго

Виц на деня Виц на деня Строг баща се кара на дъщеря си:
- Видях те в една кола на паркинга да се натискаш с някакво момче. Кой е той?
- Какъв цвят беше колата?
Виц на деня Виц на деня - Скъпи, за Нова година, ще ми купиш ли нов телефон?
- Ами този другия, дето го имаш?
- Е, той ще ми купи таблет!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Защо си продаде барабаните?
- Защото комшията си купи пушка...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори