×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

По-кратък срок между втора и трета доза на ваксината в България


24 Декември 2021, Петък, 14:56 ч.
Автор: Dnes.bg

МЗ обсъжда дали да не скъси срока между имунизациите

Ако до преди няколко месеца имаше надежда, че две дози на ваксината предпазват от коронавируса, то с появата на Делта и най-вече Омикрон бустерната доза става все по-важна при предотвратяването на заплаха от нова вълна на заразата.

Затова Експертният съвет по имуно -профилактика към здравното министерство вече обсъжда дали да не скъси разрешения срок между втора и трета игла.

Крайното решение на експертите все още не е обявено. В момента трябва да минат 180 дни от прилагането на втората доза, за да може електронната система да разреши издаването на сертификат. В много европейски държави минималният период между втората и третата доза е три месеца.

Татяна Андонова е сред първите, които се ваксинират с първа доза по време на зелените коридори.

"Аз съм от тези, които изтеглиха късата клечка, за съжаление след 20тина дни се оказах положителна, изкарах ковид, заедно с мъжа ми, не беше никак леко. Два месеца ходихме като призраци след това", заяви пред БНТ Татяна Андонова.

Преди четири месеца си поставя втора доза, а сега иска да си сложи и бустерна.

"Да не ми се случи това, което ми се случи април месец. Цялата информация, която идва от развитите държави, където се случва новият вариант на вируса са доста обезпокоителни", коментира Татяна Андонова.

Надпис обаче посреща желаещите трета доза във ваксинационните пунктове.

"Категорично няма как да бъде направена ваксинация, ако не са изминали 180 дни, а информационната система не позволява такава ваксинация и да бъде издаден сертификат, така че на хората, които идват по-рано от този срок, обясняваме, че трябва да изчакат и да заповядат тогава", каза д-р Ивелина Георгиева - заместник-директор на УМБАЛ "Света Анна".

"Всички специалисти, които слушам, твърдят че три месеца е максималното време, което трябва да се изчака, за да се постави третата доза. В Щатите, във Великобритания, в Швейцария може това е информацията, която получавам от мои приятели. Там дори ги приканват, препоръчват горещо да го направят", каза Татяна Андонова.

Според доц. Ангел Кунчев със сигурност срокът между втората и бустерната доза няма да бъде съкратен на по-малко от два месеца, но сериозно се обмисля да е по-малко от 6 месеца.

"Очевидно и развитието с епидемичната ситуация с омикрон го налага, и наличните данни вече кога може да бъде направена", каза доц. Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор.

"В момента, в който това се промени и в България издадът разрешението, ние имам готовност ведната да реорганизираме процеса", каза д-р Ивелина Георгиева - зам. директор на УМБАЛ "Света Анна".

От края на септември поставените бустерни дози у нас са малко под 250 000.


В категории: COVID-19


3
Коментара
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 0
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
3
Коментара по темата
3.
Адолф
24.12.2021 17:42:14
1
4
Докато има идиоти вярващи, че зависи със ги спасяват, нещата ще продължават така. Не се ли обединят хората срещи уродите, които искат изтреблението им, ще продължат да ни затварят, да ни убеждават че нямат общо с обирането на парите ни и, че з всичко е виновен вирус!
А относно градена, той си е нещо много добро, но не и в организъма на човек. Не минаха и 15 години от открива ето му и намериха начин да ни унищожат с него!
Прочетете списание 8-сем, бр.11 за тази година!!!!!!!!!
2.
_nib_
24.12.2021 17:32:01
1
7
Разбира се че требе се скъси срока....графена изветрява бърже...Затуй за графенозависимите наркомани-сутрин...обед и вечер...по доза.
1.
Мучо
24.12.2021 15:40:33
4
11
Я обмислете да си обирате крушите, мръсни боклуци, явно без бой няма да стане работата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори