Втори сме по бедност в ЕС
На първо място е Румъния (35,8 %), следваа от България (33,6 %), Гърция (27,5 %) и Испания (27,0 %)
България и Румъния са страните в ЕС с най-голям дял от населението изложен на бедност и материални лишения. Това сочат последните данни на Евростат, според които двете страни са сред четирите в евросъюза с повече от една четвърт от населението изложено на риск от бедност. На първо място е Румъния (35,8 %), следваа от България (33,6 %), Гърция (27,5 %) и Испания (27,0 %).
Един от всеки пет души в ЕС е застрашен от бедност. През 2020 г. 96,5 млн. души в ЕС са били изложени на риск от бедност, което представлява 21,9% от населението.
В доклада са представени няколко констатации от по-подробната статия "Statistics Explained" за условията на живот в Европа.
През 2020 г. в ЕС е имало 75,3 млн. души, изложени на риск от бедност, 27,6 млн. души са били в тежко материално и социално положение, а 27,1 млн. души са живели в домакинство с ниска интензивност на труда.
Сред 96,5 млн. жители в ЕС, които са били изправени пред риск от бедност, около 5,9 млн. души (1,3% от общото население) са живели в домакинства, изпитващи едновременно и трите условия за бедност (риск от бедност, тежко материално и социално лишение и живеещи в домакинство с много ниска интензивност на труда).
Най-ниските дялове на хората, изложени на риск от бедност , са регистрирани в Чехия (11,5 %), Словакия (13,8 %), Словения (14,3 %), Нидерландия (15,8 %) и Финландия (15,9 %), предава БГНЕС.
Прочистване или брутален шантаж? Адв. Екимджиев взриви ефира с истината за СРС-тата в съдебната система
Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим!
Дневен хороскоп за 22 юни 2026: Късмет за Рибите и Рака
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид

щото Ганьо е муха със самочувствие на аероплан......
пък ти европейците не ги мисли,срещу тех да бегаме не можем ги стигна....
до 9-и
...и мани ги тия заможни западноевропейци.... еБ+ти тъпаците са....
шампионския пояс,като прибавим че като най-бедна страна 83 % от финансовите средства са в едва 5% от т.н номенклатурен елит, поради което ср. раб. заплата изглежда като мираж за 67% от работещите бедни / колко е лесно да се управлява този народ,само тези 5% да се споразумеят за срока на тази пуста ротация /
Напротив.....Добре,че ни приеха в ЕС,та хората (2 милиона и кусур българи) си оправиха живота,своя и на семействата си....
Това гледай,щото като излезем,ша вържем и ша цъфнем......
Пък Полша ,Унгария и останалите държави от бившия СИВ,дори и да излязат от ЕС,пак ще са си по-добре от нас,както си е било и преди.......
Пропусна кавичките.....
Дано на по-куражлиите от нас Полша, Унгария и други им стигнат топките, че покрай тях и ние да направим крачка към тази стъпка!