×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Хлябът и колбасите поскъпват заради надутата цена на тока


Хлябът и колбасите поскъпват заради надутата цена на тока
Мариана Кукушева от Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите прогнозира поскъпване на хляба със стотинки, но ставало въпрос за двуцифрено число
12 Октомври 2021, Вторник, 10:18 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

Ръст ще има и в стойността на млечните продукти, прогнозира Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите

Хлябът, млечните продукти и колбасите се очаква да поскъпнат отново заради надутата цена на тока и природния газ. Пред Нова телевизия Мариана Кукушева от Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите заяви, че очаква насъщният да вдигне стойността си със стотинки. Става въпрос за двуцифрено число, уточни тя. 

За поскъпване заговориха и колегите й от бранша на месо и млекопреработвателите, а Владимир Иванов от Комисията по стоковите борси и тъжищата прогнозира, че цените нямало да скочат шоково, защото конкуренцията на пазара била жестока. 

През последните месеци енергията за индустрията поскъпна в пъти.

Средно 10% от стойността на всеки продукт, който виждате на щандовете в магазините, е цената на енергията за производството му. Така всяка стотинка отгоре върху цената на промишления ток, природния газ и горивата ще се отрази по веригата и на щанда, категорични са и преработватели, и производители.

От юли до октомври енергията за индустрията е поскъпнала с близо 90%. Спрямо година по-рано – скокът е драстичен – над три пъти. Най-сериозно поскъпване в търговската мрежа се очаква при хляба, млечните и месните продукти, яйцата, плодовете и зеленчуците.

„Такова поскъпване на горивата и електроенергията досега не е имало. Новата фактура идва с нова цена и ако не я платиш, ти спират тока“, каза хлебопроизводителят Димитър Бакалов.

От лятото досега разходите в бранша за ток са нараснали три пъти, пресмятат хлебопроизводителите и дават пример с конкретна пекарна. 

„Преди покачването на цената на електроенергията разходът за електрическа енергия бе 60 000 лева. Според последната фактура обаче са 180 000 лева. Това не са разходи, които могат да бъдат лесно преглътнати“, заяви Мариана Кукушева. 

Заедно с разходите за ток, растат и тези за опаковки, транспорт и за суровини. Пшеницата за една година е поскъпнала с 50% на борсата, добави тя.

Сметката във всяка пекарна ще е различна в зависимост от това колко електроенергия харчи производството, както и дали пряко или чрез посредник купува тока от борсата. 

Новите разходи вече притискат хлебопроизводителите. 

Вече има съкращения в някои фирми, заяви Кукушева. 

По-високите разходи вече усещат и месопреработвателите. 

През последните месеци нашите фирми не могат да предвидят нищо, тъй като цените на електроенергията се повишават ежеминутно, каза пък д-р Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите.

Средно с 15% от цената на всеки колбас идва именно от електроенергията, изчисляват от бранша. 

Очаква се ръст средно между 8 и 10 процента още от този месец при шунката, саламите и кренвиршите. 

За киселото мляко трябва шоково изстудяване, заяви Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите.

Около 30% от крайната цена на всеки продукт, който излиза от мандрите е електроенергията, казват от бранша. 

„Реалността показва, че себестойността излиза с около 30-40% по-висока при млечните продукти. Няма как да ги произвеждате с поскъпнали суровини и цената да остане същата“, обясни Зоров. 

„При така създадената пазарна паника и тази промяна в цените на енергоносителите ръст в стойността на продуктите ще има. Много е мощна конкурентната среда и заигравката с цената е доста опасна“, предупреди Владимир Иванов от Комисията по стоковите борси и тъжищата.


В категории: Бизнес


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
19
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Харисън Форд по-влюбен от всякога Харисън Форд по-влюбен от всякога 15/03/2026, Неделя 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Пиле с ориз на фурна - лесна домашна рецепта Пиле с ориз на фурна - лесна домашна рецепта 15/03/2026, Неделя 21:20 1
Тервел ИЛИЕВ Тази зодия оставя лошото зад гърба си Тази зодия оставя лошото зад гърба си 15/03/2026, Неделя 20:18 0
Тервел ИЛИЕВ Лесен трик срещу прах у дома Лесен трик срещу прах у дома 15/03/2026, Неделя 19:40 0
Тервел ИЛИЕВ Черноморец Бургас попиля ЦСКА II Черноморец Бургас попиля ЦСКА II 15/03/2026, Неделя 19:11 3
19
Коментара по темата
19.
Русенец
12.10.2021 15:05:42
1
0
Подкрепа друг път. Сам си е напляскал два плюса: от компа и от телефона си.
18.
Русенец
12.10.2021 15:03:40
1
5
Да си произвеждаме жито, за да го продаваме евтино в чужбина, че после да ни го продадат те на нас скъпо, че да нямаме пари и за хляб.
17.
Геноцид!Робство!Конспирация в ход!
12.10.2021 14:15:17
1
4
Затвор за Бойко Борисов и компания!
16.
292+2=Тъпънчев
12.10.2021 13:29:01
3
4
Много тролчета на Радев е наел Кутев!
Същества,които живеят при родителите си,нямат реална представа за живота.
Тати носи,мама меси,да живей,живей труда :))))
Трябва да сте тотално заслепени,за да определяте черното за бяло, т.е. на Менчо и лошото му е хубаво!
Продажници сте радевките,за някоя девалвирана рубла.
15.
Влатко от Леб и Сол
12.10.2021 13:24:20
0
2
Да не си слага мая в косата, че така е бухнала?
14.
ко?
12.10.2021 13:14:17
0
8
Че той хлябът поскъпна вече с 40 %. Да не говорим за всичко друго. Накрая на годината, като "премерят кошницата", НСИ ще отчете вероятно дефлация или 1-1,2 % инфлация.
13.
EVN
12.10.2021 12:15:53
1
15
А когато тока падне цените ще паднат ли????
Или ще мълчите като мушнати гайди.
12.
До4
12.10.2021 11:53:27
8
6
Мухльо качвай са на хвърчилото на Мунчо и отлитай Мошеници окрадохте държавата
11.
ПУКА МИ ,ЧЕ МИ ДРЕМЕ
12.10.2021 11:52:22
1
3
...МЕСТЯ.......

дигайте цените....вашта мама......
10.
Некадърния рези
12.10.2021 10:56:39
7
10
дент 6 месеца нищо не направи. Ще берем още ядове заради Разединителя.
9.
Дааа
12.10.2021 10:54:57
0
17
Всичко вдигат а заплатите ги намалят много скъп стана живота протести трябват всичко поскъпна обречени сме на глад студ и мизерия
8.
Ami
12.10.2021 10:35:04
5
18
Всичко е схема.Ако всички централи работят тока трябва да е 5 стотинки.Нарочно са спрени.Я всички затворници в мината на три смени да копаят въглища.Ще има ток за следващите 300 години.Не може да изнасят ток и да казват че няма и да поскъпва.Защо продадоха енергото.Долни крадци.Дее тоз Бойко.Намерете го и в затвора на студено още днес
7.
Иван
12.10.2021 10:33:06
0
12
Съвсем кратко и ясно: А крайният потребител, т.е. клиентът, какво да направи, че да си вдигне дохода? Много просто. Нищо смислено не може да направи.
6.
В момента
12.10.2021 10:32:41
2
10
цените в България, в Европа и отчасти в света се диктуват не по правилата на свободния пазар , а по правилата на спекулата ...
Пример е решението на ОПЕК да не повишават добивите , а да стоят на нивата както през здравната криза!
Пример от ВСВ - спекулантите открили недокоснат склад със зърно и ....го изгорили !
5.
292
12.10.2021 10:29:15
4
7
До 3. Моменталната подкрепа на неадекватния ти коментар, издава колко герберастки трола са дежурни в момента. Точно двама.
4.
Ggagag
12.10.2021 10:28:18
9
10
Глупак,то При Бойко цъфнахме викаш.Я марш в дупката пак ,от където изпълзя, червей.
3.
Страхливото хвърчило се покри
12.10.2021 10:24:13
14
15
Радев води българския народ към втора Виденова зима
2.
А
12.10.2021 10:23:40
1
2
Аз да не съм куче ,че да ям колбаси и хляб.Филетата не питайте и рибите, кошарите да го духат
1.
292
12.10.2021 10:23:13
0
9
Че той с двуцифрено число стотинки вече поскъпна. И то с такова, че ако прибавят още едно двуцифрено, ще стане трицифрено.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Нахлува Звяр от изток, температурите падат до минус 3 градуса Нахлува Звяр от изток, температурите падат до минус 3 градуса Хората започват да се тревожат за  реколтата, а в планините се очаква сняг до 10 см Кроасани с палмова мазнина и колбаси плъзнаха в училищата Кроасани с палмова мазнина и колбаси плъзнаха в училищата БАБХ иззе 16 килограма стари колбаси от фурна във Враца и спря доставчик на закуски за училище Горивата удрят и транспорта, автобусните превозвачи вече работят на загуба Горивата удрят и транспорта, автобусните превозвачи вече работят на загуба Транспортните фирми обаче не могат самостоятелно да променят цените на билетите, тъй като договорите за обществен превоз са сключени на фиксирани стойности Шеф Манчев си търси личен шофьор, дава заплата 1300 евро бруто Шеф Манчев си търси личен шофьор, дава заплата 1300 евро бруто Търсеният кандидат трябва да притежава шофьорска книжка категория B и да бъде с чисто съдебно минало Млада жена почина след поставяне на хиалурон в Дупница Млада жена почина след поставяне на хиалурон в Дупница Лекарят, за когото се предполага, че е извършил интервенцията, отказва коментар ДПС регистрира листите си. Пеевски първи в Благоевград ДПС регистрира листите си. Пеевски първи в Благоевград Ето кои са на следващите позиции До 30 % по-малко германски туристи се очакват по Черноморието, заради неудобни полети До 30 % по-малко германски туристи се очакват по Черноморието, заради неудобни полети Хотелиерите предупреждават, че липсата на директни полети ограничава достъпа на германци до България Българите в чужбина са изпратили над 1,4 милиарда евро на близките си у нас Българите в чужбина са изпратили над 1,4 милиарда евро на близките си у нас Паричните преводи от гурбетчии намаляват с близо 12 милиона евро за година, показват данни на БНБ Държавата е готова с компенсациите за скъпите горива - около 20 евро за най-бедните Държавата е готова с компенсациите за скъпите горива - около 20 евро за най-бедните Мярката ще се прилага временно и ще остане в сила, докато цените на горивата се задържат на високи нива и оказват натиск върху домакинствата Анита Мейзер сравни Галена и Бионсе след големия купон в бургаска кръчма Анита Мейзер сравни Галена и Бионсе след големия купон в бургаска кръчма Бившата Мисис България се чуди как да обясни на приятелите си в Америка, че у нас чалга звездите пеят и по маси, и в дискотеки, и в големи зали
Германците не вярват Ружа Игнатова да е мъртва, дават 5 млн. долара за "гореща" информация Германците не вярват Ружа Игнатова да е мъртва, дават 5 млн. долара за "гореща" информация Разследващите продължават да проверяват всяка следа за изчезналата създателка на OneCoin, която остава най-издирваната жена от ФБР България мести американските самолети цистерни на военно летище България мести американските самолети цистерни на военно летище Пазят ни радари и системи за поразяване в Полша, Румъния, Турция, на море и в космоса, обяви зам.военният министър Йордан Божилов Ще изчезнат ли автомобилите с ръчни скорости и кога може да стане това Ще изчезнат ли автомобилите с ръчни скорости и кога може да стане това Автоматичните трансмисии вече доминират пазара, но три сегмента все още пазят механичната скоростна кутия Новият аятоллах на Иран е прехвърлен тайно в Москва Новият аятоллах на Иран е прехвърлен тайно в Москва Кувейтски вестник разкрива, че цялата лява половина на диктатора е била затисната при срутване. Профилът му в X стои заглъхнал вече трети ден  Приютите в Дубай се препълват с изоставени кучета и котки след военните атаки Приютите в Дубай се препълват с изоставени кучета и котки след военните атаки Доброволци намират домашни любимци в паркове и дори в пустинята край границата с Оман Защо Иран продължава да изстрелва ракети и дронове след 1 месец война? Защо Иран продължава да изстрелва ракети и дронове след 1 месец война? Днес ислямистите атакуваха отново Бахрейн и Израел  Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Холивуд затаи дъх преди „Оскарите“ - два филма се борят за голямата награда Остават часове до Оскарите - кои са фаворитите     Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Фирма в Пловдив примамва с томбола за почивка под бомбите в Дубай Над 2100 човека са се включили в нея. Ще тръгнат ли натам?   Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Великобритания дава по 10 000 паунда на мигрантите, за да напуснат страната Лондон въвежда финансови стимули за доброволно връщане след отказ за бежански статут Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Край на плешивите мъже! В Британия пускат лекарство за коса Досегашните му изследвания били обнадеждаващи
Доналд Тръмп към Иран: Доналд Тръмп към Иран: Ще ви унищожа като нация Виц на деня Виц на деня Полицай спира криволичеща по пътя кола.
- Извинете господин полицай, ама доста съм пил! - оправдава се мъжът в колата.
- Усещам, но това не е оправдание да дадете на жена си да кара!
Виц на деня Виц на деня - Докторе, вярно ли е, че здравето не се купува с пари?
- Абе, кой ви пълни главите с тези глупости?!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Що пиеш толкова бира от сутринта?!?
- Водата мирише на хлорна вар.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори