×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Силно земетресение разтърси Източен Тайван
  • Керана Ангелова представя “Книга за Христо Фотев на 4 ноември в Художествената галерия
  • Националната премиера на документалния филм „Потопът и вкаменената гора“ стартира от Бургас на 8 ноември в НХК
  • Днес затварят две улици в ж.к. "Възраждане" - ул. "Дебелт" и ул. "Пробуда"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

COVID-19 по света и у нас: Как се развива пандемията през последната седмица


COVID-19 по света и у нас: Как се развива пандемията през последната седмица
В България изглежда сме в плато, а в световен мащаб, новата вълна изглежда вече преваля пика
15 Септември 2021, Сряда, 20:59 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Страни с масово покритие на ваксинация и локдаун продължават да се оплакват от развоя на епидемията, новите случаи продължават да растат

Пандемията в света продължава, а с нея и ваксинацията. В света до момента са регистрирани общо 226 899 482 положителни проби, но трябва да се уточни, че вероятно бройката е от 3 до 10 пъти по-висока, докато смъртността – която към 15 септември 2021 г. достигна 4 665 684 случая – вероятно е по-ниска от описаната в статистиката, тъй като до определен момент миналата година (а включително и на места до днес) не се прави особено разграничаване между „починал от“ и „починал с“ COVID-19. 

У нас през последното денонощие случаите са малко над 2000. С това обаче тенденцията се запазва непроменена през последните 2 седмици – страната ни почти със сигурност се намира в плато на заболеваемостта, което на този етап изглежда много по-ниско в сравнение с предходните две сериозни „вълни“ с пикове съответно през средата на ноември 2020 г. и в края на март 2021 г. 

Въпреки това страната остава с въведени сравнително леки мерки, които ескалираха на 7 септември, когато бе ограничено работното време на заведенията, ресторантите, нощните клубове, барове и дискотеки. Във връзка с това в страната оттогава досега има протести на бранша, които настояват за промени в заповедтта на министъра на здравеопазването и се надяват на еднакво отношение – ако ще има затваряне, то да е повсевместно, казват ресторантьорите. Утре и в Бургас ще има протест. Той ще започне от 15 ч. пред сградата на Областна управа и по всяка вероятност към него ще се присъединят и таксиметровите шофьори,  които се оплакват от това, че със затварянето на дискотеките и тяхната работа е сериозно ограничена.

В Бургас последните данни не се отличават драстично от ситуацията през предходните седмици. През последното денонощие са регистрирани общо 166 нови положителни проби, от които са хоспитализирани десетима пациенти. С тях обаче общият брой на тези, които се нуждаят от болнично лечение не се променя, което означава, че епидемията също се движи в плато и в Бургаска област. В момента регионът се намира на нива 3 до 4 пъти по-ниски по отношение на хоспитализацията, в сравнение с предходните две вълни. 
По света ситуацията също не изглежда много променена. Единствената разлика между България и останалата част от земното кълбо по отношение на пандемията обаче засега изглежда остава крайното политизиране на здравословния проблем. Такова в България също несъмнено има, но някои страни с „водещи“ в тази насока.

Така например в Израел, където наскоро се наложи дефиницията „напълно ваксиниран“ да бъде предефинирана от „получил две дози“ на „получил три дози“, ситуацията не се променя. Там, въпреки обхват от около 67% на хората, които са имунизирани, новите случаи на дневна база продължават да растат. Вчера страната регистрира рекорден брой – над 10 000 за денонощието и 44 жертви. Същият е обаче и броят на оздравелите, въпреки че активните случаи там остават на огромни висоти – 82 028. Въпреки ваксинационното покритие, там вирусът продължава да се разпространява. А правителството там отдавна е въвело ваксинационни паспорти, които дават определени права на ваксинираните и отнемат такива на неваксинирани. Проблемът е, че засега данните сочат, че независимо от имунизационния статус, заразата продължава да се разпространява.

В Австралия тиранията продължава. Там няма изглед скоро хората да се върнат към нормалния живот. Новото от последната седмица е, че след като протестите бяха забранени и вече дори наказуеми със много солидна глоба и дори ефективни присъди, австралийците започнаха да използват алтернативни методи за комуникация един с други и организация на демонстрации.В момента по голяма част от високите сгради в големите градове с прожектор се описват по фасадите нощем дати и часове, в които да се протестира. И там, въпреки че страната е под тотален локдаун вече повече от 3 седмици, броят на новите случаи продължава да расте в контраст на политическата линия за „0 COVID”, която изглежда не работи.

Великобритания, която преди няколко дни изненадващо обяви, че ще се откаже категорично от идеята си за ваксинационните паспорти, още на следващия ден се отказа от позицията си и обяви, че те не са необходими на този етап, но ще бъдат въведени по-късно – вероятно още в края на ноември, когато така или иначе започват да се разпространяват зимните грипове. Нещо повече – още от началото на другата седмица започва процедурата по трета доза за всички хора над 50 години и тези, които са уязвими. Това идва след като допреди буквално месец там се говореше, че третата доза е излишна. И там, въпреки сериозното покритие на ваксините, броят на случаите продължава да расте – по последни данни от вчера те са били 25 000 на дневна база.

Далеч от Европа, в Сингапур са разочаровани от развоя на пандемията, въпреки че 80% населението на страната над 18 г. е ваксинирано. Там случаите продължават да растат, макар и със сравнително бавни темпове. Вчера там бяха регистрани 555 нови случая, а днес числото достигна до 837- най-високото от март 2020 г. насам. 

Иначе в световен мащаб по всичко личи, че третата сериозна вълна, която започна през юли, вече преваля и броят на новите случаи на дневна база, ако той все още изобщо е релевантен за развоя на пандемията, е досигнал до нивата от май, след като в средата на август е бил в пик. За последното денонощие в света са регистрирани 515 000 нови положителни проби. Починали са малко над 8000 човека. Активни в момента са 18.5 млн. случая, а в критично състояние с 0.5% от тях или 102 000. 
 


В категории: COVID-19


14
Коментара
14
Коментара по темата
14.
Герберазлия
16.09.2021 12:55:01
0
0
Ваксинирайте се бе, ганювци, ние взехме вече рушвета за нови поръчки ваксини.
13.
хер Флик до 10
16.09.2021 11:25:31
0
2
"Когато си тъп, обикновено е завинаги."
Реймънд Чандлър
12.
Дерсу Узала
16.09.2021 08:54:27
6
5
Мисля че е време Руския тихоокеански флот да освободи австралийците от джендърското иго :)
11.
Burgas до хер Флик
16.09.2021 08:41:01
8
5
Добре написано.
Поздравления.
Ваксинирайте се!
10.
до 9
16.09.2021 06:11:25
12
6
Ти няма да умреш !
Ти си хем набоцкан, хем не си българин !
Спокойно дишай .
Не ни мисли нас, простите !
Но ако пък ти повдига ниското самочувствие да ругаеш българите тогава давай. всичко ще изтърпим за да си избиеш комплексите.
9.
хер Флик
16.09.2021 05:56:33
11
13
Русчев, защо в тази "напоителна" информация не си написал как е положението с починалите?
99,5 % от тях не са ваксинирани.
А с хоспитализираните (средно и тежко болни) - 97% неваксинирани.
Сигурно защото не ти изнася на тезата, че с ваксина или не - все е същото.
Обаче не е.
Но ние българите сме най-големите тарикати. По - хитри от евреите, германците, португалците, испанците, американците, белгийците, датчаните, малтийците..., които масово са ваксинирани и за които Ковид скоро ще е сравним с грипа.
Затова мрем - прости, но с гордо вдигната глава, четейки простотии като тази "статия".
8.
Ваксиниран
16.09.2021 04:12:09
9
10
В Сингапур - 555 нови случая, ваксинирани- 80%,
Бегето- над 2000 нови, ваксинирани-15-20%.
То е ясно. Бегето пак го духа.
7.
до 6
15.09.2021 23:50:51
10
11
Пътувай си! Халал да ти е, че няма да е за дълго.
6.
До 3
15.09.2021 23:17:51
16
16
Кой се е прекарал и кой не,ще се види накрая. Ваксинирах се и вече не ми пука. Пътувам си. А ти си стой в панелката и си пиши щуротийте
5.
"Спутник V" за ковидидиотите
15.09.2021 22:53:46
1
11
„Производителите на ваксини трябва да потвърдят, че местата, където се произвеждат ваксини, са в съответствие със стандартите за добра производствена практика ... Що се отнася до процеса на одобрение за ваксината "Спутник V" за спешна употреба, този процес е спрян, тъй като по време на проверка на една от фабриките, които са част от производството на "Спутник V", бяха установени недобри производствени практики",
4.
Ковидиотите
15.09.2021 22:47:50
9
12
В крайна сметка са от страната на булката.....@бани сте от живота,щастливи ще сте в смъртта :))))
Гушвайте венците спокойни,че не сте чипосани!!!
3.
Ковидиот
15.09.2021 22:41:04
13
14
Ковид 19 по света и у нас: все едно и също, тъпи статии за мега пандемия. Те балъците се свършиха, останаха ковидиоти като номер 2 и всичките му превъплъщения- хем оваксени, хем злобни, че са се прецакали, като са позволили да ги оваксят анално.
2.
1 е лайно
15.09.2021 22:09:13
12
16
Ти що не си пишеш домашните бре пишлеме недорасло
1.
1
15.09.2021 21:21:43
19
20
А остана ли някой да му пука?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Любена Павлова в съда: Прибрахме се с Петров с кашон злато – заделих 5 кг за Гешев и 1 кг за Митко Любена Павлова в съда: Прибрахме се с Петров с кашон злато – заделих 5 кг за Гешев и 1 кг за Митко Прокуратурата твърди, че с подправени документи Еврото е получил имуществото за над 1,3 млн. лева Каратеките на „Аригато“ – гордостта на Приморско! Кметът посрещна европейските и републиканските шампиони Каратеките на „Аригато“ – гордостта на Приморско! Кметът посрещна европейските и републиканските шампиони Младите състезатели бяха посрещнати тържествено в Общината след впечатляващи победи на международно и национално ниво 745 глоби за неправилно паркиране и 13 случая на шофиране след наркотици – Айтос под засилен полицейски контрол 745 глоби за неправилно паркиране и 13 случая на шофиране след наркотици – Айтос под засилен полицейски контрол Особено тревожна е статистиката за шофиране под въздействието на алкохол и наркотици. Над 10 са случаите на управление с концентрация над 1,2 промила, а 13 води са хванати след употреба на наркотични вещества Синята зона в Айтос тръгва след Нова година, цената ще е 0,60 евро за час Синята зона в Айтос тръгва след Нова година, цената ще е 0,60 евро за час Скобата ще е 20 евро, а абонаментът за локално паркиране по местоживеене - 61 евро на година Пари и любов за Овена  и Везните, а Водолеят ще научи кармичния си урок Пари и любов за Овена и Везните, а Водолеят ще научи кармичния си урок Хороскоп за деня – 31 октомври 2025, петък Бойко Рашков лъсна на снимка с Мухарем – Мухата и Пеевски нарече скандала с изборите пърформанс Бойко Рашков лъсна на снимка с Мухарем – Мухата и Пеевски нарече скандала с изборите пърформанс Организиран е от пуделите с пачките, коментира лидерът на ДПС-НН Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева  В схемата за пари е замесен и баща му “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас Заслужено отличие, коментира кметът Димитър Николов „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект Поредната награда е свързана както с реализираните жилищни сгради до момента, така и с изгаждането на впечатляващия с мащаба си комплекс до Mall Galleria От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари PAXMINING предлага сигурен начин за печалба от криптовалути чрез облачен майнинг – без техника, без стрес и без нужда от опит
Задават се кошмарни дни за 4 зодии Задават се кошмарни дни за 4 зодии Този астрологичен транзит ще окаже силно влияние върху четири зодиакални знака – Риби, Стрелец, Близнаци и Дева Мъж отиде до изоставения си парцел от 1991 г. и откри построена къща за 1,3 млн. евро Мъж отиде до изоставения си парцел от 1991 г. и откри построена къща за 1,3 млн. евро Адвокатът по защита на потребителите Кевин Кнойпър коментира в TikTok, че измамникът вероятно е подправил името на д-р Кенигсберг и го е използвал за „пълномощно“, което му позволявало да подписва правни документи от негово име Скандалът, с арестуваните в Париж българи, се разраства Скандалът, с арестуваните в Париж българи, се разраства Сънародниците ни отричат всякакви обвинения в антисемитизъм Нов плаж се появи на Черно море Нов плаж се появи на Черно море В момента по крайбрежието на Румъния има няколко активни строителни площадки, където се изпълняват дейности за разширяване на плажове Принц Андрю губи титлите си и дома си заради аферата "Епстийн" Принц Андрю губи титлите си и дома си заради аферата "Епстийн" Крал Чарлз Трети днес започна официалната процедура срещу брат си Фрапираща история с учителка, гаджето й и ученичка, първите двама са в ареста Фрапираща история с учителка, гаджето й и ученичка, първите двама са в ареста Случи се в САЩ Gunvor купува рафинерии на „Лукойл“, но заради руски олигарх санкциите може да останат Gunvor купува рафинерии на „Лукойл“, но заради руски олигарх санкциите може да останат Съоснователят на швейцарската компания Генадий Тимченко, който е приближен до Кремъл, е продал своя дял на партньора си Защо тунелът на император Комод в Колизеума е магнит за туристи, а амфитеатърът в София пустее Защо тунелът на император Комод в Колизеума е магнит за туристи, а амфитеатърът в София пустее Няма друг град в света, притежаващ такава полузаровена забележителност точно в градския център, от която не изкарва и един лев Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Единствено най-голямото дете в семейството - 18-годишната Дилара Билир, оцеля в инцидента Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната САЩ спряха парите за фондацията на Бил Гейтс и той заяви, че „глобалното затопляне“ не е толкова страшно
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Няма да си губя времето с Путин, който говори, говори – и нищо Виц на деня Виц на деня - Любовният ми живот е като Coca-Cola.
- Искрящ, бурен и сладък ли?
- Не, бе! Първо беше нормален, после стана Light, а сега вече е Zero!
Виц на деня Виц на деня - Дъще, ела да измиеш чиниите!
- Мамо, аз съм родена за големи неща!
- Добре, ела да измиеш тенджерата!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако не сте джентълмен, то е възможно да сте… лейди
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори