Областният управител: Наредбата за обезвреждане на странични животински продукти, е неработеща
Необходими са промени, смята проф. д.н. Мария Нейкова
Областната епизоотична комисия, с председател областният управител проф. Мария Нейкова, проведе редовно заседание, на което се обсъди състоянието на епизоотичната обстановка в региона, както и готовността на общините да се справят при евентуална зараза при дивите и домашни животни.
Основен проблем около който се обединиха представителите на общините беше, че нямат определени терени, които да изпълняват функциите на ями за обезвреждане при евентуална кризисна обстановка при животните, каквато бургаска област преживя неотдавна. Проблемът е свързан със съгласувателните процедури от „Басейнова дирекция“ – Варна, подробно описани в Наредбата за условията и реда за обезвреждане на странични животински продукти, получени от тях, извън обектите, регистрирани в ОДБХ.
Експертите от общините споделиха, че биват предлагани редица терени от тях, които да бъдат използвани при възникването на ситуация, но всички те биват отхвърляни от „Басейнова дирекция“ заради редица ограничения.
„Тази невъзможност на общините да определят терени, които да бъдат използвани при евентуална епизоотия, и то заради съдържание в Наредбата, е силно притеснително“, коментира проф. Нейкова и заяви, че щом няма решение на проблема означава, че Наредбата е неработеща.
В тази връзка областният управител отправи категорична заявка към комисията да се предложи проект за изменение на Наредбата с цел по-голяма ефективност.
„Това е проблем, който не трябва да се неглижира, защото нещата с инфекциите при дивите и домашните животни трудно биха могли да се предвидят и те връхлитат неочаквано. Ние трябва да сме готови за каквато и да е ситуация, защото всичко останало е оправдание и празни приказки. Очаквам работа и резултати от тази комисия.“, категорична беше Мария Нейкова. Присъстващите изразиха мнение, че бъдещето при такива обстоятелства е използването на екарисажи и мобилни инсинератори.
Директорът на ОДБХ д-р Митев, коментира че епизоотичната обстановка в региона е спокойна. Няма констатирани заболявания при диви птици и свине, включително и при домашно отглежданите. Вземат се проби за инфлуенца по птиците и африканска чума при дивите свине. Предстои допълнително обучение на членуващите в ловно-рибарските дружини.
Установиха коя е жената, открита в куфар в Атина
Дженифър Анистън обмисля трета сватба, но годеж още няма
BMW реже 8000 работни места, Германия ще понесе основния удар
Почина Том Чадбън - актьорът от Игра на тронове, Доктор Кой и Казино Роял
Откриха мъртъв 22-годишен с огнестрелна рана в Стара Загора
БТПП за бюджета: Плюсовете, дефицитите и липсата на реформи
Кол центровете започнаха да изчезват: ИИ вече съкращава хиляди работни места
Нови правила за имотите: Енергийният клас влиза в обявите
Бургаският държавен университет продължава приема в специалности с висока професионална реализация
До неделя идва финансов обрат за тези три зодии
Сложете дафинов лист в хладилника за час - ето какво ще се случи
Чикагото от Игри на волята показа най-нежната си страна: Тя винаги ще е малкото ми момиченце
