Вдигането на депутатските заплати на 10 бона било "опорка" на Борисов, всъщност бил сложен таван, твърдят депутати
БСП предлагат замразяване на възнагражденията, а "Мутри вън" - намаляване три пъти
Депутатите си вдигнали заплатите на над 10 бона, обяви днес премиерът в оставка и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Това предизвика остра реакция от „Демократична България“. От БСП и ДПС също дадоха брифинг и обявиха, че това не е вярно.
„В последните часове от кафявите "медии" и премиера Борисов тръгна нова опорка - Демократична България увеличила заплатите на депутатите на 10 000 лв. Нищо подобно. Довчера нямаше таван във възнагражденията на депутатите. Вчера поставихме максимален размер (25%) на извънредните депутатски възнаграждения. Досега такъв нямаше и тихо тихо се получаваше една сериозна сума над заплатата“, обяви депутатът от „Демократична България“ (ДБ) Ивайло Мирчев във „Фейсбук“.
“Това възнаграждение не е част от основното на народните представители, нито е ежемесечно. То е от типа "награда". Нормално и необходимо е за подобен тип плащания да има определен максимален размер. В противен случай може да се достигне до абсурдно големи по размер "награди". Ето това предложихме ние. Предложихме също да не се получават пари кеш - в торби, пликове, чантички, а всички суми, които получават народните представители да минават по банка. Е, това не се прие”, добави г-н Мирчев.
Подобна позиция изразиха и други представители на "Демократична България".
От БСП пък дадоха брифинг в парламента. Те все пак предлагат поправката на ДБ да отпадне.
„Не виждаме какви допълнителни възнаграждения трябва да получават народните представители за това, че си изпълняват функциите“, изкоментира Кристиан Вигенин.
Неофициално депутат от БСП коментира пред „Флагман“ щекотливата тема. Всъщност ставало въпрос за допълнителните възнаграждения, които се получават за участия във временни парламентарни комисии. Досега нямало таван на „бонусите“, а сега се слагал такъв.
На брифинга на БСП, след въпрос на „Флагман“ - коректно ли е било твърдението на Бойко Борисов, че заплатите на депутатите се вдигат на 10 бона или се регламентира ограничение, Вигенин отговори: „Има различни спекулации. Не мисля, че точно Бойко Борисов е човек, който е познат с точни изчисления и коректни изявления. Не знам, не сме правили изчисления. Не мисля, че това е така. Но така или иначе не мисля, че трябва да спекулираме с тези текстове, които впрочем не са в сила, тъй като не е обнародван Правилникът. Ние предлагаме да се направи нужната корекция бързо, веднага, за да се прекратят всякакви спекулации от такъв характер.“
От БСП отново настояват за замразяване на депутатските заплати - този път към края на 44-ото Народно събрание. Друго тяхно предложение е да се спре актуализацията на възнагражденията им на всеки три месеца.
От "Изправи се! Мутри вън!" пък надцакаха БСП и предложиха заплатата на народните представители да падне до една средна за страната.
Реакция дойде и от ДПС в лицето на депутата Хасан Адемов. Той обяви, че който твърди, че заплатите им се вдигат с 25%, "лъже безогледно".
Това е най-продаваната кола в България
Компании анулираха 2 милиона места заради скъпото гориво
Това е най-продаваната кола в България
06/05/2026, Сряда 21:41
0
Три зодии започват своя най-благословен период
Греховно ли е агнешкото на Гергьовден?
06/05/2026, Сряда 21:00
1
Евакуираха трима от круизния кораб в Кабо Верде със съмнение за хантавирус
Гвардеецът Тодор предложи брак на Добринка пред президента Йотова
Дара rизненадващо промени парчето си за "Евровизия"
Невидимите реки в небето, които давят Европа
Край на хубавото време, студът се завръща
София ще има нов квартал, ще се казва "Райна Княгиня"
Откриха издирваната Кремена - мъртва е!
Турски учени предупредиха, че Черно море ще се затопли сериозно. Какво означава това?

По нареждане на главатаря борисоф,
Който е на принципа след мен и потоп
И щом АЗ загивам, искам и България да загине!
Вчера поставихме максимален размер (25%) на извънредните депутатски възнаграждения.