Ето какво спаси Бургас от водно бедствие със сериозни последици
Ще надградим Информационна система за управление на водите и риска от наводнения с още 4-5 точки, каза кметът Димитър Николов
Отлично функциониращата система за следене на нивата на реките спаси днес Бургас от сериозно бедствие, подобно на това, което стана преди 6 години, категорични са специалисти.
След големите наводнения през септември 2014 година, Общината изгради Информационна система за управление на водите и риска от наводнения (ИСУВ), която следи най-проблемните точки и дава информация в реално време за събраното количество валежи и опасността от наводнения.
Благодарение на актуалните данни тази сутрин частично бяха евакуирани 20 души във в.з."Черниците", а в общинския видеоцентър денонощно се наблюдават още няколко критични точки, където при нужда ще се предприемат мерки.
"Преди 4 години, след едно от големите наводнения на територията на общината възникна идеята вместо да пращаме през половин час инспектори от УКОРС и селските кметове да проверяват критичните точки по деретата и реките, да направим система за мониторинг, която да се следи 24/7 в центъра за видеонаблюдение. Доброто функциониране на системата ни даде възможност снощи да следим всички точки.
Още снощи, зпочнахме да наблюдаваме трайно покачване на две от местата – в зоната на Черниците и Ченгене скеле. В 05:30 часа, когато влязохме в червената зона, реших че няма нужда да рискуваме и стартирахме предупреждение и частична евакуация на хората, които имат къщи в заливаемата част на реката.
Всеки нов критичен момент ни дава повече информация кои дерета, реки и канали са критични и къде водосборът дава възможност да се увеличи притокът. Най-вероятно ще надградим системата с още 4-5 точки, защото до този момент ни е помогнала много, спасила ни е от тежки ситуации. Смятаме да я разширим в Равнец, Извор, зоната на Ченгенето и Черниците, Твърдица и Димчево", каза пред Флагман.бг кметът Димитър Николов.



Доц. Ангел Кунчев ли ще е кандидатът за президент на ГЕРБ
Не бъди детектив в собствената си връзка!
Ново изпитание за Тибет: Земетресение удари района след опустошителните наводнения
САЩ пращат атомния самолетоносач Теодор Рузвелт в Близкия изток за поне 7 месеца
Обратното броене започна: Ето колко дни остават до лятото
Тянко хвърли бомба в „Къщата на инфлуенсърите“: Има ли тайна афера с женен футболист на „Левски“?
София с бюджет от 1,54 млрд. евро за 2026 г., над 300 млн. евро отиват за инвестиции
Украинските дронове удариха тежко „Лукойл“: Трите най-големи рафинерии в Русия спряха
НАП, Полицията и „Главна инспекция по труда“ провериха 15 търговски обекта на „кухи“ дружества
Дрон след дрон по Южното Черноморие: Нов сигнал вдигна ВМС край Созопол
28 души висяха с главата надолу близо половин час: Две момичета получиха по 275 хил. долара обезщетение
