Трапезата за Бъдни вечер поскъпна: Зелето със скок с 15%, оризът с 23%
Ще похарчим повече и за погачата на празника
По-скъпа ще бъде трапезата за Бъдни вечер спрямо миналата година. Основните постни храни сериозно са поскъпнали, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържища за цените на едро, съобщи „Труд“.
Бобът, който е едно от най-традиционните ястия за Бъдни вечер, струва средно 3,72 лв. за кг. на едро, което е с 8,5% повече от миналата година по това време. Зелето пък е с 15% по-скъпо спрямо миналия декември, като по борси и тържища върви по 63 ст. за кг. Но от основните постни храни най-голямо е повишението на цената на ориза - с 23% за година до 2,46 лв. за килограм на едро. Погачата за Бъдни вечер също ще излезе по-скъпо. Цената на брашното е нараснала с 6,3% за година и на едро е малко над 1 лв. за кг.
Олиото е поскъпнало най-много - с 25% до 2,57 лв. за бутилка от един литър. Традиционната за празника баклава също ще бъде по-скъпа. Цената на захарта е с 8% по-висока от миналата година като на едро я продават по 1,34 лв. за кг. Ябълките пък са поскъпнали с около 9% за година.
Салатата обаче ще излезе по-евтино. Цените на оранжерийните домати се понижиха през миналата седмица с 22% до 2,05 лв. за кг. на едро. Така те са с 8,5% по-евтини от декември миналата година. Цените на оранжерийните краставици пък са с 16% по-ниски на годишна база.
Коя зодия е с най-труден характер
Пухкави палачинки с прясно мляко: Лесна рецепта
Най-честите грешки в домакинството и как да ги избегнете
Коя зодия е най-ревнива
Спагети Болонезе по домашна рецепта: Класика
„Илюзията в брака“ разбива мита за идеалното семейство в Бургас
Думите на Азис за Фреди Меркюри предизвикаха буря: Той е един шизофреник, който подскача, вика и крещи
Ограничават активната лента в тунел „Витиня“ към Варна
В тази страна въведоха 4-дневна работна седмица заради Иран
Секретар на СИК отива на съд за преправяне на изборни резултати
Извънредно! Млада бургазлийка не можа да вземе завоя, обърна колата на кръговото за „Меден рудник“
Енергийната комисия подкрепи решение България да поиска временно спиране на търговията с емисии в ЕС
