Бургас остава с един буферен COVID център в УМБАЛ „Дева Мария“
Заместник-управителят на болницата д-р Стефан Касабов каза, че на пациентите ще се правят бързи тестове за коронавирус
Бургас остава с един буферен COVID център. Заради липса на персонал засега няма да бъде открит втори в УМБАЛ – Бургас, каза пред Нова телевизия заместник-управителят на УМБАЛ „Дева Мария“ д-р Стефан Касабов.
В диагностичният буферен медицински център ще диагностицират и насочват за домашно лечение или за хоспитализация пациенти със съмнения за COVID-19. В него ще има на разположение лекар, медицинска сестра и рентгенолог, каза водещата на „Здравей, България“ по Нова телевизия Лора Инджова.
Целта е да се избегне лутането от едно здравно заведение в друго, за да не ги отпращат от болница в болница, добави колегата й Виктор Николаев.
„Засега вторият буферен център няма да има поради липса на персонал. Той трябваше да бъде открит в УМБАЛ Бургас“, уточни д-р Касабов.
Смениха локациите на буферните ковид центрове, първият ще заработи до часове
„Целта на тези центрове е да се намали натискът върху болниците и пациентите да спрат да се лутат между лечебните заведения в търсене на свободни легла, като чрез единна информационна система, ако се прецени, че болните с COVID-19 са за болница, то те да бъдат насочвани към най-близкото свободно легло”, добави той.
„При пристигането на линейката, болният, който е със съмнение за заболяване от COVID-19, се води в буферния център. Там дежурният лекар го преглежда и описва придружаващите заболявания. След прегледа имаме възможност за правене на тестове. Поставили сме две легла в изолатора, за да има къде да изчакат резултата. Може за 15 минути да се направи бърз тест“, заяви заместник-управителят на УМБАЛ „Дева Мария“.
„Ако се установи, че пациентът е заразен с коронавирус, зависи от физическото му състояние да ли ще бъде приет в болница. Леките случаи са на домашно лечение“, добави той.
„Разполагаме с 12 легла и едно е поставено допълнително. Те са пълни с болни с коронавирус. Имаме обаче капацитет. При нас работят млади колеги, които се справят добре. Имаме тежки случаи. Нови заразени сред колегите обаче няма“, каза още д-р Касабов.
Бургас посреща мощи на свети великомъченик Георги Победоносец
Бургас осигурява два големи LED екрана за излъчване на Giro dItalia
Венци Стефанов: Рекетират ме наемници от фирми за бързи кредити
Почина легендарен политик
Сладкар показа рецептата за най-вкусните шоколадови кексчета
Моника Валериева проговори за раздялата с Меди: Живеехме в токсична среда
Мъж даде близо 12 000 евро на мними лекари от „Пирогов“
Монета върху рутера забързва безжичния интернет?
Томислав Дончев при Йотова: Предстоят тежки решения, късият хоризонт в политиката е опасен
Жена твърди, че не са ѝ продали билет на автогарата във Варна, защото е украинка
Възрастна жена "изгоря" с над 18 000 евро след онлайн измама за "бързо забогатяване"
Близо 3000 военни са дарили кръв от началото на годината
