×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Президентът назначи Елеонора Димитрова за посланик на България в Бразилия
  • Студентите платена форма на обучение ще имат право на стипендия, реши ВАС
  • Един милион и осем хиляди туристи са посетили Варна от началото на годината до 10 октомври
  • Въздушна спешна помощ ще има база край Търговище
  • Литва затвори границата си с Беларус
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Цветан Цветанов: Корупцията е в големите инфраструктурни проекти


Цветан Цветанов: Корупцията е в големите инфраструктурни проекти
Зависимостите от ДСП са чувствителна тема за Борисов, каза Цветан Цветанов
03 Август 2020, Понеделник, 21:20 ч.
Автор: Флагман.БГ

За Борисов няма спасение, трябваше да предложи експертен кабинет, но изпусна момента, смята бившият втори в ГЕРБ

 

Демократичните български граждани искат промяна и изразяват това по много категоричен начин. Това, което е като разлика от последните няколко години - виждаме страшно много млади хора, образовани хора, категорични, че нямат да направят отстъпка от исканията си. Това каза в студиото на ФАКТИ председателят на Евроатлантическия център за сигурност Цветан Цветанов.

"Действително няма социални искания в този протест. Излезли са хора, които имат нетърпимост към корупцията. Институциите показват неспособност да се справят с този проблем. Част от исканите конституционни промени могат да се извършат и с Обикновено Народно Събрание (ОНС), но за Велико Народно събрание (ВНС) смятам, че в момента държавата не е готова. Ако влезем в хипотезата за ВНС това означава 400 народни представители, но когато нямаш проект на Конституция, това почти прави мисията невъзможна. Аз смятам, че тук трябва да се фокусира повече внимание върху политически платформи и управленски програми, които да получат обществената подкрепа. Днес е необходима експертиза, знаещите и можещите, образованите да бъдат в решаването и реализирането на подобни секторни политики. Затова и в моя проект ще можем да изградим този капацитет, който вече разработва съответните политики, искаме ясен хоризонт за един цялостен управленски мандат", каза Цветанов.

"Смятам, че в момента няма да бъде толкова възможно да се направи промяна на избирателната система в такъв кратък срок от време, защото в момента исканията са за предсрочни избори, ако влезем в тази хипотеза, няма как парламентът да приеме необходимото законодателство. Това ще отвори теми за дебат, които не могат да бъдат решени в толкова кратко време", обясни той.

"В началото на протестите, когато бяха съвсем спонтанни, Борисов имаше шанс да изкара този парламент мандата си, ако имаше оставка на цялото правителство с министър-председателя и да се предложи в експертно правителство, което да проведе процедурите по Споразумението с ЕК за новия финансов програмен период, подготовката за бюджета, последствията от COVID-19, икономическите мерки, които трябва да бъдат предприети. Но с това забавяне и това позициониране на четиримата освободени министри Борисов даде много ясен знак за това, което и протестиращите назовават като проблем - зависимости с Движението за права и свободи и това, че Борисов лично оповести, че иска оставката на тези министри, за да може да изчисти всякакви подобни хипотези. На следващия ден той каза съвсем различна теза в защита на тези министри, но под въздействието на протестите се стигна до тези оставки, които обаче не дават отговор на исканата оставка на министър-председателя", коментира бившият зам.-председател на ПП ГЕРБ.

"В момента загубата на обществено доверие, напрежението и това, което наблюдавам като опити за кризисно оцеляване от страна на правителството е да се вкара една разделителна и да се противопоставят протестиращи на непротестиращи и това са може би твърдите ядра, които във всяка една от партиите има и безрезервно вярват на ръководителите. 

"Очаквам да има опити за радикализация, на сблъсъци между протестиращи и част от тези, които подкрепят управляващата коалиция", прогнозира председателят на ЕАЦС.

"Зависимостите от ДСП са чувствителна тема за Борисов, аз още преди местните избори заявих, че на тях ГЕРБ много ще разчита на подкрепата на ДПС. В много от смесените райони това е оценката и усещането, които дават бившите членове и симпатизанти на ГЕРБ. Те казаха, че се чувстват предадени, защото Борисов изцяло е останал в услуга на ДПС и много от местните избори там бяха или контролирано загубени, или получиха подкрепа в някои от общините, където трябваше ГЕРБ да има представяне в местната власт", каза Цветанов.

Той посочи, че при срещите си в страната всички посочват като основен проблем страха от евентуалната репресия, която може да дойде от държавния апарат.

"През последните няколко месеца хората около Борисов го въведоха в едно виртуално пространство, изградиха му една среда и всичко, което му съобщават, че няма проблем, той дори не подозира колко е сериозен проблемът, който ще има на предстоящите парламентарни избори", смята Цветанов.

Той заяви, че не е бил част от договорки с ДПС, когато са се номинирали министри по ресори.

Последния запис на разговор на премиера с Томислав Дончев Цветанов определи като "недопустимо като поведение на висока позиция, която заема в държавното управление министър-председателя". "Още повече, че няма отговор както от Борисов, така и от Томислав Дончев за начина и съдържанието на този разговор. Аз винаги съм се старал да говоря с аргументи, а не с обидни квалификации", допълни Цветанов.

"Ситуацията стана като едно ветрило - всички срещу статуквото и всички срещу ГЕРБ. И това е отговор, който трябва да дадат министър-председателя и ГЕРБ защо в рамките на последните 12-13 месеца превърнаха ГЕРБ в най-мразената партия. Когато излизах от ГЕРБ, казал съм го и на Борисов, че оттук нататък начина, по който се правят съответните организационни промени, ще води към затихващи функции на ПП ГЕРБ и аз вече съм дал и своята прогноза. От наблюденията и анализите, които сме направили с експерти в Центъра, ГЕРБ ще има не повече от 500 000 гласа на изборите, ако тази криза се задълбочи, ако продължава и ако генерирането на негатив спрямо ГЕРБ в оставащите няколко месеца, резултатът ще е и по-лош.

"Бил съм от малкото, ако не единственият, който е давал различно мнение при Борисов, събирал съм много негативи за тази позиция от всички тези, които в момента са в неговото обкръжение и които генерират всичко, което се случва като грешни ходове. Около него пиарите са тези, които се очертават като водещ фактор както за политиките, които се правят и в парламента, и в ПГ.

И в кулоарите на парламента се говори за напрежението, което има между пиара и ПГ, защото не политиците, не народните представители, не шефовете на ПГ и зам.-председателите определят политиката и поведението на ПГ, а се определя от телефонните обаждания на пиарите, които обслужват и премиера, и групата.

А и те са хора, които нямат нужния капацитет, опит, гледат само как да могат да запазят позицията си, когато казват добрите новини на Борисов, но не споделят реалните резултати от управлението. Пиарите и обкръжението на Борисов ще го повлекат към дъното", коментира Цветанов.

Според него пандемията е била управлявана в услуга на изпълнителната власт.

"Не може под дадено искане и срещите, които правиш ежедневно, ти да раздаваш пари, това са парите на българския данъкоплатец, каза Цветанов за практиката на отпускане на пари от премиера.

"Трябва да бъде стабилизиран малкият и среден бизнес. Когато говорим за корупция, корупцията не е в средния и малкия бизнес, корупцията е в големите инфраструктурни проекти, както в "Турски поток", това, което би могло да бъде като АЕЦ "Белене", затова трябва да има цялостна промяна и рестарт на всички тези контролни органи, които могат да бъдат използвани като някакъв репресивен апарат, но те трябва да бъдат в услуга на обществото и да може бизнесът да работи не под страх, а да реализира идеите си", каза още той.


В категории: Политика


Издирват 15-годишно момиче
Издирват 15-годишно момиче 30/10/2025, Четвъртък 19:00 0
14
Коментара по темата
14.
МУТРИ ВЪН
04.08.2020 19:42:44
0
2
бравос,папконосец
Треа си върховен дебил
за 30 години да схванеш
де е ключа за бараката
Ей,ти да не си учил в помощно училище ,бе
дебил
13.
Посредствените пр
04.08.2020 13:40:08
0
3
за Пр ите е прав. Злите езици в Бургас говорят, че местния пр прави същите грешки, посредственост и егоизъм в ГЕРБ бургас.
12.
Гастро Езофагеална Рефлуксна Болест (ГЕРБ)
04.08.2020 09:50:11
0
5
Крадеца вика дръжте крадеца.
11.
тоз
04.08.2020 09:48:37
0
6
Значи знае къде е корупцията. Веднага да го арестуват и да дава показания
10.
Гледащ комедии
04.08.2020 08:25:14
0
8
Корав цървул е този малоумник!
9.
Всеки разумен трол
04.08.2020 08:10:33
3
9
бяга от ГЕРБ. Вече са бита карта. Гърчат се, със зъби и нокти са се впили във властта но няма спасение. Времето за изритването им дойде. Въпросът е какво да ги правим, ще гледаме безучастно или ще им покажем пътя зад решетките. И на тях и на всички като тях
8.
Дпп
04.08.2020 07:58:02
0
15
Поредния дето ще ни оправя....колко дена ти трябват г-н апартамент..?
7.
......
04.08.2020 07:56:52
0
17
Га яди кифтетата, ни рива.....
6.
смешка
04.08.2020 07:49:32
0
11
Защо Цветанов е против ГЕРБ а не протестира. Защото не дават евтини апартаменти.
5.
До Цвятко
04.08.2020 05:47:11
0
23
А за твоите апартаменти?? Айде вега вече си “извън опасността”, кажи им за твоите схеми със Вожда, който “нямал” приятели? И защо не ги говореше тези неща когато беше във властта? Боже, Боже защо всички наши политици са държавни предатели??? Отговори ми Боже!!!
4.
Герберско тролчИ
04.08.2020 00:03:50
3
14
Ееее, с тази статия ми таковахте мамата!! Цецко плюе по Вожда, ама аз сега как да плюя по Цецко, като до оня ден беше от нашите?!!! Реших, ще го плюя наум!!
3.
Дернев
03.08.2020 21:48:30
0
23
Борбата е срещу корупцията, която е на всякъде. Почне ли да се дели на малка и голяма, според обектите си е побългаряване на борбата. А това го правим и сега и от край време.
2.
нннннн
03.08.2020 21:45:54
5
49
този физкултурник, който е затънал в корупция, гарнирана с апартаменти, асансьори, врътки и назначения, сега станал голям политик бе, и анализатор отгоре и как ги реди, реди и сам си вярва..........! УЖАС и тоя да ни управлява иска, аман! Пази Боже!!
1.
Абориген
03.08.2020 21:35:45
6
50
Почти е сигурно откъде идват записите на Борисов и Ко. Цецо е целеустремен към властта...Остава да видим до къде стига акъла на българския избирател.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бойко Рашков лъсна на снима с Мухарем – Мухата и Пеевски нарече скандала с изборите пърформанс Бойко Рашков лъсна на снима с Мухарем – Мухата и Пеевски нарече скандала с изборите пърформанс Организиран е от пуделите с пачките, коментира лидерът на ДПС-НН Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева  В схемата за пари е замесен и баща му “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас Заслужено отличие, коментира кметът Димитър Николов „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект Поредната награда е свързана както с реализираните жилищни сгради до момента, така и с изгаждането на впечатляващия с мащаба си комплекс до Mall Galleria От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари PAXMINING предлага сигурен начин за печалба от криптовалути чрез облачен майнинг – без техника, без стрес и без нужда от опит Летище Бургас става още по-гостоприемно за товарни полети. А за пътнически? Летище Бургас става още по-гостоприемно за товарни полети. А за пътнически? Логистичен хъб или живо международно летище? Накъде вървим?  Fabric Club посреща Нова година 2026 с грандиозна дискотека и две уникални зони за изживяване! Fabric Club посреща Нова година 2026 с грандиозна дискотека и две уникални зони за изживяване! Fabric Club превръща последната нощ на 2025-а в експлозия от музика, стил и еуфория – с DJ Mascota, MC Mikey и DJ Pokera зад пулта Кораб-фантом изправи на нокти институциите в Бургас Кораб-фантом изправи на нокти институциите в Бургас На борда имало двама украинци Новите будители на бургаските деца получиха своето признание от кмета Димитър Николов Новите будители на бургаските деца получиха своето признание от кмета Димитър Николов Общо 104 млади учители и техните ментори получиха благодарности и признание за своя успешен старт в кариерата Германец с нелепа кражба във Варненско Германец с нелепа кражба във Варненско Открадна саксия с цвете
Принц Андрю губи титлите си и дома си заради аферата "Епстийн" Принц Андрю губи титлите си и дома си заради аферата "Епстийн" Крал Чарлз Трети днес започна официалната процедура срещу брат си Фрапираща история с учителка, гаджето й и ученичка, първите двама са в ареста Фрапираща история с учителка, гаджето й и ученичка, първите двама са в ареста Случи се в САЩ Gunvor купува рафинерии на „Лукойл“, но заради руски олигарх санкциите може да останат Gunvor купува рафинерии на „Лукойл“, но заради руски олигарх санкциите може да останат Съоснователят на швейцарската компания Генадий Тимченко, който е приближен до Кремъл, е продал своя дял на партньора си Защо тунелът на император Комод в Колизеума е магнит за туристи, а амфитеатърът в София пустее Защо тунелът на император Комод в Колизеума е магнит за туристи, а амфитеатърът в София пустее Няма друг град в света, притежаващ такава полузаровена забележителност точно в градския център, от която не изкарва и един лев Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Единствено най-голямото дете в семейството - 18-годишната Дилара Билир, оцеля в инцидента Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната САЩ спряха парите за фондацията на Бил Гейтс и той заяви, че „глобалното затопляне“ не е толкова страшно Здравна криза налегна цяла Европа Здравна криза налегна цяла Европа Системната липса на инсулин е само част от критичните проблеми Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 От Вашингтон считат, че Китай настига тях и Русия във въоръжаването Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Не е говорено за Тайван. Китай ще започне отново да купува американска соя и ще направи компромис за редкоземни елементи, Вашингтон обмисля да намали мита Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Крайнодесните на Герт Вилдерс получиха шамар във вота
Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Дали са български вълци, дали са турски, няма да са хора с докторантура по ядрена физика
Виц на деня Виц на деня - Омъжи се за мен! Откакто те познавам, не мога да спя!
- Простак такъв! Искаш да се ожениш за мен само за да се наспиш ли?
Виц на деня Виц на деня - Операцията мина успешно. Днес си на лекарства и системи. За вечерта ще пратя сестрата.
- Докторе, може ли да не е тази вечер, че още ме боли.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Днес шефът толкова дълго вика по мен, че накрая неволно казах: "Да, скъпа!"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори