Цацаров: Ако кметът на Несебър не беше транспортиран, щяхте да ме питате защо блокираме полагането на клетва
Главният прокурор не отговори на мотивите на президента срещу номинацията на Иван Гешев, но обясни, че пак щял да гласува "за" него
„Ако той не беше транспортиран, за да положи клетва, въпросът Ви щеше да бъде „а защо блокирахте възможността на кмета на Несебър да положи клетва“.
Така отговори главният прокурор Сотир Цацаров след репортерски въпрос – налагало ли се е кметът на Несебър да бъде откарван с белезници, за да положи клетва.
Цацаров говори пред медиите след среща с гражданска организация в прокуратурата.
По повод питането за Николай Димитров - преизбраният кмет на Несебър, който е в ареста, главният прокурор добави: „Ще се отнася до откарването и начина на откарването (използвам точно Вашата дума), прокуратурата не откарва никого. Това е работа на Главна дирекция „Охрана“. Това, което е направила прокуратурата, и това, което са ми докладвали колегите от Специализираната прокуратура, е, че е издадено необходимото разрешение и съответно разпореждане до Главна дирекция „Охрана“ да се осигури възможност на кмета да положи клетва. Как това се осигурява – не е наше правомощие.“
Във връзка с аргументите на адв. Ина Лулчева, че случаят с кмета на Несебър не е от компетентността на Специализираната прокуратура, Сотир Цацаров обясни, че не коментира адвокати.
„Искането и решаването на процесуалните въпроси се извършва по НПК, а не в хода на интервю“, добави той.
Сотир Цацаров обясни, че няма колебания да подкрепи отново с гласа си Иван Гешев за свой наследник на поста главен прокурор. Днес бе насрочено заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет за четвъртък. Там се очаква да се състои повторно прегласуване на номинацията на Гешев.
Цацаров отказа да коментира мотивите на Радев, с които той върна кандидатурата обратно на ВСС.
Главният прокурор не отговори и кои са двете сгради, в които се избират "тримата големи" в съдебната власт.
Припомняме, че по време на изслушването на Гешев във ВСС Сотир Цацаров отговори гневно на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов. Тогава Цацаров каза, че в две други сгради се решавал изборът на „тримата големи“.
След репортерски въпрос днес – кои са тези сгради, главният прокурор прати журналистите да питат Лозан Панов, понеже той знаел.
Арестуваха китайски шпионин в София
Платната отново изпълват Бургаския залив: Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща
Ранен мъж е арестуван за убийство след смъртоносно намушкване край Crystal Palace
Тръмп: Войната в Украйна можеше да приключи за ден, ако руските танкове бяха останали на магистралата към Киев
Добрата екипировка не спасила туристката в Пирин, кучето ѝ насочило спасителите
Прочистване или брутален шантаж? Адв. Екимджиев взриви ефира с истината за СРС-тата в съдебната система
Екшън край Поморие: Сливналия с 1,53 промила алкохол в кръвта се заби в мантинелата
Спипаха рецидивист от Свети Влас за грабеж в Слънчев бряг
Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим!
Дневен хороскоп за 22 юни 2026: Късмет за Рибите и Рака
Иран се оттегли от преговорите за мир със САЩ, след като Тръмп заплаши, че „ще ги взриви от бой“
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
