×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Демократичните процеси трябва да продължат


Демократичните процеси трябва да продължат
Въпреки че са избрали да живеят в България, украинците продължават да следят процесите в тяхната страна, казва почетният консул на Украйна в Бургас Димитър Караненов
08 Април 2019, Понеделник, 12:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Украйна е пред важен избор, в който украинската диаспора у нас активно участва

- Г-н Караненов, след първия тур на 31 март т.г. Украйна отново е пред президентски избори. Украинската диаспора в България е многочислена - счита се, че украинците са осмата по численост народност в страната. Имате ли впечатления за политическите настроения сред тях?

- Въпреки че са избрали да живеят в България, украинците продължават да следят процесите в тяхната страна. Вълнуват се и активно участват в изборния процес. Избрали са да  живеят тук по много причини, сред които  и поради факта, че страната ни е част от Европейския съюз. За тях е важно Украйна да продължи с европейската си ориентация и в бъдеще. Но вотът е таен и какъв точно ще е изборът им могат да знаят само те.

- Къде гласуват постоянно живеещите в България украинци?

- След  закриването на Генералното консулство  във Варна, те могат да гласуват само в задграничния участък в сградата на посолството на Украйна в София. По-голямата част от украинците живеят в крайморските ни градове. Моите впечатления са, че въпреки  разстоянието, те активно се включват в изборния процес.  

- Как ще коментирате ситуацията в Украйна сега? Според Вас, след изборите ще продължи ли тя по пътя на реформите или ще направи крачка назад?

- През последните години Украйна ясно очерта своите евроинтеграционни цели и получи подкрепата на страните от Европейския съюз, включително и на България. Извърши реални реформи във всички области. За всички нас е важно демократичните процеси да продължат. Тези избори са важни не само за Украйна. Но все пак вотът е в ръцете на нейните граждани.  
След първия тур на 31 март, когато кандидатите за президент бяха 39, на 21 април предстои балотаж. На него отиват трима от кандидатите - действащият президент Петро Порошенко, бившият премиер Юлия Тимошенко и новото лице в украинската политика – актьорът комик Володимир Зеленски.

Преди дни Европейската комисия потвърди оценката на международните наблюдатели, че първият тур на президентските избори в Украйна са преминали съобразно изискванията – състезателни и с разнообразен избор за гласуващите. Сега очакванията са за честен и прозрачен втори тур, за да може украинският народ спокойно да упражни правото си на глас и да направи своя избор за бъдещето.

- Мислите ли, че украинците, живеещи в България, ще проявят изборна активност и на втория тур, предвид разстоянията, които трябва да изминат до урните? Има ли статистика каква точно е тяхната численост?

- Надявам се разстоянието от няколко стотин километра да не ги смути и те да дадат своя вот. Според данни на Агенцията по заетостта,  през 2018 г. работещите постоянно легално украинци у нас са 336 души. Справка от доклада за дейността на комисията по българското гражданство към президентската администрация сочи, че за периода 22 януари – 31 декември 2017 г. 3380 украинци са подали молби за натурализация /получаване на гражданство/. 710 от тях са  придобили българско гражданство.  Знаете, че в Украйна имаме една от най-големите компактни български диаспори зад граница. 

Само за сравнение - според преброяване на населението на България от 2011 г.  постоянно живеещите у нас украинци са били 1789 души, или 0,02 % от населението на страната. Цифрите ясно индикират възходяща тенденция, което се отнася и въобще до посещенията на украинци в България с различна цел.

През 2017 г. страната ни е била посетена от 388 645 украинци, като от тях с цел почивка и екскурзия – 250 959, със служебна цел – 33 316, с други цели – 10 4370. За 2018 г. посещенията са 487 400, от които с цел почивка и екскурзия са 329 426, със служебна цел – 312 49 и с други цели – 126 725. Връзките между нашите страни се задълбочават и предпоставките затова са многобройни. Тези процеси изискват анализ и специално внимание от страна на България, за да има развитие във взаимен интерес.


В категории: Политика


Тервел ИЛИЕВ Кралят на Дания ще посети Гренландия Кралят на Дания ще посети Гренландия 29/01/2026, Четвъртък 21:40 0
Тервел ИЛИЕВ В Бундестага към Мерц: Обади се на Путин веднага В Бундестага към Мерц: Обади се на Путин веднага 29/01/2026, Четвъртък 20:50 0
Тервел ИЛИЕВ Колко стават заплатите в образованието? Колко стават заплатите в образованието? 29/01/2026, Четвъртък 20:00 0
Тервел ИЛИЕВ Мъртво пиян катастрофира на пътя Бургас-Варна Мъртво пиян катастрофира на пътя Бургас-Варна 29/01/2026, Четвъртък 19:00 0
Тервел ИЛИЕВ Китай екзекутира 11 мафиоти Китай екзекутира 11 мафиоти 29/01/2026, Четвъртък 18:33 2
България Всички новини
Извънредно! Мистериозно почина 21-годишният Николай М. Извънредно! Мистериозно почина 21-годишният Николай М.  Намериха го мъртъв в комплекс „Анжелика“ в Свети Влас Росен Плевнелиев стана монархист и скастри Румен Радев, че е абдикирал Росен Плевнелиев стана монархист и скастри Румен Радев, че е абдикирал Той е третият държавен глава в третото българско царство, който се отказва да е държавен глава, поясни президент 2012-2017 г. Надежда Йорданова: „Възраждане“ се сдоби с нов имот след промените в Изборния кодекс Надежда Йорданова: „Възраждане“ се сдоби с нов имот след промените в Изборния кодекс Тя не посмя да говори за санитарен кордон и срещу президент (2017-2026), но вижда в появата му опасност за България  Внимание, спецакция: В следващите дни по пътищата ще почернее от полиция! Внимание, спецакция: В следващите дни по пътищата ще почернее от полиция! Започват засилени проверки в цялата страна след поредицата от тежки катастрофи с жертви Българите държат 107 млрд. лв. на депозит, но какво може да се купи с тези пари Българите държат 107 млрд. лв. на депозит, но какво може да се купи с тези пари С натрупаните спестявания може да се подмени почти целият автопарк у нас или да се купят стотици хиляди апартаменти Руснак вдигна скандал в Бургас заради ресто в евро, искал да му върнат в лева Руснак вдигна скандал в Бургас заради ресто в евро, искал да му върнат в лева Оставащите дни, в които може да се плаща в двете валути, явно предизвикват напрежение в търговските обекти От 1 февруари плащанията в България са само в евро От 1 февруари плащанията в България са само в евро КЗП засилва контрола върху цените, рестото и двойното обозначаване до август Общинският съвет в Камено прие ключови решения за култура, социални дейности и здравеопазване Общинският съвет в Камено прие ключови решения за култура, социални дейности и здравеопазване Одобрени са субсидиите за читалища и сдружения, средства за поликлиниката и подкрепа за деца и семейства през 2026 г. На един работещ са му нужни 799 евро, за да се издържа. За тричленно семейство - 1438 евро На един работещ са му нужни 799 евро, за да се издържа. За тричленно семейство - 1438 евро КНСБ отчита, че над половината от заетите се осигуряват на доход под необходимия за издръжка Пак ме вкараха в екшън филм, оплаква се Кичка Бодурова след шума около поста ѝ Пак ме вкараха в екшън филм, оплаква се Кичка Бодурова след шума около поста ѝ Докато ояснява, че не е искала да обиди никого, певицата захапа здраво колоритния Фънки
Американската армада е във водите на Близкия изток, но Иран не се предава Американската армада е във водите на Близкия изток, но Иран не се предава Техеран заяви, че въоръжените сили са с пръст на спусъка и готови за незабавен отговор Как Мюсюлманското братство превърна толерантността в оръжие срещу демокрацията Как Мюсюлманското братство превърна толерантността в оръжие срещу демокрацията Аржентина, отделни щати в САЩ и арабски държави го обявиха за терористична организация, либерална Европа още се колебае Илон Мъск призна в Давос: Имаме 9000 сателита в околоземната орбита, не сме засекли извънземни Илон Мъск призна в Давос: Имаме 9000 сателита в околоземната орбита, не сме засекли извънземни Основателят на Tesla и SpaceX коментира бъдещето на изкуствения интелект, роботите и липсата на доказателства за извънземен живот Поведение на Тръмп предизвика въпроси за самообладанието му Поведение на Тръмп предизвика въпроси за самообладанието му Президентът бе забелязан да отклонява вниманието си по време на ключови срещи, а европейски партньори изразиха притеснения относно стабилността му Джими Кимъл нарече филма за Мелания Тръмп „подкуп за 75 милиона долара“ Джими Кимъл нарече филма за Мелания Тръмп „подкуп за 75 милиона долара“ Лентата проследява пътя ѝ в навечерието на завръщането ѝ в Белия дом за втори мандат като първа дама и е планирана за световна кинопремиера на 30 януари 2026 г. Войната в Украйна: Близо 2 милиона са жертвите от двете страни Войната в Украйна: Близо 2 милиона са жертвите от двете страни От началото на пълномащабната агресия срещу територията си Украйна е загубила между 100 и 140 000 войници Германия дискутира бойкот на Световното първенство по футбол в САЩ заради външната политика на Вашингтон Германия дискутира бойкот на Световното първенство по футбол в САЩ заради външната политика на Вашингтон Политическото напрежение и въпросите за сигурността предизвикват сериозен дебат относно участието на европейски отбори в Мондиал 2026   Самолетна катастрофа в Колумбия отне живота на 15 души при полет от Кукута до Окана Самолетна катастрофа в Колумбия отне живота на 15 души при полет от Кукута до Окана Сред жертвите е и колумбийският конгресмен Диогенес Кинтеро, не са открити оцелели след трагедията   Лукойл се разделя с чуждестранните си активи след споразумение с американската Carlyle Лукойл се разделя с чуждестранните си активи след споразумение с американската Carlyle Руската петролна компания продава международния си бизнес, но запазва активите си в Казахстан Бивш френски сенатор e упоил депутатка с цел сексуално насилие Бивш френски сенатор e упоил депутатка с цел сексуално насилие Съд в Париж осъди Жоел Герио на четири години затвор след дело с широк обществен отзвук във Франция
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Политическите фигури не са решение за служебния кабинет
Виц на деня Виц на деня Той:
- В джоба ти намерих патрони и бележка на арабски.
Тя:
- Идиот, това са анални свещички и рецепта от доктора.
Виц на деня Виц на деня Докторе, не мога да издържам повече на тази диета! По време на с*кс отхапах на мъжа ми ухото!
- Бели кахъри, не повече от 40 калории.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук При младите самоубийството е зов за помощ, а при старите - само молба за смърт
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори