×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Стачка затвори Лувъра в Париж
  • Задържаха гръцки кораб със седем тона кокаин
  • Годишната инфлация в България през ноември е била 5,2%
  • Стресът на работното място е причина за над 40% от депресиите
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Втори протест на медицинските сестри в Бургас! Заплата от 650 лв. е унижение, наистина


Втори протест на медицинските сестри в Бургас! Заплата от 650 лв. е унижение, наистина
Доведени до отчаяние специалистите по здравни грижи се надяват бъдат чути
21 Март 2019, Четвъртък, 18:09 ч.
Автор: Моника ИЛИЕВА, снимки: авторът

Медицински сестри свалиха белите си престилки и пуснаха балони в небето над Бургас, като символ на надежда

Медицински сестри от бургаските болници свалиха белите си престилки и пуснаха балони в небето, като символ на надеждата, че ще бъдат чути и разбрани исканията им. Те се събраха за втори път пред Община Бургас като част от националия протест на колегите им от цяла България, подкрепиха ги медсестри от всички болници в областта.

Организаторите прочетоха исканията си, които остават непроменени и след първия протест от 1 март: Без търговски дружества в здравеопазването, еднакви основни заплати за всички специалисти по здравни грижи в рамките на две минимални работни заплати за страната, връщане на медицинските стандарти и нощен труд са част от осемте точки, подкрепени с мощен аплауз на „Александровска" 26.

Те заслужават повече уважение от обществото и управляващите

„Има натиск по места след първия протест, както от страна на ръководството на съответната болница, така и от  съсловната организация.  Исканията ни са същите и няма да отстъпим. Аз съм от хората, които работят на две места. Животът ме е поставил до стената, защото съм самотна майка. Свършвам на едното място и бързам към другото”, това каза пред репортер на Флагман.бг медицинска сестра с над 20-годишен опит, желаеща да остане анонимна.  

Жена се строполи на ул. „Александровска“ в Бургас, минути преди началото на протеста на медицинските сестри

Флагман.бг разговаря с един от организаторите на протеста. Мария Николова е с над 20-годишен сестрински стаж. Ето какво каза тя:

-Какви са исканията Ви?

- Остават непроменени. Те са същите, които прочетохме на 1 март тук на това място. Продължаваме да отстояваме осемте точки в декларацията. Разбира се, дали сме по-дълги срокове за неща, които знаем, че няма как да се случат за кратко време. Такава е точка първа, в която е записано без търговски дружества в здравеопазването. По отношение на заплатите сме категорични, защото не са актуализирани от  пет години. Искаме две минимални работни заплати.

-Каква е Вашата заплата?

-Моята заплата е 650 лв.Работя в звено, в което не получавам допълнителни пари по клинични пътеки.

-Г-жо Николова, една заплата от 950 лв. ще потуши ли напрежението в бранша?

- 950 лв. е по КТД, който не е изпълнен към момента. И тъй като е препоръчителна, така е разписано в този договор, не е изпълнено. Тези средства обаче не са достатъчни и ние искаме 1120 лв., което се  равнява на две минимални работни заплати.

-Имало ли е тайни обаждания или натиск да бъдат прекратени протестите?

- Да, има натиск върху колеги.

-Като отговор след първия протест ли?

-Още преди да бъдат предприети протестни действия, за да се стопира недоволството в зародиш.

Бургас се присъедини към протеста на специалистите по здравни грижи

 

Мария Николова, един от организаторите на протеста

 


В категории: Здраве , Бургас


Моника ИЛИЕВА Автор
Моника ИЛИЕВА
16
Коментара
Флагман.БГ Две лекарки осъдени за смъртта на дете в Сливен Две лекарки осъдени за смъртта на дете в Сливен 15/12/2025, Понеделник 19:45 0
Флагман.БГ 16-годишна наръга ученичка с нож в Атина 16-годишна наръга ученичка с нож в Атина 15/12/2025, Понеделник 19:40 0
16
Коментара по темата
16.
Бат роско
24.03.2019 20:00:26
0
2
Знаете ли , че в повечето частни болници не си плащат осигуровките на реални заплати . Как да скочат заплатите на колежките и тогава. Аз също не искам да плащам осигорявал и като отида на лекар да ми искат още. Докато са на делегирани бюджети , ще е така.
15.
Петър
22.03.2019 11:31:10
3
2
Мария, доста люде заслужава справедливо възнахрабдение, но и доста люде не си плащат за да използват "безплатната" здравна система! Защо не протестирахте, когато власта бръкна в Касата, и я източи за да покрие задълженията породени от некадърността и? Нима, това не дава отражение на Вашето следствие /в момента/?
Интересно е, че и сестрите, и управляващи обвиняват Народа! Сестро, простестирайте срещу управлението, а не срещу болните.
14.
Тази с плаката
22.03.2019 10:19:40
2
2
Как в чужбината като не знаят английски ?Кой ще ги вземе тия ?
13.
Мария
22.03.2019 09:07:36
4
7
По прост и злобен народ от българина не съм срещала Сестрите вършат половината даже и повече от работата на лекаря Като напуснат кой ще ви лекува ??? Хората в днешно време все от нещо са недоволни , но пациентите щом са груби какво отношение искат да имат от отсрещната страна Ако сестрата има достойно заплащане няма да бяга на втора работа Напълно подкрепям протеста ,всички сестри заслужават достойно заплащане ,
12.
Петър
22.03.2019 08:41:22
3
4
Ако не сте ТД, каквито трябва да бъдете, хората с минимални доходи ли ще плащат за онез, които не са здравно осигурени? А, те не са никак малко. Здравните вноски не могат да покрият разходите на над 250 "болници", освен ако здравната осигуровка не се повиши драстично, или не се съкратят болници. Средното положение е факт, и от това страдате Вие, и Вашите пациенти, а не тези които Управляват системата.
11.
0000
22.03.2019 07:10:28
6
3
Бели проститутки
10.
jjj
22.03.2019 07:08:43
5
7
Мaймуни кaквa рaботa вършите сaмо се плющитите с докторите......
9.
ггггггггггггггггг
21.03.2019 23:24:59
4
2
+ още толкова клинични пътеки
8.
мале
21.03.2019 23:05:01
2
4
650лв=300 евра
7.
Пурко
21.03.2019 22:13:04
0
15
Подкрепям протеста!!!
Медицинските служители, се делят на 2 групи. Едната опъва парата, а другата опъва каиша!!!
6.
Защо
21.03.2019 21:28:06
12
10
На протеста не видях нито една сестра от частна болница?
Повече им плащат, или?
Защо не отидете там?
Ама там няма идване и тръгване когато си искате, има камери. Има и отношение към пациента. Вие хем искате да цоцате от държавната работа, хем да взимате повече от лекар.
5.
ууу
21.03.2019 21:24:15
17
6
Много ви сa , вие е сте нaй-вулгaрните служители в еднa болницa, a дa не говорим че всякa мед.сестрa рaботи с доктор в чaстен кaбинет и тaм скубят здрaво и вземaт хубaви пaри , зaщо ревете зa пaри сегa .....
4.
Възроден
21.03.2019 20:56:45
15
5
Този,с плаката "Възраждане" какво дири ва протеста? Той медицински брат ли е или възроден гей? Кога се пръкнаха тия от Възраждане,кога започнаха протести да организират?? И рекламират сериозно... Направо си мирише на куфарчета. От Раша. Но не с вмирисани рубли,а в зелено.
3.
ггггггггггггггггг
21.03.2019 20:52:27
11
4
напускайте, не ви стиска - но къде другаде ще намерите тази лешперска работа

колко взимат болните ви които са с ТЕЛК

а и не казвате че взимате клинични пътеки - що тъй
2.
Bingo
21.03.2019 20:52:03
1
10
Искайте и ще ви се даде.
1.
Ружа Игнатова
21.03.2019 18:17:13
37
3
Пияници!Ако всеки започне да иска??
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
35 детски градини се включиха в конкурса „Да украсим Бургас“, "Вълшебство" води в класацията 35 детски градини се включиха в конкурса „Да украсим Бургас“, "Вълшебство" води в класацията Най-активни са в ж.к. „Славейков“ и „Меден рудник“ Китай изпраща влекач за танкера „Кайрос“ в Бургаския залив Китай изпраща влекач за танкера „Кайрос“ в Бургаския залив Плавателният съд с китайска регистрация временно остава в български води, преди да бъде поет от специализиран влекач Медиците от КОЦ-Русе: Спасяваме животи, но заплатите ни намаляват Медиците от КОЦ-Русе: Спасяваме животи, но заплатите ни намаляват Казват ни, че пари няма, споделят те и настояват за финансова ревизия  Четири знака, че тялото ви има недостиг на витамин С Четири знака, че тялото ви има недостиг на витамин С Нисък прием на витамин С засяга ставите, кожата и дори настроението - научете какви сигнали подава тялото и какво да промените в диетата си Две лекарки осъдени за смъртта на дете в Сливен Две лекарки осъдени за смъртта на дете в Сливен Момиченцето починало след погрешно назначено лечение и липса на навременна консултация със специалист, а присъдата подлежи на обжалване Уважаема госпожо Кабаиванска, Бургас Ви обича дълбоко и завинаги! Уважаема госпожо Кабаиванска, Бургас Ви обича дълбоко и завинаги! Тя е не просто артист, а символ на класа, на постоянство, на вярност към високите критерии, които днес често изглеждат забравени Националния исторически музей връчи наградата „Лъв - Пазител на наследството“ на кмета на Царево Националния исторически музей връчи наградата „Лъв - Пазител на наследството“ на кмета на Царево Марин Киров е отличен в знак на признание за усилията и ангажираността му към съхраняването на историческото богатство на региона Трик с алуминиево фолио зад радиатора пести топлина и смъква сметките Трик с алуминиево фолио зад радиатора пести топлина и смъква сметките Прост и достъпен метод с доказан ефект подобрява уюта вкъщи в студените месеци, особено при слаба изолация Елегантно мезе с яйца, хайвер и шпроти за празничната трапеза Елегантно мезе с яйца, хайвер и шпроти за празничната трапеза Тази рецепта съчетава класически вкус с елегантна визия - идеална за Коледа, Нова година или всяко специално събиране с гости "Възраждане" вече търси път към президента, бургаските депутати искат да влязат в управлението на България "Възраждане" вече търси път към президента, бургаските депутати искат да влязат в управлението на България Вариантите за коалиция пред Радев са или с нас, или с „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“, казаха от формацията на Костадин Костадинов 
Учените са озадачени от гигантска структура, скрита под Бермудските острови, която е „различна от всичко друго на Земята“ Учените са озадачени от гигантска структура, скрита под Бермудските острови, която е „различна от всичко друго на Земята“ Бермудският триъгълник може да е една от най-големите мистерии в света, но учените току-що откриха нещо още по-озадачаващо в района Почина Карл Карлтън – легендата зад хита "She’s a Bad Mama Jama" Почина Карл Карлтън – легендата зад хита "She’s a Bad Mama Jama" Звездата от Детройт, чиято музика беляза цели поколения, си отиде след дълги здравословни проблеми, но остави вечен отпечатък с хитовете си Европейската прокуратура поиска имунитета на Илхан Кючюк, евродепутатът: Изненадан съм, ще съдействам Европейската прокуратура поиска имунитета на Илхан Кючюк, евродепутатът: Изненадан съм, ще съдействам Той попада под ударите на разследване по сигнал, подаден от бивш асистент – прокуратурата иска сваляне на имунитета му Украински подводен дрон удари руска подводница за 400 млн. долара в Новоросийск Украински подводен дрон удари руска подводница за 400 млн. долара в Новоросийск Новият дрон "Sub Sea Baby" на украинските сили е нанесъл сериозни щети на руска подводница, способна да изстрелва крилати ракети "Калибър", сочи информация от СБУ Синът на Роб Райнер арестуван след смъртта на родителите си в имението им в Калифорния Синът на Роб Райнер арестуван след смъртта на родителите си в имението им в Калифорния 32-годишният Ник Райнер е задържан с гаранция от 4 млн. долара Сватбена игра в Германия завърши с бой и ранена булка Сватбена игра в Германия завърши с бой и ранена булка Напрежение по време на традиционната игра с жартиера предизвика масова разправия с хоспитализирани и полицейско разследване Русия съди Euroclear за над 229 млрд. долара заради замразените активи Русия съди Euroclear за над 229 млрд. долара заради замразените активи Искът на Москва е реакция срещу блокирането на руски активи и предложенията на ЕС да използва средствата за финансиране на Украйна Камбоджанските власти твърдят, че Тайланд е пръскал токсичен газ от дрон Камбоджанските власти твърдят, че Тайланд е пръскал токсичен газ от дрон Отровен газ от дрон? Нов шокиращ епизод в конфликта Тайланд–Камбоджа Над 10 хил. души чакат да се чипират, мислят, че ще живеят вечно Над 10 хил. души чакат да се чипират, мислят, че ще живеят вечно Представител на компанията обясни, че всеки може да кандидатства за чипа чрез формуляр в секцията „Регистър на пациентите“ на уебсайта на "Нюралинк Москва удря Euroclear с иск за $229 милиарда заради замразените руски активи Москва удря Euroclear с иск за $229 милиарда заради замразените руски активи Руската централна банка влиза в открита юридическа война с ЕС, след като Брюксел удължи блокадата на руски средства
Слави ТРИФОНОВ Слави ТРИФОНОВ ПП-ДБ ни мислят за селяни и чалгари! Виц на деня Виц на деня - Купих си автомобил, от тези, които сами се управляват!
- Е къде е?
- Де да я знам. Замина някъде сам.
Виц на деня Виц на деня - От всичките ми съученици само Жорето остана в България.
- Браво на момчето, патриот! С какво се занимава?
- В затвора е...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Само у нас, притичвайки на червен светофар, може да те блъсне насрещен пешеходец!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори