×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Сделка за $10 млрд.! САЩ продават ракети, дронове и гаубици на Тайван
  • Гъpция изплaти пpeдcpoчнo чacт oт дългoвeтe cи ĸъм ĸpeдитopитe oт EC
  • ПСЖ стъпи и на световния трон
  • Кокичета цъфнаха в Смолян дни преди Коледа
  • АПС и МЕЧ при президента за консултации
  • Желязков замина за Брюксел за редовното заседание на Европейския съвет
  • България представя първите си осем изтребителя F-16
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Светът потъна в скръб: Отиде си известен писател, свързан с България (СНИМКА)


28 Декември 2018, Петък, 21:25 ч.

Израелският писател Амос Оз е починал от рак, съобщават световните осведомителни агнеции. "Благодаря на всички, които го обичат", написа дъщеря му Фаня Оз-Залцбергер в Туитър. Той е роден на 4 май 1939 г. в йерусалимското предградие Керем Авраам, в семейството емигранти-ционисти от Източна Европа.

През 1954 г., две години след самоубийството на майка си, се преселва в кибуца Хулда, където живее и работи до 1986 г. Там той променя фамилията си от Клаузнер на Оз („сила“). Следва философия и литература в Еврейския университет в Йерусалим (1960 г. – 1963 г.). По време на своето следване, през 1961 г., публикува и първите си разкази, последвани от серия статии и есета за арабско-израелския конфликт. Оз участва през 1967 г. в шестдневната война в Синай и във войната от Йом Кипур от 1973 г. След шестдневната война се застъпва активно за мирно решение на палестинския проблем, като един от основателите на антивоенното движение „Мир сега“.

Той подкрепя идеята за две отделни държави – Израел и Палестина, с две отделни столици в разделения Йерусалим. От средата на 80-те години преподава в Оксфордския и Еврейския университет. През 1986 г. Амос Оз заедно със своето семейство напуска кибуца Хулда и се преселва в Арад в пустинята Негев. Амос Оз е един от най-популярните еврейски писатели, наричан е еврейския Толстой, пише на иврит, автор е на 18 книги и над 450 есета, преведени на 37 езика и издавани в 39 страни. Носител е на многобройни награди и през последните години бе сред най-сериозните кандидати за Нобелова награда за литература.

През 90-те години издава романа си "Същото море". В него разказва за житейските и любовните истории на семейство български евреи, емигрирали в Ерусалим. Присъства и техният спомен за родната им България.





Коментари
Емел МАХМУД Лесна питка с късмети за Бъдни вечер Лесна питка с късмети за Бъдни вечер 18/12/2025, Четвъртък 17:00 0
Тервел ИЛИЕВ Черноморец Бургас къса с четирима Черноморец Бургас къса с четирима 18/12/2025, Четвъртък 16:53 0
Флагман.БГ Три зодии започват "късметлийска серия" Три зодии започват "късметлийска серия" 18/12/2025, Четвъртък 16:50 0
Тервел ИЛИЕВ Сръбски бос загина загадъчно в Москва Сръбски бос загина загадъчно в Москва 18/12/2025, Четвъртък 16:30 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Първи случай в България: Живи корали са задържани на „Капитан Андреево“ Първи случай в България: Живи корали са задържани на „Капитан Андреево“ Екзотичните морски видове са открити в автобус от Турция за Северна Македония и са предадени за съхранение в музей Димитър Николов поздрави младите танцови таланти с европейски и международни успехи Димитър Николов поздрави младите танцови таланти с европейски и международни успехи Младите състезатели от КСТ „Бургас“ донесоха престижни отличия от първенства, проведени в морския град Железопътният тунел между България и Северна Македония трябва да е готов до 2028 г. Железопътният тунел между България и Северна Македония трябва да е готов до 2028 г. Проектът ще се изпълнява и управлява съвместно от двете държави под строгия надзор на Европейската комисия Полицията с мащабна организация и близо 20 КПП-та за протеста тази вечер Полицията с мащабна организация и близо 20 КПП-та за протеста тази вечер Ще има и оперативни лица сред протестиращите, които ще следят за нередности Валтер Папазки официално пое ЦСКА Валтер Папазки официално пое ЦСКА Смяната на собствеността е факт, но курсът остава същият - стабилност, инвестиции и високи спортни цели Свалиха охраната на Делян Пеевски Свалиха охраната на Делян Пеевски По-рано през деня стана ясно, че лидерът на ДПС е напуснал и кабинет 222 в НС „Коледна елха на надеждата“ обедини академичната общност на БДУ в подкрепа на деца от Малко Търново „Коледна елха на надеждата“ обедини академичната общност на БДУ в подкрепа на деца от Малко Търново Организатор на благородната кампания е катедра „Технологии, материали и материалознание“ към Факултета по технически науки Кметът на Поморие Иван Алексиев постигна споразумение с Митко Събев, стадионите отново стават общински Кметът на Поморие Иван Алексиев постигна споразумение с Митко Събев, стадионите отново стават общински Ще бъдат спасени активи за над 10 млн. лева без Общината да плати нито стотинка  Как един 33-годишен идва в София и става директор? Много лесно - назначен е от ППДБ Как един 33-годишен идва в София и става директор? Много лесно - назначен е от ППДБ Цялата образователна система се е наводнила от назначения на лгбт-активисти Община Царево получи авансово плащане за многофункционална спортна зала за 8 млн. лв. Община Царево получи авансово плащане за многофункционална спортна зала за 8 млн. лв. Проектът е част от Инвестиционната програма за общински обекти и цели развитие на спорта и целогодишен спортен туризъм
Евростат: Годишната инфлация в България през ноември е над средната за ЕС и еврозоната Евростат: Годишната инфлация в България през ноември е над средната за ЕС и еврозоната В Европейския съюз годишната инфлация през ноември 2025 г. е 2,4 на сто, което е спад спрямо 2,5 на сто през октомври Черноморец Бургас къса с четирима Черноморец Бургас къса с четирима Това са Калоян Кръстев, Стефан Трайков, Павел Георгиев и Тодор Чаворски "Купи и дари" за 17-а поредна година ще подаде ръка на нуждаещите се "Купи и дари" за 17-а поредна година ще подаде ръка на нуждаещите се Целта на проявата е да бъдат подпомогнати социално слаби семейства и хора в неравностойно положение с хранителни продукти и домакински консумативи от първа необходимост САЩ отчитат обратна миграция за първи път от десетилетия САЩ отчитат обратна миграция за първи път от десетилетия Мигрантите се завръщат у дома, оставяйки повече жилища и работни места за американците, каза той Сръбски бос загина загадъчно в Москва Сръбски бос загина загадъчно в Москва Според медиите сръбските разузнавателни агенции са изпратили доклад до Вучич относно „подозрителната смърт“ на Радомир Куртич Тежко въоръжени полицаи нахлуха в автомобил и арестуваха седем души в Сидни Тежко въоръжени полицаи нахлуха в автомобил и арестуваха седем души в Сидни Мъжете са обвинени в планиране на акт на насилие на плажа Бонди, само дни след смъртоносната терористична атака Акция с ръст от 55 000% за 20 месеца! Без производство, без служители - и все пак милиарди Акция с ръст от 55 000% за 20 месеца! Без производство, без служители - и все пак милиарди ази индийска компания шокира света с най-голям скок на акции Revolut премахна лева Revolut премахна лева Какво ще се случи с парите ви Терзиев даде заден за боклука и прие две скъпи оферти Терзиев даде заден за боклука и прие две скъпи оферти "БКС-Чистота" поема две зони на града с 2 пъти по-високи цени от прогнозната на общината Златното момче на Холивуд днес става на 62 години Златното момче на Холивуд днес става на 62 години Брад пит има рожден ден
Владимир ПУТИН Владимир ПУТИН Eвропейските лидери са малки прасета Виц на деня Виц на деня - И сега не ти ли е тъпо, че жена ти отиде да живее при съседа?
- Не!
- Защо?
- Защото сега аз съм съседа!
Виц на деня Виц на деня - Брат, как се разбираш с жена си?
- Абе мани! Даже поотделно правим с*кс...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не можем да променим картите, които са ни раздадени, а само начина, по който ще ги изиграем
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори