КЗК отмени като незаконен търга за доставка на 42 нови влака за БДЖ
14 Ноември 2018, Сряда, 11:13 ч.
Комисията за защита на конкуренцията отмени като незаконосъобразна обществената поръчка за доставка на 42 мотрисни влака за "БДЖ-Пътнически превози", пише Инвестор.
Антимонополната комисия преценява жалбата на "Сименс Мобилити" като основателна и отменя решението на „БДЖ Пътнически превози“ за поръчката за купуване на нови влакове.
Германският жп гигант е една от трите водещи световни компании, които обжалваха процедурата на търга, другите са китайската CRRC и чешката "Шкода"."Сименс Мобилити" оспорва възможността за промяна на периода на плащане по договора и сумата, неяснотите около възможността да се преразглежда вече сключения договор, за наемане на халета за ремонт на от БДЖ, както и изискването за равен под на мотрисите и методиката за оценяване на офертите.
Поръчката предвижда доставка на 22 броя влакове с по 230 места с повишен комфорт, 8 броя с 230 места със стандартен комфорт и 12 броя с по 150 места със стандартен комфорт. Стойността е 675 млн. лв. без ДДС, а не както беше обявено предварително – 450 млн. лв.
Веднага след обявяването на процедурата срещу нея заваляха критики, а една от най-важните е за скоростта на влаковете, която според обявените документи ще е до 160 км/час.
В решението на антимонополния орган се посочва, че БДЖ са осъдени да платят на „Сименс Мобилити“ ГмбХ направените в производството пред КЗК разноски в общ размер на 5700 лева, в това число 4500 лева внесена държавна такса за образуване на производството пред КЗК и 1200 лева за заплатено адвокатско възнаграждение.
Решението на КЗК подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.
В категории:
Бизнес
Българският футбол загуби още една легенда, почина Спиро Дебърски
Рибакина повали Сабаленка за титлата на Аустрелиън оупън
Еконт спира услуга
Радев с нова покана от ПП "Трети март", била създадена за него за изборите
Класическите пържени кюфтета стават сочни отвътре и хрупкави отвън с тайната на баба
Тя е бременна с 12-тото си дете, а дъщеря й с първото
Температурата в Москва падна под -20 градуса
Попфолк певицата Андреа открива нова творческа страница като художник
Тревога за инвеститорите - цената на златото спадна рязко
Гърция затяга контрола за имоти заради турски схеми през България
Страхотен бутер сладкиш с боровинки и крема сирене за съботния ден
Оставаме си най-нещастните в ЕС, според световните класации
