С какво е най-изгодно да се отопляваме през зимата?
10 Ноември 2018, Събота, 23:30 ч.
Източник: bTVС поскъпването на горивата се качват и сметките
Началото на отоплителния сезон започна. След променените цени на енергоносителите, кое е най-изгодно за отопление.Според сметките на енергийните експерти, ако искаме да поддържаме температура от 20 градуса в жилище от 70 квадратни метра най-изгодно ще излезе отоплението с дърва и въглища между 400-540 лева. С газ ще струва малко повече.
Ако изберем да се топлим с парно – в столицата отоплителният сезон ще струва над 1000 лв. най-скъпият вариант е отоплението с ток, особено ако изберем да се топлим с печка, а не с енергоспестяващ климатик.
Домакинството на Димитър разчита на дърва и въглища за отопление през зимата. Сметките на семейството показват, отоплителният сезон ще им излезе не повече от 450 лева, а за парите разчита на помощ от сина в Германия:
"Едвам се изкарва на дърва и въглища отоплението, защото са много скъпи. 19 лева е един чувал 40 килограма, който стига за два-три дни максимум. Ако е топло времето, ще стигне. Ако не – няма да стигне", каза Димитър Панайотов.
Парното тази зима ще е по-скъпо с по-високите цени на природния газ. Оник се надява сметките му да не скочат с много, защото сградата, в която живее е санирана и смята да ползва за отопление само тръбите, които минават през дома му. Пресмята, че на месец ще плаща по 60-тина лева.
Според енергийния експерт Иван Хиновски с каквото и да изберем да се топлим, можем да опитаме чрез разумно потребление да намалим разходите си:
"Най-честата грешка е пълно изключване на отоплението при напускане сутрин на жилището. И вечерно време при прибиране – включване отново – и започваме да подгряваме от 5-6 градуса до 18-20. Което е свързано с много големи разходи на енергия, без да има комфорт", обясни Иван Хиновски.
Експертите отчитат, че доста изгодно може да бъде и отоплението с термопомпи, но и те, като газта и пелетите, изискват значителна първоначална инвестиция.
А дали отоплението ще продължи да поскъпва до голяма степен това зависи от цената на петрола на световните пазари, ако тя расте и сметките у нас ще продължат да растат.
В категории:
Животът












Учителка съблазни ученик, ще лежи в затвора
15/09/2025, Понеделник 19:03
1

Не правете тази грешка зад волана, може да е фатална
15/09/2025, Понеделник 18:33
1



Конър Макгрегър се отказва от надпреварата за президент на Ирландия
15/09/2025, Понеделник 18:01
0

1156 българи с доход над 1 млн. лв., декларираха ги пред НАП
15/09/2025, Понеделник 17:45
1







Министър Мирослав Боршош откри учебната година в Професионалната гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ в Габрово
15/09/2025, Понеделник 16:53
0
Това твърдение е много точно! На един пияндурник, когато се събуди след корав запой му е необходима само една чашка, а не да почва отначало! По-евтино излиза!