Бургаски депутат пита, Цачева отговаря: Екстрадиция на граничарите няма да има, ще осигурим адвокати
19 Октомври 2018, Петък, 12:21 ч.
Автор: Антония Чорева, снимка: АрхивЦецка Цачева обеща консул на съдебните заседания
Министерство на правосъдието и Министерство на външните работи ще осигурят защитата на българските граничари, срещу които се води дело в турски съд в Лозенград за убийството на бракониер.
Това стана ясно днес от думите на правосъдния министър Цецка Цачева, която отговори на питане на депутата от БСП Николай Тишев.
След като изброи хронологията на събитията по казуса с Михаил Цонков и неговите колеги, Тишев попита министърката какви стъпки ще предприеме министерството и българската държава, за да защитят своите граждани, които са изпълнявали дълга си.
Цачева посочи, че на практика няма престъпление, но и няма постановен съдебен акт от страна на военния съд в Сливен, където първоначално се е гледало делото.
Министерство на правосъдието миналата седмица се срещнало с българските граничари и обсъдило стъпките за защита, но нямало как да се меси пряко в работата на съда в Лозенград.
„Ние сме задължени да ги защитим и затова е важно да се осигури защитата пред съда в турския съд”, каза Цачева. Тя уточни, че е предложено да се ангажират консулските служби на България в Турция и ще бъде изготвен списък с адвокатски кантори в страната, който ще се предостави на българските граничари, за да си изберат адвокат.
„Искам да разсея всякакви съмнения по въпроса за евентуална екстрадиция, България е подписала конвенцията и не е възможно да се стигне до това граничарите да бъдат предадени на турската страна, но е вярно, че нямаме механизъм да прекратим делото в Турция”, каза още Цачева и обеща консулът ни да присъства на съдебните заседания.
Въпреки отговора депутатът Николай Тишев посочи, че активността на Министерство на правосъдието е започнала, едва след като граничарите са поискали среща с депутатите в Бургас.
„Моят апел е: държавата не може да се намесва в правосъдна система, но държавата трябва да се намеси на политическо и юридическо ниво, защото сме свидетели, че това е единственият начин сънародниците ни да бъдат спасени и държавата да поеме разходите за адвокатската защита в Турция”, каза Тишев.
Той припомни случая с медицинските сестри в Либия, които са били спасени едва след протести в чужбина.
Цачева апострофира, че се търсят варианти и начини как да бъдат полезни.
„Българските граничари са опазили българската граница и сме длъжни да гарантираме тяхната сигурност”, каза в заключение Цачева.
В категории:
Политика
България приема Белгия за Купа Дейвис на първия вътрешен клей корт у нас
Консултациите при президента навлизат в решаваща фаза
Илияна Йотова: Над век и половина българските читалища пазят паметта за миналото и отварят хоризонти за бъдещето
Русия преминава към нов модел на висше образование
Везенков наказа бившия си отбор
Църквата отбелязва много важен празник
Лудогорец продължава в Европа през пролетта, "орлите" победиха французи в ключов мач
Обилни дъждове блокираха два пътни участъка
Рецидивист опита да изнасили жена в магазин
Кралят на Дания ще посети Гренландия
Лъвовете ще усетят огромно облекчение на 30 януари - съдбата им поднася приятна изненада
Страховитите предсказания на Нострадамус за 2026-а
