Председателят на Българското обединение на шофьорите: Увеличението на данъците е ненужно
Увеличението ще е по-голямо от 9 лева, ако се вземат предвид и по-мощните автомобили, каза Христо Радков
09 Октомври 2018, Вторник, 04:29 ч.
Срещу тези налози трябва да видим нещо – нови пътища, по-малко задръствания, повече места за паркиране, каза Христо Радков
Решенията за увеличението на данъците се взимат от хора, които не ги плащат. Абсолютно ненужно е да плащаме по-големи налози. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ председателят на Българското обединение на шофьорите Христо Радков.
Срещу тези данъци трябва да видим нещо – нови пътища, по-малко задръствания, повече места за паркиране, добави той.
По-високи налози може да има за старите автомобили от следващата година у нас. Това стана ясно при разглеждането на пакета от данъчни закони на Тристранния съвет вчера. Страната ни е сред първите в Европа по стари автомобили.
Регистрираните леки коли през 2017 г. у нас са 3,4 млн. Това показват данните на Евростат. От тях 50% са автомобили на възраст над 20 години. 35% са произведени преди повече от 15 години. 10% са на възраст до 10 години. И едва 5% от колите са нови.
Данъкът за автомобилите ще се определя както и досега – от мощността на превозното средство и екологичната оценка.
Облекченията, които досега са ползвали всички собственици обаче, ще отпаднат за някой от тях. Отстъпка в данъка ще има за автомобили със сертификат над "Евро 4" – това са колите, произведени след 2005 г. А собствениците на произведените по-рано вече ще плащат пълния размер на налога. Отпада облекчението и за автомобили с катализатор.
По първоначални изчисления, след приемането на промените, налогът за колите, които са над 15 години, ще е по-висок с близо 30%.
А за автомобилите, които са със сертификат над "Евро 4", ще се плаща с около 20% по-нисък данък.
Според Цветелина Цанева от Асоциацията на вносителите на автомобили не трябва да се спекулира с думата „поскъпване” защото данъкът за един автомобил от 1994 г. ще се увеличи с около 9 лв. Автомобилът е ангажимент и отговорност, за да сме в безопасност и да сме екологичини, трябва да се инвестира, смята Цанева.
Христо Радков пък изтъкна, че увеличението ще е по-голямо, ако се вземат предвид и по-мощните автомобили.
Емил Панчев от Съюза на българските автомобилисти подкрепи промените в определянето на данъците. Категорично опитът е в посока спиране или намаляване на замърсяването, смята той.
Експертите са единни, че по-високите данъци за старите коли няма да принудят хората да оставят автомобилите си.
В категории:
Животът
Истината за връзката между Киара и Краси след финала на "Ергенът: Любов в рая"
Грипът удари Европа по-рано от обичайното с нов щам
Дженифър Анистън разкри тайната си срещу остаряването
Форбс отличи младия рефер и финансист Геро Писков в престижната класация "30 под 30"
Скандал в Барселона: Играч издал тайна информация на журналисти
Благомир Коцев обвини системата в репресии срещу опозицията след ареста си
5 често срещани родителски грешки по празниците и как да ги избегнем
Мали кипи: Мустафа Сангаре от Левски не е повикан за Купата на Африка
Може ли да печем замразени пържоли на скара: какво да знаем преди да опитаме
Последното Новолуние на 2025 носи неочаквано чудо за тези 5 зодии
Орлин Колев: Президентът няма срок за третия мандат, изборите остават неясни
Директорът на 138-мо училище: Не съм слагал камерите в тоалетните

На човек се падат по два автомобила, и после данъка бил пречка?
Данъка трябва да се завиши, но и отговорността на тези, които боравят с публични средства трябва да се завиши, и то драстично!
Излиза, че в София (примерно, има повече автомобили от колкото хора)! И после въздухът ни бил мръсен? И, после бедни сме били? Ами така се затвърждава бедност драги!
А тези парички най-лесно се вземат от Овчия и прост народ ,който има мозък на бройлер!
Мафията си има бездъннен
брашнян чувал,който може да го тръска до откат!
Другото важно е ,че тези по-високи данъци се плащат вече от българите в чужбина ,които са принудени да пращат парички и нас на роднините си за да ги спасяват -да плащат на бирниците от българската мафия!
п.п.мафията следи Интернет трафика и всеки пост се чете от цацата и сие -новия Химлер и гестапото