Животновъди бият тревога, 100 000 свине може да бъдат унищожени заради африканската чума
Свиневъдите са притеснени, че африканската чума, за която няма ваксина, едва ли ще подмине страната ни
22 Юни 2018, Петък, 10:10 ч.
Заболяването не е опасно за хората, каза ветеринарен лекар
Представители на най-големите свинекомплекси в страната настояват държавата да вземе спешни мерки срещу разпространението на африканска чума по свинете. Те са притеснени, че последното огнище на заразата в румънския окръг Тулча е само на 200 км от русенските свинеферми и ако болестта проникне у нас, ще бъдат унищожени до 100 000 животни, съобщава БНТ.
30% от българското свинепроизводството е в Русенска област. От бранша са притеснени, че африканската чума, за която няма ваксина, едва ли ще подмине страната ни, а загубите за сектора ще бъдат огромни.
„Заболяването не е опасно за хората, то е икономическо заболяване. Като влезе унищожава цялото свиневъдство, а то в България е сериозен сектор, който генерира сериозен БВП“, каза пред камерата на националната телевизия ветеринарният лекар в свинекомплекса в с. Бръшлен д-р Христо Стойков.
Въпреки че от два месеца свинекомплексите в региона са със затегнати мерки за биосигурност, производителите настояват за по-строг контрол на превозните средства, които влизат у нас.
Всички превозни средства, идващи от Румъния, да бъдат проверявани за пренос на месни продукти и да не бъдат допускани на българска територия, каза пък управителят на свинекомплекс Голямо Враново д-р Миленка Димитрова.
За да се ограничи заразата, свиневъдите настояват да се разреши на ловците да намалят популацията на диви свине. Областната дирекция за безопасност на храните в Русе е в повишена епизоотична готовност, заяви директорът й д-р Георги Дяков. А ветеринари проверяват дали свинекомплексите спазват мерките за биосигурност.
Оказва се, че при изследване на малотрайни колбаси в съседна Румъния, три от четири проби са отчели наличие на вируса, въпреки термичната обработка.
В категории:
Животът
Заради шума, наподобяващ атака с дрон, забраняват движението на скутери и АТВ-та през нощта
28 студенти завършиха новото издание на Vivacom Техническа академия, половината от тях вече са стажанти в компанията
Инфлацията в Гърция лишава близо половината граждани от лятна почивка през тази година
Официално: Замразиха депутатските заплати на малко над 4200 евро
Потресаващо убийство: 50-годишен мъж умира след удар с крак в лицето заради неплатена сметка
Домакински трик с оцет прави захабени кърпи отново меки
Прогноза за времето и народни вярвания за 17 юни
Умишлен палеж вдигна полицията и пожарната в Средец на крак
Лекари от Бургас се борят за живота на 26-годишна жена, блъсната от тротинетка
Несебърлийката Ивелина Пехливанова с фурор на световно първенство
Къща на ужасите: Съпруг принуди жена си да спи с над 120 мъже
Фортуна се усмихна на Левски, ЦСКА и Григор Димитров
