×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Президентът назначи Елеонора Димитрова за посланик на България в Бразилия
  • Студентите платена форма на обучение ще имат право на стипендия, реши ВАС
  • Един милион и осем хиляди туристи са посетили Варна от началото на годината до 10 октомври
  • Въздушна спешна помощ ще има база край Търговище
  • Литва затвори границата си с Беларус
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бургас ще има измервателна станция на въздуха в ж.к.“Славейков“, търсят замърсители - извън обичайните заподозрени


Бургас ще има измервателна станция на въздуха в ж.к.“Славейков“, търсят замърсители - извън обичайните заподозрени
Директорът на РИОСВ Бургас инж.Тонка Атанасова(втората вляво), зам.-кметът на Бургас Руска Бояджиева и представители на операторите "Кроношпан" и "Лукойл Нефтохим Бургас"
14 Март 2018, Сряда, 17:51 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка и видео: Иван КОЛЕВ

На една маса се събраха протестиращи, оператори и представители на институции

Над два часа и половина граждани, институции и основните индустриални оператори в Бургас обсъждаха какви мерки да се предприемат, за да стане по-чист въздухът в града.

Показателите от всички измервателни уреди – и на РИОСВ, и на Европейската агенция по околна среда към Европейската комисия показват, че няма превишаване на нормите, но мнозина твърдят, че въздухът в Бургас мирише и настояват да се изясни доколко тези емисии са вредни за здравето.

Това бе причината да се проведе днешната среща, която бе инициирана от кмета Димитър Николов. В конферентната зала на бургаската екоинспекция на една маса седнаха представители на „Лукойл Нефтохим Бургас“, „Кроношпан“, Община Бургас, РИОСВ Бургас, общински съветници, зелени организации, граждани и хората, които стоят зад протеста за чистия въздух. 

„Всеки ще предприеме действията за установяване на неприятните миризми. В тази посока „Кроношпан“ предложи да закупи станция за измерване на въздуха, която ще бъде поставена в ж.к.“Славейков“. Ние ще обследваме други потенциални източници-замърсители. Това ще се случи до месец-два, за да се прецени дали тези миризми идват от големите оператори или са компилация от допълнителни натоварени производствено предприятия, многократно повишен трафик на автомобили, включително товаро-разтоварните действията на пристанища и жп гарата“, каза пред Флагман.бг директорът на РИОСВ Бургас инж.Тонка Атанасова.

Рекултивацията на окислителните езера ще продължи, а в РИОСВ Бургас имат информация за новата технология, с която ще се обработват нефтените утайки, тъй като са съкратени и сроковете на екоминистерството за почистването на утайниците, останали още от тоталитарно време. Става въпрос за изключително модерен метод на американска фирма, научи Флагман.бг.

Ето какво каза след дискусията бе и Руска Бояджиева,  зам.-кмет на Бургас с ресор „Екология и европейски политики“: „Хората трябва да бъдат информирани. Това е нашият основен извод от срещата. Достойно бе, че кметът Димитър Николов пое инициативата за подобен форум. Той настояваше за тази прозрачност. Участниците изложиха своите гледни точки, включително и личните преживявания. За нас като институция това е изключително важно. Факт е, че всички се ангажираха със задълбочено проучване за основни и потенциални замърсители, които могат да предизвикат подобни миризми в Бургас“.

Тя уточни, че на следващата среща ще се представят данните от изследването и формират конкретните мерки. Общината ще настоява да се извършва постоянен мониторинг на „Кроношпан“ и на площадката на „Лукойл Нефтохим Бургас“.

Руска Бояджиева подчерта, че ще искат и промяна на комплексните разрешителни с оглед да се презицират изискванията. „Изцяло заставаме зад инициативата и на хората, и ще подкрепим усилията на РИОСВ Бургас да се картират основните замърсители“, допълни Бояджиева.

Сред участниците във форума бе и общинският съветник от НФСБ-СЕК Константин Бачийски, който се утвърди като лицето на опозицията в Бургас. Той сподели своето разочарование, че толкова години проблемът с въздуха не може да бъде разрешен.



„Хората усещат миризми, но реално замърсител няма. Поне така показват данните от измервателните уреди. За мен това означа, че първо тези норми са много високи и трябва да бъдат намалени, ако замърсителят е в нормите, но причинява неприятната миризма. Второто е, че станциите, които са на територията на Община Бургас не измерват тези съединения, които причиняват неприятното усещане“, обобщи след срещата Константин Бачийски.

Той допълни, че по закон общинските съветници имали възможност да променят допустимите показатели – да се изследват нови съединение и намалят допустимите норми на изследваните до този момент и ако се налагало и това трябвало да се направи. Темата обаче е изключително деликатна и още тази вечер стана ясно, че има противници на тази идея. „Да оставим спора на полето на експертността и да не го политизираме“, каза на свой ред председателят на комисията по екология към ОбС Бургас д-р Георги Митев, позовавайки се на екозаконите и директивите в сила в държавите членки на ЕС. 

Операторите да ще представят в кратки срокове пълни данни за дейността си и експерти, с които ще се консултират протестиращите, ще установят дали има завишение на нормите и откъде може да идва неприятната миризма, която усещат бургазлии,  настоя на свой ред и Стефан Петров, лидер на ОЗБГ, стоящи зад протеста за чистия въздух в Бургас.





19
Коментара
Издирват 15-годишно момиче
Издирват 15-годишно момиче 30/10/2025, Четвъртък 19:00 0
19
Коментара по темата
19.
Петя
15.03.2018 14:29:10
0
3
Егати смеха - от трафика на колите ли ще мирише на запъртък
18.
сисо
15.03.2018 10:12:33
0
2
От озбг ще ги хванат
17.
винету
15.03.2018 09:55:06
3
2
Ами да затваряме всичко тогава. То какво ли работи в Бургас. Забраняваме и автомобилния транспорт и на ход е животинската тяга - супер визия на модерен бургас. И за интеграция на мангалите от комлука може да мислим в тая насока, ще ги вкараме в бизнеса с файтоните :)))
16.
Бай хой
15.03.2018 08:25:47
0
1
Обесване на хрантутниците РИОСВ по стълбовете и блокиране на порталите на предприятията!
Това е решението.
Да не работят 1-2 седмици и току виж се взели в ръце
15.
Димитър Людиев
15.03.2018 07:43:43
0
8
ДЕНОНОЩНО ИЗМЕРВАНЕ НА ВЪЗДУХА ОТ НЕЗАВИСИМА МЕЖДУНАРОДНА КОМПАНИЯ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО МОНТИРАНЕ НА КАТАЛИЗАТОРИ, КАКТО И ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ПРЕГЛЕД НА ИЗГОРЕЛИТЕ ГАЗОВЕ В ГТО ПУНКТОВЕТЕ А НЕ КАКТО ДОСЕГА ФИКТИВЕН
14.
14
15.03.2018 02:49:43
0
9
Проверете в колко халета се горят извърлени масла. В автосервизите е масово, тъй като им излиза буквално без пари.
13.
хкжйй
15.03.2018 00:28:16
0
7
Да купят измервателни станции от Airly. Показват в реално време на световна карта показателите от измервателните си станции по цял свят. Трябва да има във всеки квартал поне по една и още по една до Лукойл и Кроношпан.
12.
*********
14.03.2018 23:42:10
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
11.
Ториното
14.03.2018 23:41:34
0
9
Тия институций трябва много спешно да се затворят абсолютно нищо невършат (РИОСВ,ЕКОЛОГИЯ,ОБЩЕСТВЕН РЕД,УКОРС и т.н.) просто са лапачи на заплати
10.
просто
14.03.2018 22:51:15
0
12
и ясно е от къде миришите бе.
Те тези ги назначават и управляват вие искате да си свършат работата.
Резултата е..ти отивай аз ще дойда
чао миризливодишашти.
то пак че са пуснали коментарите
9.
корумпета
14.03.2018 22:36:44
0
20
Крадеца вика дръжте крадеца. "Търсят се други замърсители". Няма такава Държава, няма такава корупция.
8.
t4
14.03.2018 21:55:49
1
25
какво има да търсят ?! Като мирише гадно е от лукойл, а праховите частици са от кроношпана.. какво има да се търси до друго производство нямаа в Бургас
7.
Таков
14.03.2018 21:26:51
1
5
Оплачи се на арменския поп,може да ти помогне.
6.
Аз отивам
14.03.2018 21:26:30
0
17
На протеста в събота, защото нищо няма да се подобри докато тези замърсители не се изметат от Бургас.
5.
*********
14.03.2018 21:22:51
2
8
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
в СЛАВЕЙКОВ
14.03.2018 21:10:03
0
12
Има едно нещо дето изпуска задушлива миризма и загазова.
3.
ДПС, ГЕРБ, БСП и патрЕЕЕооотите
14.03.2018 21:08:36
0
21
А ха, извън обсега на обичайните заподозрени... Хаххаха не са Лукойл и булес ,някой други ще са. Направо ме е яд,че българска нация е толкова търпелива и винаги прави компромис с всички.
2.
бургазлия
14.03.2018 21:08:20
2
9
Шизофреници
1.
*********
14.03.2018 21:04:58
1
17
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бойко Рашков лъсна на снима с Мухарем – Мухата и Пеевски нарече скандала с изборите пърформанс Бойко Рашков лъсна на снима с Мухарем – Мухата и Пеевски нарече скандала с изборите пърформанс Организиран е от пуделите с пачките, коментира лидерът на ДПС-НН Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева  В схемата за пари е замесен и баща му “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас Заслужено отличие, коментира кметът Димитър Николов „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект Поредната награда е свързана както с реализираните жилищни сгради до момента, така и с изгаждането на впечатляващия с мащаба си комплекс до Mall Galleria От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари PAXMINING предлага сигурен начин за печалба от криптовалути чрез облачен майнинг – без техника, без стрес и без нужда от опит Летище Бургас става още по-гостоприемно за товарни полети. А за пътнически? Летище Бургас става още по-гостоприемно за товарни полети. А за пътнически? Логистичен хъб или живо международно летище? Накъде вървим?  Fabric Club посреща Нова година 2026 с грандиозна дискотека и две уникални зони за изживяване! Fabric Club посреща Нова година 2026 с грандиозна дискотека и две уникални зони за изживяване! Fabric Club превръща последната нощ на 2025-а в експлозия от музика, стил и еуфория – с DJ Mascota, MC Mikey и DJ Pokera зад пулта Кораб-фантом изправи на нокти институциите в Бургас Кораб-фантом изправи на нокти институциите в Бургас На борда имало двама украинци Новите будители на бургаските деца получиха своето признание от кмета Димитър Николов Новите будители на бургаските деца получиха своето признание от кмета Димитър Николов Общо 104 млади учители и техните ментори получиха благодарности и признание за своя успешен старт в кариерата Германец с нелепа кражба във Варненско Германец с нелепа кражба във Варненско Открадна саксия с цвете
Фрапираща история с учителка, гаджето й и ученичка, първите двама са в ареста Фрапираща история с учителка, гаджето й и ученичка, първите двама са в ареста Случи се в САЩ Gunvor купува рафинерии на „Лукойл“, но заради руски олигарх санкциите може да останат Gunvor купува рафинерии на „Лукойл“, но заради руски олигарх санкциите може да останат Съоснователят на швейцарската компания Генадий Тимченко, който е приближен до Кремъл, е продал своя дял на партньора си Защо тунелът на император Комод в Колизеума е магнит за туристи, а амфитеатърът в София пустее Защо тунелът на император Комод в Колизеума е магнит за туристи, а амфитеатърът в София пустее Няма друг град в света, притежаващ такава полузаровена забележителност точно в градския център, от която не изкарва и един лев Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Единствено най-голямото дете в семейството - 18-годишната Дилара Билир, оцеля в инцидента Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната САЩ спряха парите за фондацията на Бил Гейтс и той заяви, че „глобалното затопляне“ не е толкова страшно Здравна криза налегна цяла Европа Здравна криза налегна цяла Европа Системната липса на инсулин е само част от критичните проблеми Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 От Вашингтон считат, че Китай настига тях и Русия във въоръжаването Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Не е говорено за Тайван. Китай ще започне отново да купува американска соя и ще направи компромис за редкоземни елементи, Вашингтон обмисля да намали мита Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Крайнодесните на Герт Вилдерс получиха шамар във вота 7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство 7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство Намерено е тялото на едно дете
Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Дали са български вълци, дали са турски, няма да са хора с докторантура по ядрена физика
Виц на деня Виц на деня - Омъжи се за мен! Откакто те познавам, не мога да спя!
- Простак такъв! Искаш да се ожениш за мен само за да се наспиш ли?
Виц на деня Виц на деня - Операцията мина успешно. Днес си на лекарства и системи. За вечерта ще пратя сестрата.
- Докторе, може ли да не е тази вечер, че още ме боли.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Днес шефът толкова дълго вика по мен, че накрая неволно казах: "Да, скъпа!"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори