Окръжният съд в Бургас отхвърля всяко пето искане на спецслужбите за ползване на СРС
07 Декември 2017, Четвъртък, 16:19 ч.
Автор: Лъчезар ЛисицовПрез 2016 г. са издадени 98 разрешения, но са постановени 23 отказа
Окръжният съд в Бургас е издал 98 разрешения за използване на специални разузнавателни средства (СРС) през 2016 г. Това става ясно от статистика в доклада на Националното бюро за контрол на СРС за 2016 г.
Документът бе приет в сряда от Народното събрание.
Като цяло в страната са дадени 4885 разрешения за следене (3772 по първоначални искания и 1113 за продължаване на срока). За сравнение през 2015 г. разрешенията са били 4034. Т.е. налице е ръст на СРС-тата с 21,09%, отчитат от Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, което се ръководи от Бойко Рашков.
Окръжният съд в Бургас обхваща случаите в Бургаска област. Макар че е издал само 98 разрешения за следене със СРС, това съвсем не са всички казуси за областта. Причината е, че много от тях се гледат от Специализирания наказателен съд. Този съд издава разрешения за следене на лица от организирани престъпни групи в цялата страна.
Спецсъдът е разрешил почти половината СРС-та в държавата – 2179 (46,25%).
Любопитното е, че Окръжният съд в Бургас е постановил отказ за следене в 23 случая. Това означава, че е открит процедурен проблем от страна на заявителите на СРС-та, които могат да са спецслужбите в МВР, в Министерство на отбраната, ДАНС и прокуратурата.
От данните става ясно, че общо заявленията за следене, постъпили в Окръжен съд–Бургас, са 121. От тях в 23 от случаите съдиите са постановили отказ, което е 19% от общия брой искания (т.е. почти всяко пето искане).
Като цяло в страната броят на отказите през последните две години расте главоломно, което означава, че съдилищата затягат контрола.
Така например през 2014 г. отказите у нас са били само 150. През 2015 г. са станали 683, а през 2016 г. са вече 1209.
Всеки десети, обменящ левовете в евро, в последния момент взима златно кюлче
Парламентът прие удължителния бюджет на първо четене
Умерен ръст на цените на имотите се очаква за 2026, без шокови движения
Джебчии дебнат по коледните пазари, предупреждава полицията
Хванат в крачка: Бракувана кола с фалшива табела спряна в Кърджали
Кабелите от камерите в училищните тоалетни водели директно към кабинета на директора
Прясно или не? Как да разпознаем качественото месо на пазара
По-просперираща ще бъде 2026-година за родените през тези дни
Над $100 милиона за леви екстремисти: защо САЩ обявиха европейски групировки за терористи
Доналд Тръмп обяви пълна блокада на санкционирани петролни танкери от Венецуела
Варненски пожарникари са моделите в благотворителния календар „Герои в сянка“
Шофьор издъхна след мистериозен инцидент в Аксаково

ВСЕ НА БИСЕР ДЕМИРЕВ ЛИ НЕ МУ ВУРВИ ПО ВОДА С ИМОТНИТЕ ИЗМАМИ
Нея никой няма право дая подслушва или проверява
Тя и психично болна сие много добре за себе си