×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • 3170 евро за ток: Възрастно семейство от софийско село плати рекордна сметка
  • Рекорд: 54% от депутатите влизат в НС за първи път, почти всички - от „Прогресивна България”
  • Запалил се камион затруднява движението по източния обходен път на Пловдив
  • МЗ изпълни обещание към младите лекари: Създаде портал за специализанти
  • Червен и жълт код: Днес температурите падат рязко, идат дъжд, сняг и силен вятър
  • Полет от Турция за Лондон кацна извънредно в София заради скандал на борда
  • Вдигнаха близо 100 трошки в София
  • 20% намаляване на потреблението на горива отчитат бензиностанции
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Магдалена Ралчева: Отношението към една жена зависи изцяло от нея


Магдалена Ралчева: Отношението към една жена зависи изцяло от нея
Въпреки че е избрала "мъжка" професия, Магдалена Ралчева се справя отлично с нея
04 Септември 2017, Понеделник, 18:56 ч.
Автор: Галина ЧОЛАКОВА
Източник: Story

Българското кино може да пълни залите, а актьорите ни да бъдат истински звезди, смята режисьорът на филма "ХII a"

Тя е от дамите, които респектират със своята ненатрапчивост и грация – все по-малко жени умеят да ги носят с такава лекота. Избрала е „мъжка” професия и се справя с нея не с амбиция на „мога, защото искам”, а  с увереността на жената, приемаща предизвикателството да изпита своята интелигентност, воля и въображение.

Вижте какво сподели пред Story режисьорът за новия си проект „12А”, чиято премиера ще бъде на 14 септември, но вече получи окуражаващи отзиви на фестивала в Кан, за неслучайните й срещи и още по-неслучайните избори.

- Кинофестивалът „Златна липа”, който организирате, се превърна в един от най-авторитетните в Европа. Какво е бъдещето на европейското кино, би ли могло да се опази от холивудската комерсиализация?

- Със своето многообразие, с особената си чувствителност и с важните послания европейското кино е вдъхновявало всички големи имена в световното кино, но за съжаление, през последните десетилетия връзката ни с него бе изкуствено разрушена. То не се радва на интерес от страна на разпространители, по тази причина зрителите са залети предимно с лентите на Холивуд. Това, което ми доставя изключително удоволствие като главен селекционер на фестивала е, че европейските ленти са създадени почти винаги със значително по-нисък бюджет, но художествената им и емоционална стойност е несравнима. За опазване от холивудската комерсиализация не може да се говори, защото американците отлично знаят как се прави кино и как да напълнят салоните, по-важно е хората да имат избор и да им се даде възможност да гледат и друг тип кино. Когато преди пет години създадох фестивала за ново европейско кино в Стара Загора, много колеги и журналисти бяха песимистично настроени за неговото съществуване, но аз никога не съм се съмнявала в добрия вкус и интелигентността на българския зрител. Препълнените зали, огромният, ескалиращ интерес всяка следваща година показват потребността от това кино. Но не бива да забравяме, че отношението се култивира с много качествени и стойностни филми. Всяка година в рамките на 5 дни могат да се видят между 40-45 заглавия от 17 европейски страни, създадени през последните две години.

-Разкажете как създадохте „12А”, как подбрахте екипа и актьорите? И какво е посланието ви с тази лента?

- Както вече знаете, филмът е своеобразно продължение на „11А”, защото сценарист и на двата е Николай Колев. Продуцентите, творческият екип и актьорският състав на „12А” са различни. Получих покана от главния продуцент Дейвид Варод да заснема филма и миналата година по това време започнахме предподготовката. Винаги е сложно, когато се прави продължение, защото зрителите имат изградена представа за филма и имат определени очаквания, така че отговорността, която поех, беше голяма, а тя нарастваше с факта, че за главната героиня – учителката Лина, както и за целия 12 а клас трябваше да се избират съвсем нови лица.

Кастингът не беше лесен, но съм доволна от крайния резултат, защото актьорите, на които се спрях, не ме разочароваха и се постараха да дадат всичко от себе си, за да направят ролите си, а повечето от тях не бяха заставали никога пред камера. От утвърдените имена зрителите могат да гледат голямата актриса Мария Каварджикова, Дарин Ангелов, Василена Атанасова.
В главната роля е Радина Кърджилова – нейната героиня е въплъщение на онези български учители, за които професията е призвание и които, въпреки трудностите, успяват да мотивират своите ученици да вървят по пътя на познанието. За мен беше удоволствие и предизвикателство да направя филма „12А”, защото той е ориентиран към най-съществената част от зрителската аудитория – подрастващите млади хора. Но същевременно е и за нас родителите, за да ни каже, че трябва да бъдем по-търпеливи с тях, да умеем да ги слушаме и разбираме, за да бъде пътят им по-лек и да носят своите житейски кръстове със силата и достойнството на хора, които са били ценени и обичани.

-Как една красива и умна жена като Вас пробива в „мъжкото” кино, но и успява да запази женствеността си?

-С много работа и любов към живота. Във всяка професия чувството за отговорност и професионализмът са ценени, това естествено важи и за режисьорската, но ако не умееш да общуваш добре с хората от екипа, ако не съумееш да ги приобщиш като съмишленици в целия творчески процес, ти си обречен  и филмът няма как да се получи.

Киното е колективно изкуство и зависимостта от уменията на екипа е голяма. Ценя изключително много всеки човек, с когото съм работила, защото винаги са съумявали да дадат най-доброто от себе си за създаването на филмите.

-Била сте асистент на легендарната Иванка Гръбчева. Кое е най-ценното, което научихте от нея?

-Тя беше немски възпитаник и това рефлектираше изключително върху работата й. Беше много стриктна и педантична, винаги беше подготвена на терен и нямаше излишно суетене. Създаването на кино изисква много практически и, разбира се, човешки умения – те няма как да се научат от учебника. Благодарна съм на съдбата за възможността да работя с тази изключителна жена. Когато започнах да снимам самостоятелно, ми каза: „Никога не забравяй, че ако филмът стане добър, всички, които са работили по него, ще казват, че заслугата е и тяхна, но ако не се получи, виновна ще бъдеш единствено ти.”

-Подценявана ли е в България красивата жена?

-Българката е наистина много красива жена, но по-важно е, че тя непрестанно се променя – любезна е, пътува, сравнява и се самоусъвършенства. Моето мнение, че отношението към всяка жена, независимо дали е красива или не, зависи изцяло от нея, от това как тя се поставя в обществото и ако е подценявана, трябва да търси причината в себе си.

-Кое е онова, от което черпите вдъхновение, не само за киното?

-От красотата около мен. От природата, от красив залез или изгрев, от картина, от хубава книга и музика, от усмивка. Човек може да черпи вдъхновение от всичко, ако има сетива за това.

-Казвате, че сте маниак на тема чистота. Какво е онова, което не можете да „изчистите”, а бихте искала?

-Не мога да изчистя страховете и опасенията, които всяка една майка има за децата си, затова да не им се случи нещо лошо и знам, че съм безсилна пред това.

-Как обичате да си почивате, къде намирате спокойствие?

-Истински си почивам сред природата, това ме зарежда най-добре. Когато сме в къщата ни в Родопите, правя всекидневни 10-километрови преходи в планината. Много обичам морето и всяка възможност, която имаме през лятото прекарваме там.

-Омъжена сте за Великия приор на Ордена на рицарите тамплиери Румен Ралчев, разкажете ни как се „отглежда” дългогодишна връзка и за онова, което предпочитате да правите заедно?

-С обич, всеотдайност, понякога компромиси и чувство за хумор. Тъй като и двамата сме заети много и всеки се занимава със своите ангажименти, винаги ни е интересно и забавно, когато можем да прекараме повече време заедно и да бъдем най-вече с децата. През ваканциите пътуваме много, харесва ни да откриваме нови и интересни места. Изминалото лято беше прекрасно  и дълго за цялото семейство, защото дъщеря ни завърши  и преди да замине да учи в чужбина, искахме да бъдем всички заедно възможно най-дълго.

В категории: Лайфстайл


Коментари
Тервел ИЛИЕВ 55-годишна с гадже по-младо от сина си 55-годишна с гадже по-младо от сина си 30/04/2026, Четвъртък 21:57 0
Тервел ИЛИЕВ Известен актьор припадна в ресторант Известен актьор припадна в ресторант 30/04/2026, Четвъртък 21:20 1
Тервел ИЛИЕВ Най-щедрите зодиакални знаци Най-щедрите зодиакални знаци 30/04/2026, Четвъртък 20:25 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Secrets Sunny Beach Resort & Spa посреща сезон 2026 с нови награди и безкомпромисен лукс Secrets Sunny Beach Resort & Spa посреща сезон 2026 с нови награди и безкомпромисен лукс Ризортът, предназначен само за възрастни, отново бе удостоен с наградата „HolidayCheck Award“, което затвърждава позицията му като едно от най-популярните места за настаняване в света До 13 000 евро на новородено и бюджет без дефицит иска от Радев бивш царски министър До 13 000 евро на новородено и бюджет без дефицит иска от Радев бивш царски министър Парите обаче трябвало да се дават на работещи родители с висок образователен ценз ПП-ДБ се разцепила заради еволюцията, а Асен Василев се оправда за заемите ПП-ДБ се разцепила заради еволюцията, а Асен Василев се оправда за заемите Парите от тях не били изядени Студентски проект за умно пристанище в Бургас спечели Хакатона на Vivacom Техническа академия Студентски проект за умно пристанище в Бургас спечели Хакатона на Vivacom Техническа академия Инициативата се проведе за втора поредна година и постави фокус върху Private 5G решенията за индустрията Празнично работно време на магазините на А1 през май 2025 Празнично работно време на магазините на А1 през май 2025 Различия в работното време на магазините на А1 по време на празничните дни през май 2025, включително специални часове за търговски обекти и супермаркети „Кауфланд“ Иранският лидер се закани на САЩ след заплахите: Чака ни светло бъдеще без вас! Иранският лидер се закани на САЩ след заплахите: Чака ни светло бъдеще без вас! Хаменей описва нов етап в отношенията в региона след провал на американската политика Кирил Петков: Разделянето на ПП и ДБ не е грешка, така ще разширим подкрепата Кирил Петков: Разделянето на ПП и ДБ не е грешка, така ще разширим подкрепата Свободните българите не се изчерпват с избирателите на ПП-ДБ, написа бившият премиер и съпредседател на ПП Започна мащабен проект, който ще промени Ново Паничарево Започна мащабен проект, който ще промени Ново Паничарево Този проект е очакван повече от десетилетия и е важна стъпка за подобряване на жизнените условия в нашето село, каза кметът Иван Гайков Евродепутат разкритикува раздялата на ПП и ДБ Евродепутат разкритикува раздялата на ПП и ДБ Според Никола Минчев решението на доскорошната коалиция е "безкрайно несериозно" Бургас посреща мощи на свети великомъченик Георги Победоносец Бургас посреща мощи на свети великомъченик Георги Победоносец Светинята пристига в катедралния храм „Св.св. Кирил и Методий“ по покана на Сливенския митрополит Арсений
Американският президент: Имаме проблем, никой не знае кои управляват ислямската република Американският президент: Имаме проблем, никой не знае кои управляват ислямската република Той отговори уклончиво дали ще има нови удари по Иран Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Министърът на отбраната на САЩ Хегсет е изправен пред „остри въпроси“ от демократите в Сената относно войната с Иран Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Тази визита е само част от многобройните културни инициативи, които се реализират в контекста на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032 Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Това е мое лично решение. Осъзнато, категорично и без връщане назад, обяви Люцкан Малджиев Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Купувам си храна от топлата витрина в магазина, една порция изяждам на три пъти, казва певицата В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България Продават ги за 1,50 евро на килограм Николаос Цитиридис ще дава по 10 хил. евро на случайни минувачи Николаос Цитиридис ще дава по 10 хил. евро на случайни минувачи Продукцията залага на международен формат, в който водещият задава въпроси на улицата, а участниците трябва да открият правилния човек сред тълпата, който да отговори вместо тях Чужденци активно изкупуват имоти в Халкидики и Солун  Чужденци активно изкупуват имоти в Халкидики и Солун  Голяма част от сделките са инвестиционни Автобус падна в Сена - за шофьорката това бил първи работен ден Автобус падна в Сена - за шофьорката това бил първи работен ден Четирима души са спасени Зимата се завърна със сняг в Сърбия и Румъния Зимата се завърна със сняг в Сърбия и Румъния След дъжд и киша, зимата се завърна в края на април със сняг в съседни Румъния и Сърбия
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Младоженец си говори с приятел:
- Колко много се променя човек след сватбата.
- Защо? - попитал приятелят.
- Защото преди сватбата обичах всички жени на света, а сега - с една по малко.
Виц на деня Виц на деня В заведение:
- Сладурано, да те черпя нещо за пиене?
- Не, предпочитам в брой.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитът не ни пречи да правим глупости, но ни пречи да ги правим с удоволствие
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори