Асоциацията на европейските журналисти излезе с позиция заради нападението над репортерите на Нова тв
17 Април 2017, Понеделник, 21:05 ч.
Автор: ФлагманВ условията на изкривена медийна среда възникват предпоставки определени групи от хора да се чувстват недосегаеми, посочват от сдружението
В обществата със слаби медии важат законите на джунглата. Това посочват от Асоциацията на европейските журналисти-България в своя позиция на солидарност с колегите от Нова тв Мария Милкова и Огнян Пенев, които в петък бяха нападнати на магистрала „Тракия“.
Въпреки че нападението не е пряко свързано с професията на пострадалите, случаят е изключително показателен за ролята на медиите в едно демократично и свободно общество.
В условията на изкривена медийна среда възникват предпоставки определени групи от хора да се чувстват недосегаеми и да смятат, че безнаказано могат да упражняват агресия спрямо по-слаби от тях. Ясно е, че тези хора не биха действали по същия начин, ако знаят, че постъпката им ще бъде подобаващо разгласена и ще доведе до резонни последствия за тях, се казва още в позицията на АЕЖ-България.
Думите на Мария Милкова „Спаси ни това, че сме от Nova”, показват, че медиите имат силата да респектират закононарушители. Тъй като всеки може да бъде на мястото на пострадалите колеги, в интерес на всички граждани е подобни инциденти да получават адекватна публичност, за да се задействат институциите.
Точно затова, освен от работеща правораздавателна система, имаме нужда и от среда, в която е невъзможно да съществуват медийни чадъри за никого, завършва позицията на Асоциацията на европейските журналисти-България.
В категории:
Крими
Пълен смях! Пияният баща, накарал 15-годишния му син да го вози, получи глоба... само 150 евро
Автоматичен дефибрилатор за спешни случаи вече има на ключови места в Бургас (ВИДЕО)
Страшна драма в морето с 23-годишен българин в Гърция
Възрастна жена източи 36 хил. евро от НОИ с фалшив стаж
Край на ерата на ултраевтиното пазаруване от Temu и Shein, ЕС въвежда нова такса
14-годишната Ани накара светът да говори за Айтос!
Кампания и награден фонд с мащаб
Турция в шок! Ден след рождения си ден внезапно почина обичана актриса
Ще пътувате за Гърция? Там няма прошка за нарушителите, а глобите - повече от солени
Как пенсионерка успя да измами държавата с 36 000 евро
Мъж получи погрешна диагноза за рак и премина през седемгодишно ненужно лечение
Българинът, обвинен в шпионаж в Солун, остава на свобода
