×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Официално: Срещата между Тръмп и Путин в Будапеща - отменена!
  • Силно земетресение разтърси Източен Тайван
  • Керана Ангелова представя “Книга за Христо Фотев на 4 ноември в Художествената галерия
  • Националната премиера на документалния филм „Потопът и вкаменената гора“ стартира от Бургас на 8 ноември в НХК
  • Днес затварят две улици в ж.к. "Възраждане" - ул. "Дебелт" и ул. "Пробуда"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Немската гимназия в Бургас с ново име от септември


Немската гимназия в Бургас с ново име от септември
Гимназията е създадена през 1960 г. с името Немска езикова гимназия
04 Април 2017, Сряда, 00:01 ч.
Автор: Светлозария КИДЕРОВА

Решението за промяна в наименованието на гимназията е взето на заседание на Педагогическия съвет


През новата учебната година 2017/18 познатата Профилирана гимназия с преподаване на немски език "Гьоте" – Бургас (ПГПНЕ "Гьоте") сменя името си и ще се казва Немска гимназия "Гьоте". Гимназията е създадена през 1960 г. с името Немска езикова гимназия и въпреки промените в наименованието й през годините, за своите възпитаници, родителите и широката общественост в града, тя все още е известна с това име. Решението за промяна в наименованието на гимназията е взето на заседание на Педагогическия съвет на 07.03.2017 г.

Законът за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) гласи, че  наименованието на училища с профил Чуждоезиков може да включва и означението "езиково", "езикова", както и указание за основния чужд език, по който се провежда обучение. Именно затова Педагогическият съвет на гимназията внася предложение за възвръщане на старото/ново име на учебното заведение.

"През учебната 2016/2017 г. в Профилирана гимназия с преподаване на немски език "Гьоте" – Бургас (ПГПНЕ "Гьоте") се обучават 787 ученици с профил Чуждоезиков "немски език". Възпитаниците на гимназията са носители на много национални и международни награди и атестации – показател за амбициозните цели и висок професионализъм на ръководството и педагогическата колегия", се пише в докладната на зам.-кмета по "Култура и образование” в Бургас Йорданка Ананиева отправена към Общинския съвет на града.

За да съдържа в името си "езикова гимназия" училището трябва да предоставя обучение на чужд език в IX  и X клас по минимум 3 предмета. В ПГПНЕ учениците учат по 5 предмета на немски език, извън часовете по този език, което означава, че покриват законовите изисквания за смяна на името на учебното заведение. 

Също така важна роля играе, че учениците завършили ПГПНЕ "Гьоте” получават диплома за владеене на немски език (Deutsches Sprachdiplom I & II der Kultusministerkonferenz /DSD/), което също е част от изискванията към гимназия със засилено изучаване на даден език. 

Очаква се Общинският съвет да одобри внесеното предложение, а кметът на община Бургас Димитър Николов да отправи писмо до министъра на образованието и науката, и от септември ПГПНЕ „Гьоте” Бургас да има нови име – Немска езикова гимназия „Гьоте”.

Припомняме, че от септември Немската гимназия ще остане сама в сградата, която сега обитава. Английската гимназия се мести в ж.к."Изгрев".

В категории: Просвета , Бургас


Флагман.БГ Суперлуна е в телец. Какво да очаквате Суперлуна е в телец. Какво да очаквате 31/10/2025, Петък 17:21 0
8
Коментара по темата
8.
Инж.Ганева
20.11.2017 09:05:46
0
0
Гимназията в никакъв случай не е немска, защото:
1.Директорките не знаят и две думи на немски, да не говорим за познаване на немската кълтура и ценности.
2.В училището се случват едни много странни неща, които не се случват даже и във "обикновенните български " училища.
3. 99★% от учителите са на изключително високо ниво, но 1% изравняват нивото до това на морето и то с любезното съдействие на директорката.
Tschüss
7.
Да!
06.04.2017 00:20:09
3
3
СТИГА сте даскали простотии! Бургаската немска гимназия подготвя страхотни кадри! Даже имаме министър в служебното правителство! Това е важно! А не как се променило името й...
6.
roditel
05.04.2017 13:53:07
1
4
Немската диплома не я получават всички ,а само тези които се явят на изпит. По същата логика и в Английска и в Раковски и в Руска се преподават предмети на чужд език и могат да се преименуват така, а и името не прави гимназията.
5.
и как ще се казва?
05.04.2017 13:35:15
0
3
"сменя името си и ще се казва Немска гимназия "Гьоте", след това в същата статия пише- "да има нови име – Немска езикова гимназия „Гьоте”, като изключим правописните грешки, последно как ще се казва гимназията?
4.
Родител
05.04.2017 12:19:35
1
3
Стара кочина с ново име!
3.
До 1
05.04.2017 09:07:37
4
4
Ти със завършения ЛУСК не се изказвай неподготвен.
2.
Вече завършил
05.04.2017 08:58:16
0
3
ГПНЕ "Гьоте" а не ПГПНЕ
1.
аз
05.04.2017 08:29:12
3
12
И това били "педагози"?
Как може една гимназия т.е. сграда, да бъде немска, българска или китайска? Ако е "гимназия за ИЗУЧАВАНЕ на немски език" или на друг език - ДА, но това, което са решили е простотия!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Мъж се направи на жена в "Ергенът" Мъж се направи на жена в "Ергенът" Иронизира участничка Защо забраниха износа на горива и има ли запаси? Защо забраниха износа на горива и има ли запаси? Управляващите уверяват, че са бързали, за да предотвратят спекула с цените, но от опозицията подозират, че причината е друга - резервът е празен  Какво се случва с водата в голям роден град? Какво се случва с водата в голям роден град? Хора са притеснени Кметът Алексиев: Стартирахме проекта за голямата болка на Поморие, вече няма да оставаме без вода Кметът Алексиев: Стартирахме проекта за голямата болка на Поморие, вече няма да оставаме без вода Довеждащ водопровод с резервоари, вълнолом и екологични инициативи ще подобрят инфраструктурата на крайморския град Суперлуна е в телец. Какво да очаквате Суперлуна е в телец. Какво да очаквате На 5 ноември 2025 г. Луната достига пълнолуние в знака на Телец и е в най-близката си точка до Земята – което прави тази лунна фаза Заместник-министър Красимир Ненов: Сигурната и чиста енергия е двигателят на бъдещия икономически растеж Заместник-министър Красимир Ненов: Сигурната и чиста енергия е двигателят на бъдещия икономически растеж Центрове за данни и изкуствен интелект представлява важна икономическа възможност за страната Съдът даде старт на делото за стрелбата срещу Митьо Очите. Това ли е процесът на десетилетието? Съдът даде старт на делото за стрелбата срещу Митьо Очите. Това ли е процесът на десетилетието? Защитата поиска връщане на обвинителния акт, но съдът отказа  Любимецът на публиката направи шокиращо разкритие Любимецът на публиката направи шокиращо разкритие Давид от „Биг Брадър“ призна, че е бил жертва на сексуално насилие Колосалната сума от 300 бона инвестира Рачков за нов салон на Виктория Колосалната сума от 300 бона инвестира Рачков за нов салон на Виктория Изгората на Рачков търси и нови служители, защото вече не смогва сама да се справя с обслужването на клиентите си   Влади Въргала: „Изгубих пари, но не и вярата – фалитът не е провал“ Влади Въргала: „Изгубих пари, но не и вярата – фалитът не е провал“ Актьорът разказа в „Преди обед“ за двете си финансови катастрофи, предателствата по пътя и уроците, които са го научили да различава загубата от истинския провал
Созопол ще посрещне Гимкхана и Супер Рали през уикенда Созопол ще посрещне Гимкхана и Супер Рали през уикенда На  1 ноември  от 11:00 ч. на наказателния паркинг до стадиона участниците в  Гимкхана  ще демонстрират умения, скорост и безопасно шофиране Терористи щяха да потопят САЩ в кръв за Хелоуин, ФБР предотврати атентата Терористи щяха да потопят САЩ в кръв за Хелоуин, ФБР предотврати атентата Не пропускайте празника на тиквата на пазар „Краснодар“ Не пропускайте празника на тиквата на пазар „Краснодар“ Цветното събитие ще се проведе на 6 ноември от 16 часа Хибрид между ураган и средиземноморска буря със сила 160 км/ч може да удари Балканите Хибрид между ураган и средиземноморска буря със сила 160 км/ч може да удари Балканите Вижте какво се случва Галена натиска последния златен бутон Галена натиска последния златен бутон В есенната неделната вечер зрителите ще се насладят на няколко въздействащи музикални изпълнения Хамас предаде тялото на убития български заложник  Хамас предаде тялото на убития български заложник  Сахар Барух е с българско гражданство и бе отвлечен от кибуца Беери Бизнес за милиарди подари Рамзан Кадиров на дъщеря си Бизнес за милиарди подари Рамзан Кадиров на дъщеря си Айшат стана горд собственик на фабрика за облекла, склад и общежитие за работници Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Така наречената "Зимна празнична надбавка" ще бъде в размер на половината минимална работна заплата  в Словения Защо военните вземат с 1000 лева по-високи пенсии Защо военните вземат с 1000 лева по-високи пенсии За високите пенсии на военни и полицаи е, че при тях три години действително изслужено време се зачитат за пет години осигурителен стаж от трета категория Ивайло Пенчев дава 50 хил. лева за главата на хакерите, ударили Уолтопия Ивайло Пенчев дава 50 хил. лева за главата на хакерите, ударили Уолтопия Държавата трябва да пази хората от разбойници – това е първичната ѝ функция, категоричен е той
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Няма да си губя времето с Путин, който говори, говори – и нищо Виц на деня Виц на деня - Любовният ми живот е като Coca-Cola.
- Искрящ, бурен и сладък ли?
- Не, бе! Първо беше нормален, после стана Light, а сега вече е Zero!
Виц на деня Виц на деня - Дъще, ела да измиеш чиниите!
- Мамо, аз съм родена за големи неща!
- Добре, ела да измиеш тенджерата!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако не сте джентълмен, то е възможно да сте… лейди
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори