×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Президентът назначи Елеонора Димитрова за посланик на България в Бразилия
  • Студентите платена форма на обучение ще имат право на стипендия, реши ВАС
  • Един милион и осем хиляди туристи са посетили Варна от началото на годината до 10 октомври
  • Въздушна спешна помощ ще има база край Търговище
  • Литва затвори границата си с Беларус
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Розалин Янев: Колежа по туризъм в Бургас може да спре да съществува (ВИДЕО)


Розалин Янев: Колежа по туризъм в Бургас може да спре да съществува (ВИДЕО)
Самозван „експерт” е премахнал изискването за висше образование за управителите в хотелите и ресторантите и това е свалило много качеството на кадрите, каза Розалин Янев
16 Март 2017, Четвъртък, 12:12 ч.

Приемът на студенти е намален със 75%, каза зам.-директорът на колежа

Със 75% е окастрен приемът на студенти. Колежът по туризъм в Бургас не може да съществува така. Това каза пред камерата на бТВ зам.-директорът Розалин Янев.
„Не е вярно, че няма работа за специалистите, които подготвяме. Вчера министърът на образованието каза, че 30% от завършващите работят на позиции, изискващи висше образование. Причината е, че преди 10 години самозван експерт записа в наредбата за категоризация, че за позиции на управител на хотел и ресторант не се изисква висше образование“, обясни Янев.
„В цял свят няма друга страна, в която да не изисква управителите на хотелите и ресторантите да са висшисти. Подготвили сме една четвърт от туристическите кадри в България“, подчерта зам.-директорът на колежа.
Защо не се прави нищо за прекратяването на това непрекъснато строителство на хотели – предлагането надвишава търсенето, попита той.
Учащите, които вече трупат стаж по специалността, споделят, че в разпознаваеми курорти като Слънчев бряг заплатите са мизерни, а много от управителите – „хора на някого”, които не се справят с работата си.
„Повечето от хотелите в Слънчев бряг са много зле и заплащането е ниско, а понякога се налага да се работи извънредно, което не винаги се плаща. Заплатата е около 600 лева“, каза студентът Мартин Пенев. „Управителите са все хора на някого и в повечето случаи не си разбират от работата. Бих пробвал навън, защото тук реализацията е трудна. Перспективата е малка“, добавя колегата му Калоян Луков.
„Работата ми харесваше. Всичко бе спокойно. Само заплащането бе ниско. Работех като администратор в Бургас за 450 лева“, каза пък студентката Диана Алексиева.
Янчо Парушев от Съюза на собствениците пък посочи, че само в района на Слънчев бряг, Елените и Равда може да се отворят поне 100 000 работни места и макар заплатите всяка година да се повишават, не достигат работници. Затова и 15 000 нискоквалифицирани работници от Украйна, Беларус и Молдова ще работят по морето тази година.
Бизнесът настоява да се удължи срокът на пребиваване на служителите от страни извън ЕС, каза министърът на туризма Стела Балтова. Тя призна, че се водят разговори в тази посока.
В навечерието на летния сезон министърът прогнозира 9-10% ръст на чуждестранните туристи, като за германците скокът е с една четвърт. Всички пречиствателни станции без тази в Ахтопол са напълно изправни, рехабилитират се пътищата в курортите. За поредна година обаче най-голям проблем се очертава намирането на подходящи кадри.


В категории: Бургас


Издирват 15-годишно момиче
Издирват 15-годишно момиче 30/10/2025, Четвъртък 19:00 0
6
Коментара по темата
6.
Бивш кафеджия
16.03.2017 15:41:13
2
7
Системата не е виновна за това, че хората се отказват да учат в Асен Златаров.. колежа.. седиш седиш е то ти писва да се занимаваш с глупости.. мога много да напиша по темата ама нямам желание.. хаха аре ..
5.
Работник
16.03.2017 15:03:22
2
15
В Колежа по Туризъм си изкараш почти половината време за лекции и упражнения в кафенетата наоколо, защото все някой от преподавателите липсва. И какви кадри искате да изкарате от там? Човек дори и да е искал да научи нещо, вие му убивате всякакво желание!
4.
Анонимен
16.03.2017 14:32:01
1
16
Оправете си калпавата система в колежа по Туризъм, защото децата завършващи в Германия например такива училища, са много по-подготвени от студентите тук в България! Срамота, защото като обучавате управленски кадри, трябва да им осигурявате и управленски стажове! При вас има 80% теория и 20% практика, няма реализация наистина! Продавате само напразни надежди!
3.
Tenef
16.03.2017 14:26:12
0
12
Логично би било, ако ще стават студентите управители на хотели и ресторанти, да им се осигуряват стажантски места като такива. А всичко е оставено на самотек, всеки се оправя сам както може, като стажувам като рецепционист, кой ще ме вземе управител на хотел без стаж? Системата ви е грешна и порочна!!!
2.
Студент от колежа
16.03.2017 14:23:07
0
17
Ами да, на вносните работници плащате повече, отколкото на българските. Не е вярно, че заплатите се увеличават всяка година, на места дори ги намаляват! Ако не си от региона, условията за спане са ужасни, някакви мухлясали мази, където трябва да живееш заедно с роми.
1.
ALF
16.03.2017 13:01:33
0
9
Затова пък си има частен колеж "В.Левски". Там издават всякакви дипломи.
Тогава няма да е нужно да се прави дарение за да се прехвърля студент в БТУ.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева Станимир Хасърджиев измамил свои близки за стотици хиляди лева  В схемата за пари е замесен и баща му “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас “Златен век” за директорката на Държавен куклен театър - Бургас Заслужено отличие, коментира кметът Димитър Николов Летище Бургас става още по-гостоприемно за товарни полети. А за пътнически? Летище Бургас става още по-гостоприемно за товарни полети. А за пътнически? Логистичен хъб или живо международно летище? Накъде вървим?  „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект „Бургас Инвест“ с отличие от Камарата на строителите и нов визионерски проект Поредната награда е свързана както с реализираните жилищни сгради до момента, така и с изгаждането на впечатляващия с мащаба си комплекс до Mall Galleria От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари От несигурност към спокойствие: PAXMINING показа пътя към стабилни доходи в нестабилни пазари PAXMINING предлага сигурен начин за печалба от криптовалути чрез облачен майнинг – без техника, без стрес и без нужда от опит Fabric Club посреща Нова година 2026 с грандиозна дискотека и две уникални зони за изживяване! Fabric Club посреща Нова година 2026 с грандиозна дискотека и две уникални зони за изживяване! Fabric Club превръща последната нощ на 2025-а в експлозия от музика, стил и еуфория – с DJ Mascota, MC Mikey и DJ Pokera зад пулта Кораб-фантом изправи на нокти институциите в Бургас Кораб-фантом изправи на нокти институциите в Бургас На борда имало двама украинци Новите будители на бургаските деца получиха своето признание от кмета Димитър Николов Новите будители на бургаските деца получиха своето признание от кмета Димитър Николов Общо 104 млади учители и техните ментори получиха благодарности и признание за своя успешен старт в кариерата Германец с нелепа кражба във Варненско Германец с нелепа кражба във Варненско Открадна саксия с цвете Vivacom представи напредъка си в устойчивото развитие за 2024 г. с фокус върху зелената енергия и иновациите Vivacom представи напредъка си в устойчивото развитие за 2024 г. с фокус върху зелената енергия и иновациите Vivacom поставя нов стандарт за отговорен бизнес в България – с 5.5G технологии, зелена енергия и 100% рециклиране на оперативните отпадъци през 2024 г.
Фрапираща история с учителка, гаджето й и ученичка, първите двама са в ареста Фрапираща история с учителка, гаджето й и ученичка, първите двама са в ареста Случи се в САЩ Gunvor купува рафинерии на „Лукойл“, но заради руски олигарх санкциите може да останат Gunvor купува рафинерии на „Лукойл“, но заради руски олигарх санкциите може да останат Съоснователят на швейцарската компания Генадий Тимченко, който е приближен до Кремъл, е продал своя дял на партньора си Защо тунелът на император Комод в Колизеума е магнит за туристи, а амфитеатърът в София пустее Защо тунелът на император Комод в Колизеума е магнит за туристи, а амфитеатърът в София пустее Няма друг град в света, притежаващ такава полузаровена забележителност точно в градския център, от която не изкарва и един лев Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Срутеният блок в Гебзе взе четири жертви: Откриха и родителите мъртви след 19 часа под отломките Единствено най-голямото дете в семейството - 18-годишната Дилара Билир, оцеля в инцидента Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната Тръмп: Измамата с изменението на климата загуби войната САЩ спряха парите за фондацията на Бил Гейтс и той заяви, че „глобалното затопляне“ не е толкова страшно Здравна криза налегна цяла Европа Здравна криза налегна цяла Европа Системната липса на инсулин е само част от критичните проблеми Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 Тръмп нареди спешни ядрени тестове, след като Путин се похвали със Статус-6 От Вашингтон считат, че Китай настига тях и Русия във въоръжаването Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Тръмп оцени срещата със Си с 12 по десетобалната скала Не е говорено за Тайван. Китай ще започне отново да купува американска соя и ще направи компромис за редкоземни елементи, Вашингтон обмисля да намали мита Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Изненадващ победител на изборите в Нидерландия Крайнодесните на Герт Вилдерс получиха шамар във вота 7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство 7-етажна сграда рухна в Турция, има затрупано семейство Намерено е тялото на едно дете
Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Васил ТЕРЗИЕВ, кмет на София Дали са български вълци, дали са турски, няма да са хора с докторантура по ядрена физика
Виц на деня Виц на деня - Омъжи се за мен! Откакто те познавам, не мога да спя!
- Простак такъв! Искаш да се ожениш за мен само за да се наспиш ли?
Виц на деня Виц на деня - Операцията мина успешно. Днес си на лекарства и системи. За вечерта ще пратя сестрата.
- Докторе, може ли да не е тази вечер, че още ме боли.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Днес шефът толкова дълго вика по мен, че накрая неволно казах: "Да, скъпа!"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори