Европейската комисия обявява война на кеша
28 Януари 2017, Събота, 21:40 ч.
Източник: Frognews.bgХартиените банкноти скоро може да останат в миналото на Европа, след като Европейската комисия предложи рестрикции върху плащанията в кеш. Дни след приключване на световния икономически форум в Давос, ЕК прилага в действие плана си за ”първи стъпки в борбата срещу финансирането на тероризма”. Според инициаторите на предложението, парите в брой се използват предимно за криминални дейности и финансиране на терористични групировки.
Според новите предложения митничарите в страните членки на ЕС ще имат възможност да проверяват плащанията чрез кредитни и дебитни карти. Това означава, че всеки който внася повече от 10 хил. евро в брой в ЕС ще трябва да обявява това при навлизане в ЕС.
Предложението обаче среща сериозна критика от страна на експерти. Според тях с премахването на плащанията в брой се създава силноцентрализирана система, която ще наруши основни граждански свободи. Чрез следене на всяко разплащане, било то малко или голямо, властите и финансовите институции ще имат огромна възможност за следене и контролиране на европейските граждани.
Парламентът прие пенсионерите да получават добавки два пъти годишно
Утре ще се проведе концертът на майсторския клас по цигулка на фестивала Солисими
Таксите в България са в пъти над тези в ЕС и се отразяват пряко върху домакинствата
Втори труп изплува за часове по Черноморието, този път край Варна
Млади лекари специализират в УМБАЛ Бургас заради спешността и разнообразието
Министерството представи мерки за машинното гласуване и видеонаблюдението с цел прозрачност
Рая Назарян обсъди със САЩ визовия режим и стратегическото партньорство
Полицейска операция срещу контролиран вот във Варненско с трима задържани
Влошаване на времето, в планините ще превали сняг
Дневен хороскоп за 18 март 2026: Водолеят се радва на успех, Козирогът да внимава
Попадна ли Америка в капана на Али Хаменей
Как да намалим стреса
