×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

ЕС ни превръща в санитарна зона! Да молим Анкара да вземе обратно 10 000 нелегални „заклещени“ у нас!


ЕС ни превръща в санитарна зона! Да молим Анкара да вземе обратно 10 000 нелегални „заклещени“ у нас!
Центърът на София вече е бунище! Кадърът е от Пето РУП-Бургас, където все още удържат положението
Ключови думи: флагман, бежанци, мигранти, ес
05 Октомври 2016, Сряда, 15:26 ч.
Източник: Епицентър, Снимка: Емел МАХМУД

Докато се тресем от скандали кой да оглави Президентството и ООН, държавата ни спешно се нуждае от метално-бетонна ограда*

Институтът за стратегии и анализи (ИСА) публикува политическия си анализ за събитията в България и в Европа през месец септември.

Предлагаме ви резюме от основните изводи в доклада:

Кампанията за генерален секретар на ООН вкара България в световните новини и в учебниците по история и дипломация. България вече участва с двама кандидати. Заключителният финал на сагата ”Бокова-Георгиева” показва, че е работено по сценарий, който засяга България, че решението за смяна на кандидатурата е взето в следствие на сериозен външен натиск с център Берлин. А Унгария, Латвия и Хърватия са използвани инструментално от немския канцлер. Еврокомисарят Кристалина Георгиева е работела дълго време последователно и подривно срещу българската кандидатура.

В парламента се заговори за началото на процес на разпад на управляващото мнозинство и за вот на недоверие заради външната политика на България. А ДПС поиска и за цялостната политика на кабинета.

- Предстоящите президентски избори ще са едни от най-важните в страната, което само по себе си вече не е новина. Политическата система в страната е силно напрегната и се нуждае от сериозна промяна. Общественият резонанс на най-малките събития показва наличието на напрежение. Цялостният контекст в страната се отличава с някаква специфична смесица от летаргия и разпад. Институциите са блокирани и неефективни. Изглеждат като изпразнени от съдържание. Липсва посока и визия за развитие на държавата и мястото й в Европейския съюз. Това стана особено видимо на фона на множеството външнополитически проблеми, които обградиха България през месеца. Липсата на достатъчна реактивност (бежанската криза, дебат за бъдещето на ЕС), прекалената реактивност (Толстой, Миленко), неизяснената реактивност (Вишеградската група, Турция), странната реактивност (кампанията в ООН) са симптоми за сериозни вътрешни и външни проблеми и липса на сериозна основа за правене на политика.

Европейската комисия действа след събитията, бюрократичният й език е неразбираем за мнозинството европейци, разходите й предизвикват раздразнение сред някои от националните правителства. Европейският елит е в криза. ИСА предупреждава за едно типично западно и централноевропейското лицемерие и прагматичност. Всичко се върши с усмивка и добри намерения, но историята е показала, че това много често е само фасада. Изграждането на буферна зона, която да съхрани тяхната територия и да опази от проблеми тяхното население, е нормална мярка от гледна точка на техния интерес.

Върви сценарий, при който България и Гърция да бъдат обособени като санитарна зона,  макар и временно, докато се решат натрупаните проблеми в Централна и Западна Европа. В тази ситуация къде е българската визия за нова Европа? Къде са българските предложения за реформи на ЕС? Къде са исканията за нови политики? Как вижда България своето място в преформатиращия се Съюз и региона? Какви стъпки ще се предприемат оттук насетне? Какво ще се прави в следващите 5-10 години?

Предвид развитието на ситуацията трябва да се изработи стратегия за действие, която да отговаря на българските национални интереси. Не бива да се допуска превръщането ни в санитарна зона. При негативните демографски процеси в България страната може бързо и лесно да се дестабилизира, ако влезе в тази роля.

Предлагаме 6 стъпки за първоначално справяне със ситуацията.
- Да се въведе моделът на австралийското правителство
в момента за нулева толерантност по границите.

- Незабавно договаряне с Анкара да приеме обратно 10 000 хиляди нелегални „заклещени“ на наша територия.

- Масирано извеждане от страната на всички мигранти от Азия и Африка не с граждански, а с военни полети. Включително подписване на реадмисия с властите в Афганистан или скоростно прибиране на контингента ни от Афганистан (за който се харчат 80 млн. лева годишно по думите на премиера Борисов).

- Въвеждане на специален режим за борба с трафика, който да включва показни процеси, които да завършват в рамките на седмица, завишаване на присъдите на 10 години затвор без право на обжалване.

- Обсъждане на планове за изграждане на втора (смесена – бетонно-метална) ограда по границата.

- Незабавно едностранно денонсиране на Дъблинския регламент и напускане от страна на България на споразумението.

Безкомпромисната политика на България ще е ясен сигнал към мигранти и престъпни трафикантски мрежи за решимостта на българските власти. Това ще ни върне с ново самочувствие и на картата на европейския дебат. Не е тайна, че една от причините за приемането на България в ЕС бе да се свърже сухопътно Гърция и останалата част от Съюза. Сега този регион няма същата стойност, каквато имаше преди гръцката криза, преди България окончателно да изпадне по показатели на опашката на Съюза и преди бежанската криза. За спасението на проекта трябва да се жертва нещо.

Не изключваме да се върви на сценарий за изкарване на страната ни от Евросъюза. Длъжни сме да проиграем всички варианти, а един от тях показва, че България влиза в капана на Европейския съюз. Орбан предаде Борисов, и то след посещението му в Бургас и инспекцията на българо-турската граница. Унгарските полицаи пазят в Сърбия и Македония, но не и в България.

Всички предупреждения на ИСА от последната година се оказаха напълно обосновани и основателни. Отпуснатите пари от Европейската комисия може да имат прекалено висока цена. По думите на говорителката на комисията, сумата не е за строеж на оградата по границата. Парите не са за охрана, а за настаняване. Новината съвпадна със строителството на нови места за настаняване на мигранти в центъра в Харманли. В ход е тайна програма програма за трайно настаняване на „бежанци“ в три български общини с лоши демографски показатели. Превръщането на територията ни в буферна геополитическа зона ще изгони местното население, ще срине цените на имоти, ще увеличи престъпността, ще доведе до конфликти и в крайна сметка под напора на събитията и демографията - до разпад на държавата и обществото.

Анализът е изготвен от екип в състав: д-р Калоян Методиев – политолог, Валерия Велева – изпълнителен директор на Институт за стратегии и анализи (ИСА), Таня Джоева – ИСА, Иво Петров - икономист, Борислав Ангелов - политолог, Даниел Томов - политолог

Пълният вариант е достъпен само за абонати. Анализът включва много информация за вътрешно-партийните процеси у нас, както и за новите геополитически реалности в Европа и в Близкия Изток. Има и специално приложение за Трансатлантическата свободна търговия (ТТIР и СЕТА) и българският пилотаж.

*със съкращения

В категории: Политика


6
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Мъртво пиян катастрофира пред полицията Мъртво пиян катастрофира пред полицията 01/05/2026, Петък 20:23 0
Тервел ИЛИЕВ Подробности за пожара в Мол Подробности за пожара в Мол 01/05/2026, Петък 19:20 0
Флагман.БГ Психолог направи на пух и прах ергените Психолог направи на пух и прах ергените 01/05/2026, Петък 18:20 0
6
Коментара по темата
6.
Петър
06.10.2016 07:50:06
0
1
Относно стъпките ...
1. Австралия първо е остров и в стотици пъти по висок стандарт!
2. С нулевата толерантност, не знам как ще се договорите с Анкара, която ги пропуска до Нашата граница и изнудва ЕС за визите!
3. Власти в Афганистан в смисълът, който прилагаме дори тук, няма! Има процес, който трябва му бъде гарантирана сигурност, и тази сигурност са Контингентите на НАТО!!! 10 000 Афганистанци какво са в сравнение с няколко милиона?! Колко е населението на Афганистан и мислите, че като се изтеглят нашите скромни 80 млн., Афганистан ще цъфне и вълната ще спре?! Я си наврете шибаните глави в задниците и не думайте на воля глупост! За Африка дори не искам да говоря, там милионите са в пъти от тези в Афганистан!
3. Специален режим на трафика! Искате да го контролирате и да цоцате от него! На такова ви мяза.
4. Каква ограда според Вас умници ще спре милиони бежанци?!
5. Дъблинското споразумение има отношение към бежанците, не към мигрантите и това му е недостатъка на споразумението, което просто трябва да се подобри, а не, да се "напуска"!
5.
Динко Вълев
05.10.2016 22:57:57
0
2
Няма трафик на каквото и да е през границата, още по-малко на хора без "чадър" от службите. Та въпроса за тези 10 хиляди дето трябва да ги връщаме в Турско да е към службите с чадърите.
4.
Bat Zaro
05.10.2016 19:31:32
1
10
Е, открихте топлата вода.
Нали затова пропъдиха 2 милиона млади българи и ни приеха в ЕС.
България е определена за санитарна зона още от средата на 90-те.
3.
Боко
05.10.2016 19:22:28
2
6
Е той Боко ще фръкне с фалкончето да си харчи милиардчетата на некой слънчево местенце а матряла да му мисли
2.
а...така
05.10.2016 17:31:01
0
4
Само два дни преди срещата във Виена, на 22 септември авторът на споразумението между ЕС и Турция и шеф на Европейската инициатива за стабилност -, в интервю за ORV TV Thek заяви, че всички планове на ЕС са се провалили, а

споразумението с Турция е застрашено.

Месец преди това, той направи друго изявление, което въобще не бе забелязано в България. На въпрос ако ЕС не е готов да отстъпи в спора по визите и се провали, какво правим, той отговори: „Преминаваме към план „Б”. Ще заложим на Албания и Македония, вместо на Турция, ще запалим една свещ за България и Гърция и ще се надяваме стотици хиляди, които биха могли да избягат, просто да останат заклещени в тези страни. Условията там ще станат толкова тежки, че никога вече никой няма да идва.
1.
куртака
05.10.2016 17:23:08
1
2
ujjjjjjjjjjjjjjiiiiiiiiiiii za tikvata
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Антон и Пламена Нашеви представиха в Бургас книгата, която преобръща представите за пътувания Антон и Пламена Нашеви представиха в Бургас книгата, която преобръща представите за пътувания Двамата зарязаха сигурната си работа и поеха за експедиция с велосипеди в Централна и Южна Америка, описаха приключенията си в "Карай към непознатото" Парк "Капката" в Поморие: Спечели проект с футуристичен дизайн Парк "Капката" в Поморие: Спечели проект с футуристичен дизайн Гласуването приключи снощи  Дневната и нощната тарифа на тока: време ли е за промяна Дневната и нощната тарифа на тока: време ли е за промяна Може ли сметката да спадне, без да се ограничаваме - специалист с препоръки Митичен бизнесмен от Бургас поема оперативното управление на футболния "Левски" Митичен бизнесмен от Бургас поема оперативното управление на футболния "Левски" Предприемачът, който до този момент бе популярен с проектите си в Черноморец и Созопол, е свързвал Атанас Бостанджиев с Наско Сираков Иван Демерджиев: Ние ще накараме институциите да заработят и да спазват стриктно закона Иван Демерджиев: Ние ще накараме институциите да заработят и да спазват стриктно закона Прогресивна България“ е политическа сила, коята има намерението да приключи модела на отдавна изтеклите мандати в съдебната система, на нетърпимото положение, на което сме свидетели днес, обяви Демерджиев Какво крие МВР за катастрофата в Ботевград Какво крие МВР за катастрофата в Ботевград Контролът от страна на МВР е фокусиран главно върху скоростните режими, което ние намираме за крайно недостатъчно и неефективно, написа Диана Русинова  Слави Василев: Дневният ред ще го ръководим ние и другите ще се съобразят с това Слави Василев: Дневният ред ще го ръководим ние и другите ще се съобразят с това "Продължаваме промяната" и "Демократична България" са естественият партньор за диалог за промени в съдебната система, каза той Президентът: Недопустимо е в 21 век да има „работещи бедни“ Президентът: Недопустимо е в 21 век да има „работещи бедни“ Йотова подчерта, че са нужни „смели и грамотни политици“, които не само на думи, а с действия да гарантират достойни условия за труд и доходи 150 години от избухването на Априлското въстание 150 години от избухването на Априлското въстание Апостолите и загиналите във въстанието остават в българската история не като мъченици, а като герои Извънредно! Тежка катастрофа между джип и камион взе пет жертви Извънредно! Тежка катастрофа между джип и камион взе пет жертви Пътят е затворен
Арестуваха известна турска актриса за наркотици Арестуваха известна турска актриса за наркотици Ханде Ерчел долетя в Турция от Лондон и веднага беше задържана от полицията на летището Новият върховен лидер на Иран заплаши да отговори на всяка американска атака Новият върховен лидер на Иран заплаши да отговори на всяка американска атака От началото на април е в сила споразумение за прекратяване на огъня между Иран и САЩ, но преговорите за уреждане на конфликта са в застой Американският президент: Имаме проблем, никой не знае кои управляват ислямската република Американският президент: Имаме проблем, никой не знае кои управляват ислямската република Той отговори уклончиво дали ще има нови удари по Иран Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Тръмп решава за нови удари по Иран, но US генерал призна, че не могат да принудят Техеран да преговаря Министърът на отбраната на САЩ Хегсет е изправен пред „остри въпроси“ от демократите в Сената относно войната с Иран Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Торино и Бургас започват сътрудничество в културния обмен за Европейска столица на културата 2032 Тази визита е само част от многобройните културни инициативи, които се реализират в контекста на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032 Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Лидерът на ДПС в Добрич хвърли оставка, оплака се от токсична среда Това е мое лично решение. Осъзнато, категорично и без връщане назад, обяви Люцкан Малджиев Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Носителка на Златният орфей живее в крайна мизерия Купувам си храна от топлата витрина в магазина, една порция изяждам на три пъти, казва певицата В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България В ромското гето в Пловдив доматите са на най-ниските цени в България Продават ги за 1,50 евро на килограм Николаос Цитиридис ще дава по 10 хил. евро на случайни минувачи Николаос Цитиридис ще дава по 10 хил. евро на случайни минувачи Продукцията залага на международен формат, в който водещият задава въпроси на улицата, а участниците трябва да открият правилния човек сред тълпата, който да отговори вместо тях Чужденци активно изкупуват имоти в Халкидики и Солун  Чужденци активно изкупуват имоти в Халкидики и Солун  Голяма част от сделките са инвестиционни
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Младоженец си говори с приятел:
- Колко много се променя човек след сватбата.
- Защо? - попитал приятелят.
- Защото преди сватбата обичах всички жени на света, а сега - с една по малко.
Виц на деня Виц на деня В заведение:
- Сладурано, да те черпя нещо за пиене?
- Не, предпочитам в брой.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитът не ни пречи да правим глупости, но ни пречи да ги правим с удоволствие
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори