×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Извънредно! Застреляха мъж в ауди в центъра на Бургас (СНИМКИ)
  • Заради ракетния обстрел: Болница в Йерусалим лекува десетки пациенти под земята
  • БАБХ откри растеж на бактерии и плесени в училищни сандвичи
  • Иран заплаши Румъния заради US самолетите на нейна територия
  • БАБХ наложи карантина на 20 хектара лозя край Велико Търново
  • Колкото пациенти - толкова медицински специалисти: Частните болници на бунт срещу стандарта по здравни грижи
  • България: По-скъпо е, отколкото в Япония и Германия взети заедно
  • "Крещи, напада и заплашва": Потърпевши сигнализират за агресивен мъж в столичен квартал
  • Агенцията за пътна безопасност дала милиони на външни изпълнители: Разследване на ИПБ
  • Шест партии играят в следващия парламент
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Пожарната битка на тандема „Цацаров-Борисов” с организираната престъпност в Бургаско


Пожарната битка на тандема „Цацаров-Борисов” с организираната престъпност в Бургаско
Премиерът постоянно хвали главния прокурор – защо ли?
26 Юли 2016, Вторник, 12:54 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: правителствен пресцентър)

Тя няма как да замести борбата с корупцията, но със сигурност може да служи за параван



Бургаският криминален контингент вече ще бъде разследван в София. Такъв извод може да се направи от пожарните акции на МВР и прокуратурата през последните два месеца.

Случайно или не, всичко започна с групата на Николай Мечков и Петър Биберов, която бе арестувана в началото на юни. Спецпрокуратурата иззе разследването, от въпросната група в ареста обаче останаха само двамата тартори и гардът Галин Бекяров. Нещо като чета от войвода и байрактар.

Последва големият екшън в Слънчев бряг от 8 юни, при който една срещу друга се изправиха бандите на Божидар Кузманов-Божо Кравата и Димитър Желязков-Митьо Очите. Резултатът е един убит и двама ранени, сред които и самият Очите. 

Първоначално премиерът Бойко Борисов обяви стрелбата в Слънчев бряг за „махленска свада“, но след бурната реакция на медиите реши да се поправи и изпрати няколко контролни органа на държавата на масови проверки в курорта.

Успоредно с това Борисов утвърди спорната практика да прави всяка седмица оперативки между службите, които се ръководят съгласувано от него и главния прокурор Сотир Цацаров. Проблемът е, че така изпълнителната и съдебната власт се сливат и няма кой да контролира правителството, освен ако премиерът не даде зелена светлина да бъдат разследвани той или подчинените му.

На една от въпросните оперативки, разбрахме ние, е било "договорено"  прокуратурата да се задейства в Бургаско „на пожар“ - по маниера на Борисов. А причината е, че стрелбата от 8 юни продължи да отеква силно и в Народното събрание, където опозицията не спря да тормози властта с въпроси какво реално се случва.

Последва визита на главния прокурор Цацаров в региона, където той събра прокурорски и полицейски началници, които му докладваха за действието на престъпните групи в региона. Седмица по-късно десетима, начело с Божидар Кузманов, се сдобиха с обвинения за участие в организирана престъпна група (ОПГ). И както подобава, случаят се пое от спецпрокуратурата и спецсъдът в София.

Междувременно в парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред бяха привикани министърът на вътрешните работи, началници в МВР, както и шефовете на полицията в Бургас и Несебър. На закритото заседание е било обявено, че в Бургаска област действат общо 14 ОПГ-та (от общо 424 в цяла България).

Разследващите са категорични, че доказателства за ОПГ-та се събират много по-трудно, отколкото за отделни престъпления. Въпреки това след пожарната мобилизация през последния месец премиерът Бойко Борисов обяви нова успешна акция. Преди дни, при поредна визита в региона той лично разкри как е заловена още една ОПГ, действала в Несебър и Поморие. Тя се занимавала с наркотици, а неин лидер бил Любомир Славов-Мазния - сериозен самостоятелен играч с подчинени в йерархията.

Делото бе засилено в спецсъда в София и всичко, разбира се, се контролира изкъсо от главния прокурор Цацаров, когото Борисов не спира да хвали въпреки (а може би заради) пълния му провал в разследването на бълващата ендемична корупция държавна власт.

Срещу двама от пратените в столичния арест лейтенанти на Мазния обаче се оказа, че няма реални доказателства и те бяха пуснати на свобода, без никаква мярка за неотклонение. В ареста останаха едва трима обвиняеми, чието прегрешение е разпространението на дрога в неособено значими количества. Похвалното дотук е, че Мазния води с един човек пред Мечков, по численост на четата.

Любопитно е, че делото срещу Мазния е доста старо и е било забутано в чекмеджето повече от две години. От прокуратурата дори е имало постановление за прекратяване на наказателното производство, но преди дни то било изтупано от прахта и възобновено на пожар.

Въпрос на време е да се разбере дали бързият пиарски лов на ОПГ-та в Бургаско няма да бъде последван от нови провали на прокуратурата, гарнирани и с глоби откъм Страсбург.

Важно е, разбира се, държавата да се захване и с големите криминални играчи по Черноморието и изобщо с „белите якички”, които ощетяват държавата с милиони от контрабанда, данъчни измами, корупционни обществени поръчки. Ако се има предвид обаче досегашния опит за борба с корупцията на Борисов и Цацаров, вероятността за това клони към нулата.
А пожарникарските им екшъни в Бургаско изглеждат просто като нов епизод от рекламен филм на управляващите, сметката за който плащаме всички ние.



Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
10
Коментара
Флагман.БГ Намалете лошия холестерол с тези храни Намалете лошия холестерол с тези храни 16/03/2026, Понеделник 22:00 0
Тервел ИЛИЕВ Скалата с обръщение към украинския си двойник Скалата с обръщение към украинския си двойник 16/03/2026, Понеделник 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Гответе като професионалист: Основни правила Гответе като професионалист: Основни правила 16/03/2026, Понеделник 19:33 0
10
Коментара по темата
10.
браво
27.07.2016 13:45:18
1
4
Най-накрая една хубава и аналитична статия.
9.
до Лили
26.07.2016 22:50:16
0
10
Пожарникаря спор няма, че е прост. Но аз се питам- ние какви сме, та той ни е министър-председател?!
8.
antimafia
26.07.2016 21:47:18
1
0
hvanete martin dushev ima grupa ot dilari v pomorie zarejda ot na shirokata horata i e momche za vsi4ko vreme e toq bushon da izgori
7.
Лили
26.07.2016 20:02:39
3
12
Стига сте нападали човека. Той е един прост пожарникар...
6.
Файтьра от Меден Рудник
26.07.2016 17:54:59
0
3
дано по скоро да приберат Диян Тончев Камбаната дето трови децата с дрога .Мрьсен гей
5.
БАЙ ПЕТКО
26.07.2016 17:50:57
1
12
КВИ СА ХУБАВЦИ САМО ЗА КОРИЦАТА НА ПЛЕЙ БОЙ ЗА ЧЕП ЗЕЛЕ НЕ СТАВАТ КВА ПРЕСТЪПНОСТ ЩЕ БОРЯТ КАТО ВЕЧЕ БИЯТ И ПОЛИЦАЙТЕ СМЕШНИЦИ ОТ ВСЯКАДЕ
4.
ГРОЗДАН БАТКАТА
26.07.2016 17:41:18
1
6
КВИ СА ТЕЯ ПАЛЯЦИ Е ШИ ИМ ИЗНАСИЛЯ ДУПЕНЦАТА
3.
Tomi
26.07.2016 17:34:22
1
6
E da vidim edna normalna statiq , takiva statii trqbva da se pishat ! Prestypnostta e nai- golqma v tehnite redici, i e pohvalno che ne se pravim na ludi che ne q vijdame!
2.
Тв
26.07.2016 17:16:01
2
11
Докат не му са счупят очилата
1.
като почнете с "белите якички"
26.07.2016 16:56:16
7
22
Почвайте от чичо кмет пак продаде общински парцел на безценица.До кога този човек ще раьпродава и строй в града няма паркинги само сини зони и бусленти
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Морското турне на дует „Келтик“ и Николай Киселов за Деня на поезията започва от Бургас Те ще представят свои песни в Галерия „Богориди“ в четвъртък, а ден по-късно ще пеят и във Варна Приморско се превърна в сцена на театралната магия по време на първия фестивал „Сцена за вас“ Приморско се превърна в сцена на театралната магия по време на първия фестивал „Сцена за вас“ Любителски театрални състави от цялата страна представиха своето изкуство в рамките на четиридневен празник на сцената, който събра актьори, публика и творци в Приморско Шофьорите на линейки в Бургас излизат на протест, след като получиха 232 глоби от КАТ за месец Шофьорите на линейки в Бургас излизат на протест, след като получиха 232 глоби от КАТ за месец Половината спешна помощ трябва да остане без книжки - заради това, че са бързали за спасяването на човешки животи  Вътрешният министър: Мотивът за (само)убийствата до Петрохан и Околчица остава неясен Вътрешният министър: Мотивът за (само)убийствата до Петрохан и Околчица остава неясен Вероятно ще се търси със сексологичната и теологичната експертиза, каза той Свободна Палестина и ICE вън: Как тазгодишните Оскари станаха политически Свободна Палестина и ICE вън: Как тазгодишните Оскари станаха политически Посланията на звездите, които белязаха церемонията през тази 2026 година   Народният театър стартира кампания за младежи от 18 до 25 да закупуват билети за 5 евро Народният театър стартира кампания за младежи от 18 до 25 да закупуват билети за 5 евро Тя се провежда в периода 15 март - 30 април 2026 г. Ексклузивно! Проговори пред Флагман.бг телохранителят на демонстративно самоубилия се в центъра на Бургас бизнесмен Ексклузивно! Проговори пред Флагман.бг телохранителят на демонстративно самоубилия се в центъра на Бургас бизнесмен Около 14:30 часа двамата се разделили спокойно и Бургазлиев тръгнал сам към паркираната сутринта на ул. "Поп Георги" кола, веднага след това сложил край на живота си Нощното движение ще е променено в три тунела на АМ Хемус между 17 и 20 март Нощното движение ще е променено в три тунела на АМ Хемус между 17 и 20 март АПИ въвежда временна организация на трафика в тунелите Витиня, Ечемишка и Правешки ханове  Специализирана трудова борса в сферата на туризма ще се проведе в Бургас Специализирана трудова борса в сферата на туризма ще се проведе в Бургас Очаква се участие да вземат повече от 30 работодатели Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев: Самоубийство е, със законно притежаван пистолет Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев: Самоубийство е, със законно притежаван пистолет Намерихме проектила – извън колата е, казаха от прокуратурата 
Мощни взривове в Дубай и Багдад, ирански дронове атакуват посолства и нефтени находища Мощни взривове в Дубай и Багдад, ирански дронове атакуват посолства и нефтени находища Ударено е австрийското посолство и щаба на мисията на ЕС в Ирак Протест срещу „Зара“ в Англия: Отказали помощ на бяло момиче, пребито от мигранти Протест срещу „Зара“ в Англия: Отказали помощ на бяло момиче, пребито от мигранти От магазина виждали как жестоко я ритат на земята, но останали безучастни Лари Джонсън: Ще преживеем глобална депресия заради войната, а не само рецесия Лари Джонсън: Ще преживеем глобална депресия заради войната, а не само рецесия Независимо от риториката на Тръмп, икономическата болка ще стане прекалено силна за много от съюзниците на САЩ, каза US експертът Димитър Гърдев: Тръмп иска помощ дори от Китай, импийчмънтът му е обещан при провал в Иран Димитър Гърдев: Тръмп иска помощ дори от Китай, импийчмънтът му е обещан при провал в Иран US президентът се сблъска с нещо, което се случва при война – правиш едни планове, а се получава нещо различно, каза бившият шеф на на комисията по европейски въпроси и външна политика  Германия отказва да се включи в военната подкрепа за Ормузкия проток Германия отказва да се включи в военната подкрепа за Ормузкия проток Берлин отхвърли искането на Доналд Тръмп да помогне за осигуряването на сигурността в Ормузкия проток, заявявайки, че войната не е на НАТО Израел има военни планове за още три седмици война с Иран Израел има военни планове за още три седмици война с Иран Израелската армия заяви, че разполага с хиляди цели за поразяване, докато конфликтът в Близкия изток продължава да се разширява Коранът отеква силно, докато палестински рецитатори се събират в Газа Коранът отеква силно, докато палестински рецитатори се събират в Газа Oпустошението от войната не помрачи традицията за Рамазан с рецитали на свещената им книга като източник на надежда и сила Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел Болница в Йерусалим лекува пациенти в подземно отделение заради ракетния обстрел Медицинският център „Шааре Цедек“ премести стотици пациенти под земята след засилени атаки и очаква нови ранени Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки Трима чужденци са задържани в Дубай след като изпратили снимки от експлозията на свои близки След атака с дрон близо до летището Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско Два пъти в рамките на час: Заловиха млад водач да шофира с близо 200 км/ч в Сливенско Книжката на водача е отнета и са му съставени актове за 2100 лева
Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Ивайло МИРЧЕВ, Демократична България Пеевски управлява ГЕРБ с фейсбук статуси Виц на деня Виц на деня Между мъже:
- Скарахме се с жена ми и после тя ми призна, че съм прав. Какво да правя? Никога не съм попадал в такава ситуация.
- Извини и се. Кажи, че не си искал да бъдеш прав.
Виц на деня Виц на деня - Мамо, защо татко си отиде от вкъщи?
- Ти знаеш ли как се изтриват съобщения във Вайбър?
- Знам.
- Е, той не знае...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако тъщата почне да ти вика "синко", значи на село е пълно с работа!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори