Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Немски гигант купи дялове от български завод

Ключови думи: новини, Флагман, Бургас, гигант, Карлс Цайс Йена

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) одобри придобиването на съвместен контрол върху „Завод за оптика“ АД (гр. Панагюрище) от страна на германското дружество „Карл Цайс Йена“ ГмбХ и български инвеститори. В рамките на ускореното проучване Комисията анализира всеки един от засегнатите от сделката продуктово-географски пазари, на които е налице хоризонтално припокриване и вертикална свързаност- на производство на оптични компоненти, на оптично стъкло и на оптични продукти, с географски обхват територията на ЕИП.

Анализирано бе и дали конкуренцията на съответния продуктов пазар може да бъде елиминирана чрез координация между предприятията – майки, т.н. кооперативни или преливащи ефекти, в дейности, които две или повече от тях запазват на пазара, на който е активно съвместно контролираното предприятие или на пазар нагоре/надолу по веригата от този на съвместното предприятие.

В резултат на извършения анализ бе установено, че пазарното положение на участниците в планираната сделка, съотнесено към структурата на анализираните пазари, не поражда опасения за възпрепятстване на ефективната конкуренция и не би довело до установяване или засилване на господстващо положение.

В хода на производството бяха обсъдени и становища на конкуренти, изразили опасения, че навлизането на международен инвеститор като „Карл Цайс Йена“ ГмбХ може да засили конкуренцията за квалифицирани кадри.

Свободно движение на работна сила

В решението си Комисията подчертава, че свободното движение на работна сила не може да бъде ограничавано, но изразява увереност, че инвеститори от подобен мащаб осъзнават значението на устойчивото развитие на човешкия капитал – включително чрез партньорства с местни образователни институции и прилагане на модели като дуалното обучение. 

Според информацията гигантът „Карл Цайс Йена ГмбХ“ придобива 31.5% от капитала на българското дружество, а останалият дял ще бъде запазен от сегашните акционери. Така над дружеството ще бъде установен съвместен контрол от страна на всички страни, става ясно от решението на КЗК.

Сумата на сделката остава неразкрита.

1
Коментара по темата
1.
Чиституу..
12.08.2025 15:46:29
Баталясаха и тази фирма.
Булгаристан, закривай!
  Добави Коментар
Българи окупират челните места в индивидуалните класации на Лигата Волейболните асове на България задават модата в спорта Борис Бекер с разтърсваща изповед за кошмара зад решетките Други лишени от свобода му помагат при нападение
Удариха колата на депутат, тя не е лъскава Неприятна изненада за пернишки народен представител Убийство във фен зона на Световното, мястото почерня от полиция Фаталното нападение се случи в обособена зона за гледане на срещите в САЩ
Неописуема трагедия: Жената и двете малки деца на футболист са намерени мъртви Те са жертви на опустошителните земетресения във Венецуела Областният управител събра депутати и кметове на важна среща за бъдещето на Бургас Депутатите бяха запознати с приоритетите, касаещи развитието на областта и проблемите, с които кметовете се сблъскват в дейността си
Зверска катастрофа между тир и коли, излетя въздушна линейка Второкласният път II-48 временно затворен Мениджър е разстрелян на екзотичен остров Семейството на убития потъна в скръб
Сексуален хищник изнасили и уби две жени, трета се размина на косъм от смъртта Фаталните нападения се случват близо до стадиона на Тотнъм Край на безплатния обмен: „Български пощи“ въвеждат такси за смяна на левове в евро от 1 юли Новите тарифи варират от 6 до 10 евро в зависимост от сумата, като до момента държавното предприятие е обменило безвъзмездно близо 290 милиона лева
Тийнейджърите, употребяващи марихуана, са изложени на двоен риск от тежки психични заболявания Изследване над 460 000 младежи доказва, че канабисът в ранна възраст е директен тригър за психози, биполярно разстройство, депресия и тревожност Силни емоции в Бургаския залив: Регата „Черноморец Бургас 2026“ излъчи своите победители След 3 дни на оспорвани гонки и тежки метеорологични условия, младите ветроходци превърнаха Морската гара в истински празник, дебютирайки с новата категория „Бамбини“