×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Официално: Срещата между Тръмп и Путин в Будапеща - отменена!
  • Силно земетресение разтърси Източен Тайван
  • Керана Ангелова представя “Книга за Христо Фотев на 4 ноември в Художествената галерия
  • Националната премиера на документалния филм „Потопът и вкаменената гора“ стартира от Бургас на 8 ноември в НХК
  • Днес затварят две улици в ж.к. "Възраждане" - ул. "Дебелт" и ул. "Пробуда"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

"Шарли Ебдо" разбуни света с противоречиви карикатури на малкия Айлян Курди (СНИМКИ)


15 Септември 2015, Вторник, 11:03 ч.
Източник: БЛИЦ

Според мнозина този път списанието е „пристъпило чертата”


Към френското сатирично списание „Шарли Ебдо” могат да бъдат предприети съдебни действия след публикуването на серия от карикатури с подигравателно отношение към удавилото се малко момче бежанец Айлан Кюрди, пише "Мирър".

Намереното на плажа в Бодрум мъртво телце на тригодишното дете стана символ на кризата с бежанците.

Корицата на последното издание на „Шарли Ебдо” впечатлява с подигравателното отношение към световната съпричастност относно трагичния случай, показвайки момчето заедно с думите „Добри дошли, мигранти, толкова близо до целта... Промоционална оферта: две детски менюта на цената на едно”



На друга една карикатура от броя, която изобразява смъртта на Айлян може да се прочете „Християните ходят по водата, а децата на мюсюлманите се давят”. Рисунката е наречена „Доказателството, че Европа е християнска”.

Карикатурите се появяват на бял свят само 9 месеца след като 12 човека бяха убити брутално от джихадисти в парижката редакция на „Шарли Ебдо” като следствие на публикуването на серия карикатури с пророка Мохамед.
Това накара милиони по света, включително и политици да организират маршове на свободата под надслов Je Suis Charlie ( Аз съм Шарли)

В настоящия момент, обаче тази серия от карикатури свързани с малкия Айлан предизвика негодувание в целия мюсулмански свят и не само.

Карикатурите са дело на известният художник Лоран „Рис” Сурисо – политически карикатурист. След атаката над Шарли Ебдо, той е придружаван навсякъде от въоръжени цивилни полицаи. Рис е сред оцелелите от атаката над сатиричния вестник, като в момента е негов главен редактор.

Сред неприемащите последните рисунки на „Шарли Ебдо” е и адвокат Питър Хърбърт, председател на асоциация на адвокати и член на други обществени организации. Според него и много други списанието е „пристъпило чертата”.

Хърбърт написа в Туитър, че списанието е „расистко, ксенофобско и идеологически банкрутирало, което показва и моралното падение на Франция”

Той добавя, че асоциацията, която представлява ще докладва този акт на омраза и ксенофобия пред Международния съд.

Защитниците на списанието пък смятат от своя страна, че карикатурите на „Шарли Ебдо” използват расистки и религиозни стереотипи, за да се подиграят на същите тези расистки и религиозни стереотипи.

В категории: Животът


5
Коментара
Флагман.БГ Бърз трик за по-лесно заспиване Бърз трик за по-лесно заспиване 31/10/2025, Петък 20:29 2
Тервел ИЛИЕВ Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър 31/10/2025, Петък 20:00 2
5
Коментара по темата
5.
йахуди
15.09.2015 17:00:07
1
3
да му умрат децата и внуците на този художник
4.
Talibana
15.09.2015 15:40:11
2
2
Tozi hudojnik sigurno ne e imal deca.Skoro nqmq da ima rice da risuva
3.
потрес
15.09.2015 12:03:57
2
6
Омг! Тия уроди не си взеха поука. Този път сградата ще падне. Как може да са такива олигофрени. Играят си със живота си. Господ да пази България.... !!
2.
Георги
15.09.2015 10:44:16
6
8
Ето това се казва остра сатира и жестока ирония. Браво!
1.
а
15.09.2015 09:02:44
16
14
Тези т.н. "журналисти" си заслужават всяка една бомба и всеки един разстрел в редакцията им!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бавят Бюджет 2026 заради санкциите срещу „Лукойл“? Заради тях приходите намаляват с 1 млрд. евро Бавят Бюджет 2026 заради санкциите срещу „Лукойл“? Заради тях приходите намаляват с 1 млрд. евро Затварянето на рафинерията в Бургас води до тежък недостиг на средства и затруднява изпълнението на заложените цели, коментира икономист Шокиращ сигнал във Второ РУ: Собственик на детски център в Бургас дрогирал майки, за да спи с тях Шокиращ сигнал във Второ РУ: Собственик на детски център в Бургас дрогирал майки, за да спи с тях Следи от наркотици в телата на няколко жени вдигнаха полицията на крак Драма с моряците от „VIVA 962“, избягали в Бургас след арест в Севастопол Драма с моряците от „VIVA 962“, избягали в Бургас след арест в Севастопол Военните ни изпратиха с хляб и вода, споделят украинските моряци Всички ли мразят Слави? Тв водещият с безпрецедентен ход във фейсбук Всички ли мразят Слави? Тв водещият с безпрецедентен ход във фейсбук Публична тайна е, че други политически лидери имат модератори, които управляват публичните им страници и те блокират троловете Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър Безпрецедентна ситуация в Биг Брадър Участник крещи: "Каам ти, каам ти" Иван Гайков: Нуждаем се от пристанищна инфраструктура в Приморско, за да развием цялото Южно Черноморие Иван Гайков: Нуждаем се от пристанищна инфраструктура в Приморско, за да развием цялото Южно Черноморие Кметът настоя за държавна подкрепа за реализиране на проекта Мъж се направи на жена в "Ергенът" Мъж се направи на жена в "Ергенът" Иронизира участничка Защо забраниха износа на горива и има ли запаси? Защо забраниха износа на горива и има ли запаси? Управляващите уверяват, че са бързали, за да предотвратят спекула с цените, но от опозицията подозират, че причината е друга - резервът е празен  Какво се случва с водата в голям роден град? Какво се случва с водата в голям роден град? Хора са притеснени Кметът Алексиев: Стартирахме проекта за голямата болка на Поморие, вече няма да оставаме без вода Кметът Алексиев: Стартирахме проекта за голямата болка на Поморие, вече няма да оставаме без вода Довеждащ водопровод с резервоари, вълнолом и екологични инициативи ще подобрят инфраструктурата на крайморския град
Пентагонът разреши Украйна да получи „Томахоук“ Пентагонът разреши Украйна да получи „Томахоук“ Военното ведомство оабче оставя окончателното политическо решение в ръцете на Доналд Тръмп Созопол ще посрещне Гимкхана и Супер Рали през уикенда Созопол ще посрещне Гимкхана и Супер Рали през уикенда На  1 ноември  от 11:00 ч. на наказателния паркинг до стадиона участниците в  Гимкхана  ще демонстрират умения, скорост и безопасно шофиране Терористи щяха да потопят САЩ в кръв за Хелоуин, ФБР предотврати атентата Терористи щяха да потопят САЩ в кръв за Хелоуин, ФБР предотврати атентата Не пропускайте празника на тиквата на пазар „Краснодар“ Не пропускайте празника на тиквата на пазар „Краснодар“ Цветното събитие ще се проведе на 6 ноември от 16 часа Хибрид между ураган и средиземноморска буря със сила 160 км/ч може да удари Балканите Хибрид между ураган и средиземноморска буря със сила 160 км/ч може да удари Балканите Вижте какво се случва Галена натиска последния златен бутон Галена натиска последния златен бутон В есенната неделната вечер зрителите ще се насладят на няколко въздействащи музикални изпълнения Хамас предаде тялото на убития български заложник  Хамас предаде тялото на убития български заложник  Сахар Барух е с българско гражданство и бе отвлечен от кибуца Беери Бизнес за милиарди подари Рамзан Кадиров на дъщеря си Бизнес за милиарди подари Рамзан Кадиров на дъщеря си Айшат стана горд собственик на фабрика за облекла, склад и общежитие за работници Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Ето къде приеха задължителен коледен бонус от 639 евро Така наречената "Зимна празнична надбавка" ще бъде в размер на половината минимална работна заплата  в Словения Защо военните вземат с 1000 лева по-високи пенсии Защо военните вземат с 1000 лева по-високи пенсии За високите пенсии на военни и полицаи е, че при тях три години действително изслужено време се зачитат за пет години осигурителен стаж от трета категория
Доналд ТРЪМП Доналд ТРЪМП Няма да си губя времето с Путин, който говори, говори – и нищо Виц на деня Виц на деня - Любовният ми живот е като Coca-Cola.
- Искрящ, бурен и сладък ли?
- Не, бе! Първо беше нормален, после стана Light, а сега вече е Zero!
Виц на деня Виц на деня - Дъще, ела да измиеш чиниите!
- Мамо, аз съм родена за големи неща!
- Добре, ела да измиеш тенджерата!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако не сте джентълмен, то е възможно да сте… лейди
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори