Почина майката на Сергей Станишев
14 Май 2015, Четвъртък, 18:08 ч.
Поклонението ще се състои в събота - 16 май, от 11.30 часа в Ритуалната зала на Централните софийски гробища
Почина майката на председателя на ПЕС Сергей Станишев Дина Станишева, пише Блиц. Тя е родена в град Архангелск (Русия) през 1927г. с произход, смесващ руската и германската култури и с корени в Петербург. Тя избира да живее в България от 1958г., когато пристига в София със съпруга си Димитър.Дина Станишева бе филолог, професор и доктор на науките в БАН Софийския университет «Св. Климент Охридски» , където до последните години остана уважаван учен, търсен преподавател и ръководител, мощен проводник на структурализма в езикознанието. Обектът на нейния научноизследователски интерес – сравнителна граматика на славянските езици – отразяваше екзистенциалната ѝ нагласа: да сговори диалектически различните произходи в себе си, да потърси и оцени другостта и да осмисли себе си като индивид в едно по-широко поле от близки култури и народи.
"Широко скроена личност с покоряваща щедрост към хората, тя спонтанно претворяваше професионалните взаимоотношения с колеги, докторанти и студенти в близки и дълготрайни приятелства. Дина изграждаше в близките си един особен критичен поглед към реалностите на света, и хората, близки с нея, винаги ще се допитват мислено до този поглед, когато е необходимо да вземат трудни решения", се казва в съобщение от семейството.
Поклонението ще се състои в събота - 16 май, от 11.30 часа в Ритуалната зала на Централните софийски гробища.
В категории:
Животът
Бюджет 2026 спря автоматичния ръст на заплатите за близо 800 000 души
Мигрантски хаос в Сеута: До 60 000 преминаха границата, 67 загинаха
Дърво премаза кола в ж.к. "Славейков" (СНИМКИ)
Мистериозната радиостанция UVB-76 отново излъчи кодови думи, значението им остава загадка
Пожарите в Гърция не спират: Домове изгоряха, нови евакуации край Атина заради силния вятър
Тези 3 зодии разтърсват емоциите ви, но трудно ще спрете да ги обичате
Псаросупа - гръцка рибена супа със зеленчуци
Нова любовна интрига около Дани Петканов: Магдалена Томова ли е жената до него?
Родопската теснолинейка навърши 100 години от първото си пътуване
Мантинела отне живота на моторист
Туристка загина след падане по билото между Козя стена и Ехо
Нови цени на винетките - вижте тарифите

Какви са тия овъртания? Напишете с две думи - руска еврейка!!!!!!!!
Добро е припомнянето на а3! Истината трябва да се казва!
Аз няма да напиша нищо!
"Проф. Станишева беше уволнена от Института по български език през 1979 г, като учен, който ЗАСТЪПВА коминтерновската антинаучна теза за съществуването на "македонски език, нация и култура"