×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • 3170 евро за ток: Възрастно семейство от софийско село плати рекордна сметка
  • Рекорд: 54% от депутатите влизат в НС за първи път, почти всички - от „Прогресивна България”
  • Запалил се камион затруднява движението по източния обходен път на Пловдив
  • МЗ изпълни обещание към младите лекари: Създаде портал за специализанти
  • Червен и жълт код: Днес температурите падат рязко, идат дъжд, сняг и силен вятър
  • Полет от Турция за Лондон кацна извънредно в София заради скандал на борда
  • Вдигнаха близо 100 трошки в София
  • 20% намаляване на потреблението на горива отчитат бензиностанции
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

"Виваком" ще бъде подложен на огромен натиск от "Мтел" и "Теленор", ако не си намери стратегически инвеститор


"Виваком" ще бъде подложен на огромен натиск от "Мтел" и "Теленор", ако не си намери стратегически инвеститор
Красимир Стойчев
13 Май 2015, Сряда, 17:15 ч.
Източник: Ивайло КРАЧУНОВ, Агенция ПИК

Цветан Василев е управлявал КТБ като безхаберен личен фонд
Красимир Стойчев е първият собственик на цифров мобилен оператор в България - „Мобилтел“, като взима лиценз за него през 1992 г., когато цифровите технологии в телекомуникациите още не са развити и го получава за 40 000 долара без търг.

През 1996 г. го продава на руския бизнесмен Григорий Лучански, а през 1997 г. и на Майкъл Чорни. Стойчев е един от основателите на Г-13 - първата организация на български бизнесмени, в която влизат Илия Павлов, Емил Кюлев, Борислав Дионисиев.

Финансовият магнат винаги е имал интересна гледна точка към финансовите процеси в държавата.



- Г-н Стойчев, смятате ли, че държавата ще преодолее дупката в бюджета, която се отвори след фалита на КТБ, който причини щети от 3.6 млрд. лева и то само по гарантираните депозити?

- Няма как банката да събере пряко тези пари, защото кредитите за огромна част от фирмите, които са ги получили са необезпечени.

-Банката сега трябва да тръгне първо срещу фирмите, които са получили кредитите, да ги овладее напълно и тогава тези фирми да тръгнат да събират задълженията от фирмите, на които те са предали тези пари.

-Това за мен ще бъде един труден, мрачен и неуспешен процес.

- Ще гарантира ли прозрачност фактът, че международна фирма ще тръгне по следите на необезпечените кредити в КТБ?

- Зависи. Ако това е реномирана международна компания, която се занимава с финансова поренсика, тя би могла да посочи ако не друго, то поне какво се е случило в банката.

-Какво тази фирма ще установи, в много случаи няма да има юридическа сила, но поне цялото общество ще узнае точно какво се е случило в КТБ.

- Трябва ли да понесат наказателна отговорност двамата квестори, които са подправили повече от 1000 договора за депозити в банката, включително и този на бившия премиер Иван Костов?

- Не съм напълно наясно от законова гледна точка каква е ситуацията. Но ако квесторите са подправили договорите, е очевидно, че те трябва да понесат наказателна отговорност.

Но, ако законът им е позволил да подправят договорите, то той е неадекватен на създалата се ситуация.

Нелепо е това, което се случи през последните месеци с банката, тъй като поставянето й под особен надзор означаваше тогава, че ако всички имаха акъл, те трябваше да застопорят ситуацията такава каквато е и да няма никакво движение по никакви сметки.

Би било нормално да се постъпи по този начин при тази ситуация. Но квесторите позволиха да се правят купища операции в банка поставена под особен надзор. Това за мен е нелепо и ще увреди чувствително маржа на несъстоятелността, която ще бъде на разположение на Фонда за защита на влоговете.

- Редно ли е Иван Костов най-накрая да прояви морал и да върне парите, които е прибрал чрез подправения договор?

- Ако разсъждаваме от морална гледна точка, би трябвало всички хора, които са се възползвали от тази вратичка в закона, ако е вратичка, да върнат тези пари. Но дълбоко ме съмнява, че някой в днешно време в България се съобразява с морала. Сега всичко е въпрос на пари.

И според мен нито Иван Костов, нито някой друг ще върне дори и един цент.

- Как си обяснявате злонамерената атака на избягалия банкер Цветан Василев срещу много държавни мъже, жени и общественици. В това число и вие попаднахте под словесните му удари?

- Изобщо не съм изненадан от тази ситуация, защото разбирам психическото състояние на г-н Василев.

Странното е, че той продължава да отстоява тезата, че едва ли не банката е била в бляскаво състояние. Това очевидно не е вярно, тъй като всички одити, проверки и анализи посочиха, че банката е била управлявана като един безхаберен личен фонд.

- Ще се прибере ли Цветан Василев в България, за да застане на подсъдимата скамейка и да понесе отговорност за действията си?

- Дълбоко се съмнявам, че това ще се случи.

- Вие сте създател на първия български мобилен оператор. Конкурентоспособни ли са са "Мтел", "Теленор" и "Виваком" спрямо европейските телекоми?

- И трите оператора предлагат услуги на една цена, която в момента може да се каже, че е под средноевропейската.

Финансовата стабилност на "Теленор" и "Мтел", като част от "Телеком Австрия", е извън всякакво съмнение.

"Виваком", ако не намери нов стратегически инвестотор в рамките на следващите 6 до 12 месеца, ще бъде подложен на огромен натиск от страна на другите два телекома, които имат силата и парите да продължат тази битка за българския пазар.

Така че аз поставям под съмнение самостоятелното бъдеще на "Виваком", но не поставям под никакво съмнение бъдещето на "Мтел" и "Теленор".

В категории: Бизнес


3
Коментара
Емел МАХМУД Снегът се завърна, ето къде вали (СНИМКИ) Снегът се завърна, ето къде вали (СНИМКИ) 30/04/2026, Четвъртък 14:00 0
Флагман.БГ Край на кутсуза за тези 3 зодии след 1 май 2026 г. Край на кутсуза за тези 3 зодии след 1 май 2026 г. 30/04/2026, Четвъртък 12:00 0
3
Коментара по темата
3.
Годжоман3d
13.05.2015 17:09:36
0
0
РАЗБОЙНИЦИ
2.
tr
13.05.2015 16:53:24
0
1
Какъв ти е проблема пък на теб. Вече за цените които предлагат мобилните оператори могат да ни завидят в цяла Европа. Мрънкачи като теб обаче все ще са недоволни.
Като не искаш договори ходи на Боб.
1.
i
13.05.2015 16:50:10
1
2
До кога ще търпим този олигопол на триглавата ламя (мтел,вива и тел.) ??
Направо си ни правят на парцали с тея условия. Кога в България ще може да подписваш договор за 6 или 2 месеца?? Все гледат за 2 год да те гепят и още хиляди мизерии има...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
В Гърция обсъждат 4-дневна работна седмица със същото заплащане В Гърция обсъждат 4-дневна работна седмица със същото заплащане Предложението за намаляване на работните дни на 35 часа седмично, но реакциите са противоречиви Жена с опасност за живота след падане на кола от 6 метра на новостроящо се жп трасе Жена с опасност за живота след падане на кола от 6 метра на новостроящо се жп трасе Инцидентът на АМ „Европа“, а разследване е в ход Ружа Стойкова за новия дизайн в Милано: Интериорът вече не търси да впечатлява, а да лекува Ружа Стойкова за новия дизайн в Милано: Интериорът вече не търси да впечатлява, а да лекува Юбилейното издание на Salone del Mobile показа, че домовете се превръщат от събирачи на мебели в лични екосистеми, които пазят спокойствието и здравето на обитателите си Георги Маринчев: Любен Дилов е с инфаркт в Рим, вече е в по-добро състояние Георги Маринчев: Любен Дилов е с инфаркт в Рим, вече е в по-добро състояние Всеки ден се чувам със семейството му, чух се и с него – контактен е, каза един от най-близките му Любовен триъгълник в "Ергенът" предизвика сблъсък между Стоян и Гатев Любовен триъгълник в "Ергенът" предизвика сблъсък между Стоян и Гатев Двамата мъже се изправят един срещу друг за сърцето на Илияна, а напрежението е на макс Исторически момент - Първото куче-водач влиза в Народното събрание Исторически момент - Първото куче-водач влиза в Народното събрание Иван Янев от "Прогресивна България" влезе в парламента с помощта на своето куче-водач Роувър, поставяйки нов етап в интеграцията на хората с увреждания Финални приготовления за „Флора Бургас 2026“ – изложението се открива утре Финални приготовления за „Флора Бургас 2026“ – изложението се открива утре Организаторите уточняват, че са възможни промени в програмата поради метеорологични причини. Избраха Михаела Доцова за председател на парламента Избраха Михаела Доцова за председател на парламента Против кандидатурата й се обявиха представителите на ПП-ДБ и "Възраждане" Несебър има нов шампион по ментална аритметика  Несебър има нов шампион по ментална аритметика  За Божидар Хасърджиев титлата е втора, а конкуренцията е била сред 220 деца от цялата страна по време на турнира AMACup в Русе   Шофьор с кола без номера катастрофира и избяга  Шофьор с кола без номера катастрофира и избяга  Инцидентът стана на пътя Стара Загора - Казанлък, близо до "италианския мост"
Десет европейски държави създават нов военноморски флот за противодействие на Русия Десет европейски държави създават нов военноморски флот за противодействие на Русия Обединеното кралство и девет други нации формират съвместни военноморски сили в Северна Европа, които ще подкрепят НАТО Porsche продаде дяловете си в Bugatti на египетски милиардер  Porsche продаде дяловете си в Bugatti на египетски милиардер  Насеф Савирис вече притежава цялата собственост, след като придоби акциите от Porsche Израел задържа 20 кораба със 175 активисти от флотилията за Газа Израел задържа 20 кораба със 175 активисти от флотилията за Газа На борда на плавателните съдове има хуманитарна помощ Президентът на САЩ: „86 47“ значи „Убий Тръмп“ Президентът на САЩ: „86 47“ значи „Убий Тръмп“ Американският държавен глава директно обвини бившия шеф на ФБР Джеймс коми, че е призовавал за екзекуцията му Преди плащах по 600 лв. заплата на шофьор, а днес и за 1000 евро трудно се намира служител, оплаква се този бизнесмен Преди плащах по 600 лв. заплата на шофьор, а днес и за 1000 евро трудно се намира служител, оплаква се този бизнесмен България заема челни позиции в негативната статистика на ЕС по отношение на инфлацията при храните Извънредно! Полиция блокира ромско гето Извънредно! Полиция блокира ромско гето В рамките на операцията се извършват обиски на адреси, проверки за издирвани лица, както и контрол за притежание на наркотици, незаконни оръжия и предмети с неясен произход Цената скача 8 пъти за таксите за пребиваване в Турция  Цената скача 8 пъти за таксите за пребиваване в Турция  От 1 май гражданите на повечето държави ще платят значително повече за годишни и дългосрочни разрешителни, като най-голямото увеличение е за годишното разрешително Путин и Тръмп искат примирие за 9 май, а Захарова обвини Зеленски за ядрени провокации Путин и Тръмп искат примирие за 9 май, а Захарова обвини Зеленски за ядрени провокации Руският президент предложи прекратяване на огъня за Деня на победата Ислямска секта е разбита при акция за изнасилване, съвременно робство и принудителен брак Ислямска секта е разбита при акция за изнасилване, съвременно робство и принудителен брак Стотици полицаи нахлуха в строго охраняван бивш дом за сираци в Чешир Конституционен съдия поиска БНТ да смени декора си, бил му много украински Конституционен съдия поиска БНТ да смени декора си, бил му много украински Тук също телевизионните сезони са различни, всичко е възможно. На нас ни харесва, каза му водещата от БНТ
Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Надежда ЙОРДАНОВА, депутат Разделението на ПП-ДБ е грешка Виц на деня Виц на деня Младоженец си говори с приятел:
- Колко много се променя човек след сватбата.
- Защо? - попитал приятелят.
- Защото преди сватбата обичах всички жени на света, а сега - с една по малко.
Виц на деня Виц на деня В заведение:
- Сладурано, да те черпя нещо за пиене?
- Не, предпочитам в брой.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Опитът не ни пречи да правим глупости, но ни пречи да ги правим с удоволствие
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори