Илия Златанов: Инцидентът с асансьора в Бургас стана, защото всичко у нас е фалшиво
100 000 асансьори като този в бургаския Медицински център 2 са опасни за живота и здравето на хората, защото не отговарят на съвременните европейски норми, каза Илия Златанов
18 Юни 2014, Сряда, 14:11 ч.
Ако имаме прокуратура, нека да разгледа обществените поръчки и най-после да се пристъпи към привеждане на нашите стандарти към европейските норми, каза специалистът
100 000 асансьори като този в бургаския Медицински център 2 са опасни за живота и здравето на хората, защото отговарят на БДС, въведен между 1949 – 1954 година, но не и на съвременните европейски норми. Това каза главният секретар на Асоциация на производителите и вносителите на асансьори Илия Златанов в интервю за БНТ.
„Над 80% от асансьорите в България са такива. Заключват се с едно резе. Трябва да има второ, за да е сигурно, че вратата е затворена. Ако асансьорът в Бургас беше с такова, вратата щеше да е заключена и жената с внучето нямаше как да полети в шахтата. От пет години в ЕС има изискване всички нови асансьори са с приспособление А3, което не позволява, ако се случи нещо, кабината да напусне площадката. Това съоръжение в Бургас, което е „набедено“ за асансьор, е нямало това устройство“, обяснява Златанов. Той разкри, че у нас няма нито един асансьор с устройство за контрол на товара.
„Забранено е в ЕС да се ползва осветление с нажежаема волфрамова жичка, защото може да предизвика пожар. В асансьорите обаче масово се използват такива крушки. Опасните асансьори няма да бъдат подменени, тъй като в България няма технически надзор. Имаме Държавен технически надзор, а в целия свят той е само частен. Държавните органи само контролират дали надзорниците си вършат работата. В Бургас има грубо нарушение на обществените поръчки. Това съоръжение там е поставено за 50 000 лева, а същото, но българското производство, е 5 000 лева. Ако имаме прокуратура, нека най-после да разгледа тези обществени поръчки!“, призова специалистът.
„Всичко у нас е фалшиво. Използваме наредби от 1979 г., на които им е сменено само името и са махнати сърпа и чука в логото. Нищо не е променено, за да остане Държавният технически надзор, защото хранилката са тези асансьори. За да се ползват тези антики, се дават рушвети. Огромни средства текат в Държавния надзор. Ако видите някой да кара Москвич 408 или пък ако гледа новините от телевизор „Опера“, ви моля да ми кажете, за да се снимам с него!“, каза още Илия Златанов.
Асансьорният техник Петьо Ленгенов пък съветва преди да се качим в асансьор, да погледнем дали е осветен, дали има второ резе, което да подсигури заключването на асансьорната врата.
„Изчаквате спокойно асансьорът да спре. Не бързате да дърпате вратите и да се качвате в него. Важно е да видите дали е осветено и дали там се намира кабината“, добавя Ленгенов.
В категории:
Животът
Първите туристи вече са на плажа в Приморско, шезлонгът и чадърът остават по 3,60 евро
От блясъка на „Оскар“-ите до суровия асфалт: Трагичният край на Дейви Чейс
Защо по българското Черноморие се продават свастики
Опасни инциденти в Слънчев бряг и Несебър: Жена с избит зъб, мъж в болница
Тотален хаос: 15-годишен размаза кола пълна с деца, рецидивист нападна спец ченге в София
Прогноза за времето и народни поверия за 18 юни
Колеблив старт за Роналдо на Мондиала, Хърватия до стената
Дневен хороскоп за 18 юни 2026: Пари за Овена, любовни признания за Рака
Проф. Ангел Димитров: Антибългарската пропаганда в Скопие не спира от 1944 г., Историческата комисия буксува на празни обороти
Секс депа в Студентски град и такси за 60 евро: Шестима от "Калашниците" остават зад решетките
Наливат $300 милиарда в Иран за мир, но Тръмп с нови заплахи: Ще хвърляме бомби по главите им
Паника в жилищен блок: Жени пищят заради голяма змия, влязла във входа

Като добавим някой друго рошветче , ниско квалифицирания персонал на фирмите изпълнители , шуробадженащината и безхаберието някакси картината се нарежда .
Всички медицински управители - доктори са с формални дипломи за здравен мениджмънт получени по онзи безхаберен начин в зората на хаоса.
Що се отнася до ЗОП ,пълна порнография .Всичко е нагласено!!!
Повервайте ми !!!