Бургаските болници спират лечение на българи, за да не трупат повече дългове
Бургаските болници ще са в състояние да приемат здравноосигурени българи най-много до средата на юли. След това ще се наложи да отклоняват пациенти и да отказват лечение, тъй като няма да имат средства да окажат нужната помощ. От средата на юли докъм средата на септември се очаква по Южното Черноморие населението да набъбне до 1 милион души, които ще са от всички краища на държавата, както и чужденци. Положението може да стане трагично за българите. За чужденците няма да има проблем, защото те пристигат с международни карти и добри застраховки, с които да покрият разходите на съответното здравно заведение.
Според справка, с която Флагман.бг разполага, към този момент НЗОК дължи на най-големите болници в Бургас – МБАЛ-Бургас – 568 723 лв., Кардио център Понтика ООД – 579 190 лв., МБАЛ Дева Мария – 386 615 лв., МБАЛ Лайф Хоспитал ЕООД - 328 989 лв., Онкологична болница Бургас – 243 659 лв., МБАЛ Д-р Маджуров ООД – 213 193 лв. Всички тези здравни заведения, без изключение, са затънали в дългове заради инвестиции в съвременна техника, оборудване и привличане на добри специалисти, заради конкуренцията помежду им да покажат високо качество на здравната услуга и най-вече заради нарасналия като цяло брой на населението в общината. Причината е и в това, че заради доброто местно управление градът привлича все повече жители. Растящият брой обаче изобщо не е отчитан от НЗОК като статистика и продължава да се работи по стари данни за броя на населението , а в същото време тук помощ търсят и от други общини и региони.
Неразплатените суми чакат решение на Надзорния съвет на НЗОК, който обаче няма изгледи да бъде свикан скоро, тъй като съставът му е разнороден – включва членове от три министерства, синдикати, браншовици и неправителствени организации.
Ако парите не се преведат веднага на болниците, те трябва да започнат съкращения и да затварят отделения или да връщат пациенти, за да не трупат повече загуби.
Паниката сред мениджърите на тези медицински звена е огромна. Подготвя се спешна пресконференция и среща с новия здравен министър Таня Андреева. Общата сума, която държавата трябва да преведе на бургаските болници е 2 692 677 лв. с днешна дата.
Налагат се спешни мерки, предупреди председателят на УС на Сдружението на бургаските болници Семир Абумелих, който е и депутат от ГЕРБ. Той ще иска намесата на всички депутати от региона. Очаквайте интервю с него след малкo.
Цената на водката в Русия лети нагоре
От кои зодии са най-верните приятели
Пролетна супа със зеленчуци: Лека и свежа рецепта за новия сезон
Зодиите с най-голямо чувство за хумор
Как да премахнете миризми от килими и мебели
Д-р Атанас Атанасов оглави агенция „Медицински надзор“
Вкусна паста с кисело мляко по турска рецепта, която взриви интернет
НАТО разширява противоракетната отбрана в Турция
Община Бургас ще ремонтира Центъра за временно настаняване
Благотворителна вечер в ДГ „Раковина“ събра 500 евро за каузата на Бела от Варна
Бизнесът у нас ще плаща утре с близо 24% по-евтин ток в сравнение с днес
Рекордни жеги през март: „Топлинен купол“ ще обхване милиони – лятото идва преждевременно
