×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • До 34 градуса и краткотрайни валежи с гръмотевици в неделя
  • Феновете на Питбул поставиха рекорд на Гинес с „плешиви“ перуки по време на негов концерт
  • Националната гвардия отбелязва 147 години с тържествен караул
  • Затвориха Ормузкия проток до второ нареждане
  • Евакуираха 200 деца заради потопа в Мисури, има жертва
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Кметът Коцев ли проспа цял "незаконен град"? Министри настръхнаха


Кметът Коцев ли проспа цял "незаконен град"? Министри настръхнаха
Скандалът касае луксозен жилищен комплекс от над 100 сгради с неясно бъдеще и минало обвито в мъгла
28 Май 2026, Четвъртък, 09:11 ч.
Автор: Тервел ИЛИЕВ

Дори премиерът Румен Радев взе отношение, според него е застрашена националната сигурност на България

Скандалът с "построения незаконен нов град" край Варна, лумнал вчера, се очертава като един от големите в държавата за годината. Цялата изпълнителна власт се зае със случая. Министрите Иван Шишков, Пламен Абровски и зам.-министърът на МВР Калоян Милтенов посетиха спорния застроен имот край морето, където ги чакаха куп представители на местните държавни институции. Случаят е коментиран и от премиера Румен Радев. В Париж, където бе на посещение, той заяви пред журналисти: "Това не е само незаконно строителство. Тук са вързани и много други процеси, насочени срещу националната сигурност на България".

"Общината е трябвало да реагира!". Така накратко може да се обобщят реакциите на министрите на място във Варна и оправданията, давани от кмета Благомир Коцев, предаде "Гласове".

Скандалът касае луксозен жилищен комплекс от над 100 сгради, изграждащ се над 2 години и почти построен вече. Баба Алино е местност до курорта "Златни пясъци" и Аладжа манастир. Досега отпор на проекта дава партия "Възраждане", твърдейки не само, че всичко е незаконно, а и че е изсечена гора от природен парк "Златни пясъци". Знае се още, че различни институции са проверявали, но какво точно са констатирали - информациите са разнопосочни. Така или иначе, строителството си е продължавало.

По данни на Коцев, обявени вчера на извънредна пресконференция с шефа на местната полиция Цветан Пировски, става дума за 104 строящи се или построени сгради. За нито една от тях нямало издадено разрешение за строеж от общината. Общата площ на комплекса е над 100 декара, поземлените имоти са 36. "Няма налични документи и за изградената инженерна инфраструктура - трафопостове и канализация", каза кметът на Варна. Пред НОВА добави, че общината е правила проверки - но не е била съвсем наясно с мащаба на строителството, а и инспекторите са били възпрепятствани. Коцев похвали новото правителство. Така или иначе, кметът не даде обаче обяснение как така две години и половина през мандата му се строи в общината му, "Възраждане" сигнализира, прави протести - всичко това касаещо мегакомплекс, а той чак сега разбира.

Коцев не назова публично името на фирмата. Каза само, че собственикът е украински гражданин. Фирмата зае защитна позиция чрез реакции в социалните мрежи, така се официализира сама - корпорацията КУБ. 

Вчера във Варна министърът на земеделието Абровски съобщи: През 2005 г. имотът от държавна собственост става частна след заменка. По закона за горите предназначението му не е подлежало на промяна. На 26 октомври 2023 г. служители от Регионалната дирекция по горите и Държавното горско стопанство във Варна са направили проверка по сигнал, че в гората се извършва незаконна сеч. Установена е не само сеч, но и строителство. Направени са констативен протокол и снимки, на които са видни подготвени кофражи. Експертите от горските служби уведомяват община Варна, МВР, по-късно и прокуратурата. Горските инспектори налагат актове - те са платени, дейността продължава.

Ето и хронология от министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков: На 7 юни 2023 г. е издадено удостоверение за търпимост. В него е упоменато, че строежът е изпълнен през 2001 г. Посочената година не е случайна, защото това е единственият начин да бъде получен такъв документ. Той е с невярно съдържание. Документът е издаден от архитекта на район "Приморски". За няколко имота, граничещи един с друг, са издадени удостоверения за търпимост. На база на документи с невярно съдържание е променен кадастърът. Но теренът се застроява чак през 2024 и 2025 г. По случая има образувана преписка в ДНСК, пратена е в община Варна, защото само в нейните правомощия е да санкционира строителство с удостоверения за търпимост с невярно съдържание. Общинската администрацията е имала възможност не само да ревизира удостоверенията, а и да започне процедура по събаряне. Не го е направила. През януари 2025 г., при вече интензивно строителство, за територията е допуснат подробен устройствен план със заповед на кмета. Според министър Шишков и това е незаконно.

"Днес държавата се занимава с нещо, с което със сигурност е трябвало да се занимава общината. Надявам се, че община Варна ще направи всичко необходимо това беззаконие да приключи", обобщи Шишков. Другата институция, която трябва да се задейства, според Шишков, е прокуратурата.

Дали данните и коментарите на министрите касаят цялата истина - също тепърва ще се изяснява в хода на скандала. Той очевидно няма да приключи скоро. 

Припомняме, че Павел Попов заместваше Благомир Коцев на кметския пост, докато той беше в ареста. По думите му обаче именно Коцев е продължавал да управлява общината, тъй като двамата са поддържали непрекъсната връзка чрез адвокатите му. 

Собственик на КУБ е О. Н. По информация на сайта Bird в началото на юли 2025 г. и.ф. шефна ДАНС Деньо Денев подписва заповед, с която на бизнесмена е наложена 10-годишна забрана да влиза в България. На 17 юли Денев отменя заповедта си, сочи информацията.

"Преди година именно от Варна, в качеството си на президент, аз повдигнах публично проблема защо на украинския гражданин ДАНС издаде постоянна административна мярка, тоест беше изгонен от България, а само две седмици по-късно шефът на ДАНС отмени собствената си заповед. Ще направим всичко възможно да разберем кои фактори и защо са накарали тогава изпълняващия функциите председател на ДАНС да отмени собствената си заповед", каза министър-председателят.

Екшънът ще продължи с нова днес. КУБ обяви пресконференция. Планирано е и регулярно заседание на общинския съвет. 

Още по темата:

Изслушват кмета на Варна заради незаконното застрояване на „Баба Алино“

Цялата власт се зае с "незаконния град" край Варна (ВСИЧКИ МНЕНИЯ ПО ТЕМАТА)

Румен Радев: Защо ДАНС първо изгони, а седмици по-късно върна у нас украинеца, изграждащ незаконното строителство във Варна


В категории: Варна


Тервел ИЛИЕВ Автор
Тервел ИЛИЕВ
28
Коментара
28
Коментара по темата
28.
Варна любит Руских
28.05.2026 16:40:02
2
4
До 2018-2019год
лицето Иван Николевич Портньiх е бил с РУСКИЯ си паспорт и НЕ притежавал БГ паспорт (тоес 335 хил ВАРНА е бил управлявана от РУСНАК с руско гражданство членн на мафиотската групоривки Мултигруп и ГЕРБ).
Преди да стане кмет на Варна от ГЕРБ руснака Портних(Шивачев) е бил управител на Гранд хотел Варна на Златните известен като Шведския хотел-агентурна явипна квартира на КГБ и ДСьсобстввност на ''Мултигруп"
27.
*********
28.05.2026 16:34:08
2
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
26.
Хм
28.05.2026 14:28:05
3
9
Началото на далаверата започва още от 2005, в която до август е правителството на Царя, а министър на горите е тюфлекът Мехмед Дикме. Тогава чрез заменка!! държавният имот става частен. И така. ДПС е проклятие, тук Костов е прав.
25.
Рибар
28.05.2026 13:17:52
1
8
Същата работа е Ченгене скеле. Незаконно строителство от тарикати дето се пишат за рибари, Строят и мутреят
24.
Лицето
28.05.2026 12:31:00
1
5
Иван Николаевич Портных е руски гражданин си 2011 година,после взема бг паспорт,и става руското острие на герб
23.
Kokoto
28.05.2026 11:23:06
2
9
Да не се окаже, че онзи строеж във Варна не е незаконен, а просто ранна подготовка за Евровизия
22.
$$$$$$
28.05.2026 11:02:15
0
24
Такъв мащабен проект не може да се случи без ОВОС, екологична оценка и оценка за съвместимост със зоните по Натура 2000. Нямало е начин това да остане тайна за зелените. Знаели са, но са си мълчали. И още мълчат. Те са шумни много избирателно.
Обикновено свръхактивните еколози са много гласовити, особено когато става въпрос за ски зони, магистрали или други инфраструктурни национални обекти. Много учудващо е, че с малки изключения те мълчат за нередностите, които стават по Българското Черноморие.
Един от последните примери е как Тома Белев като заместник-министър еднолично разреши застрояването на Аркутино, част от резервата Ропотамо.
21.
Зелените неправителствени организации
28.05.2026 10:57:37
0
18
Kогато е започнало строителството, министър на екологията е Борислав Сандов, а заместник-министър – Тома Белев.
Застрояването в местността Баба Алино край Варна вече има потенциала да се превърне в един от най-сериозните политически скандали на годината.
20.
златко петров стопаняра
28.05.2026 10:47:35
0
7
почва от протежето на колю вълкандоганов
понеже е украинско - ръцете долу
хак им е на гларусите - морска столица ли, дрън дрън
19.
Благомир Коцев вече не струва
28.05.2026 10:42:09
10
25
Той не е борец срещу мафията, какъвто се опита да се изкара, той е лицето на най-срамния скандал в историята на град Варна.
Как гражданите да вярват на обвиняем кмет, който е бил арестуван за корупция, рекет и принуда, и чиято администрация лично е разписвала заповеди за същия този комплекс, срещу който уж вика камери и най-безочливо дава интервюта?
Благомир Коцев няма право на повече фейсбук сълзи и на нито един ден повече в кметския стол.
Всеки час, в който остава на власт, е обида за гражданите на Варна!
Последната му спирка не е телевизионното студио, а пак обратно в ареста.
18.
Делото на Коцев е насрочено за 30 юни!
28.05.2026 10:31:48
9
22
Коцев сам се нахендри и в паниката си изкара наяве всичките си мръсни зависимости!
Документите и фактите го заковават безмилостно.
​До края на месец октомври 2023 г. в местността няма започнало строителство!
Официалната хронология категорично доказва, че дотогава в „Баба Алино“ няма нито един забит пирон, нито едно отсечено дърво и никакво започнало строителство.
Цялото това безумие със строежа на 104 сгради и изсичането на 100 дка вековна гора се е случило през 2024 и 2025 г., изцяло под носа, пред очите и с престъпното бездействие на Благомир Коцев като кмет на Варна!
Администрацията на Коцев лично е задвижила процедурите за района. Неговият заместник-кмет инж. Пламен Китипов съвсем будно е разписал Заповед № П-019 от 17.01.2025 г. за разрешаване изработването на Подробен устройствен план (ПУП) точно за тези имоти в „Баба Алино“.
Вместо Общината веднага да спре багерите и да защити гората, хората на Коцев са задвижили процедури за напасване на плановете, което изглежда като класически опит за последващо узаконяване.
17.
до 12
28.05.2026 10:30:38
13
9
И защо украинците да са виновни?Купили са си зелник и си го хапват.
16.
Благо честния мафиот
28.05.2026 10:27:06
12
17
Коцев се чуди как от позорния скандал да си направи пиар на жертва и лъже нагло и безпардонно, докато и той, и заместникът му– сега депутат от ПП/ДБ Павел Попов прекрасно знаят защо чак сега „откриха“ „тайния град“ на украинците.
Телевизиите по безобразен начин перат отново Коцев, както го перяха отвратително, докато беше в ареста заради тежки корупционни престъпления.
Един клоун, който в момента е директор на ОД МВР – Варна – Цветан Пировски вместо отново да арестува Коцев, търчи по гъза му и е позор за МВР.
Радев каканижи за ДАНС какво била направила, ама не обажда, че сега ДАНС е в ръцете на Станчо Парфюма – неговия охранител и човека на Копринков. Апропо, къде е по казуса Станчо Парфюма СЕГА?!
15.
...
28.05.2026 10:15:28
1
29
ТУК Е НАЛЯТА МНОГО ПАРА,НИКОЙ НЕ ХВЪРЛЯ ТОЛКОВА ПАРИ БЕЗ СИГУРНИ ГАРАНЦИИ.КАТО ЧЕТА,КОЙ Е "ИНВЕСТИТОРА" ЗА НЯКОЙ ОТ ХОРАТА ПОЕЛИ ТОЗИ АНГАЖИМЕНТ ИЗХОДА МОЖЕ ДА Е ЛЕТАЛЕН...ДАНО НЕ СЪМ ПРАВ.
14.
йхг
28.05.2026 09:57:02
11
27
Портних не е кмет от 3 години. Къде спа Коцев 3 години и не направи нищо, дори и главния виновник да е Портних?
13.
Наследство от Портних
28.05.2026 09:38:11
5
23
.
12.
Е те сега
28.05.2026 09:31:50
2
47
уверихте ли се какво представляват "братята украинци"? Ние им пращаме помощи а те с тях корумпират наред, тотално не зачитат нашите закони и най-нагло ни плюят в лицето. Такава наглост не сте виждали, а още ще има. Голямо шоу ще е. Дано само да мине без погребения.
11.
Ханко Брат
28.05.2026 09:20:24
9
38
... До преди 2 месеца управляващи бяха ГЕРБ-Те какво направиха против незаконното застрояване край Варна?!)
10.
lep
28.05.2026 09:18:06
3
32
Същото е и положението в парка Славейков, с църква Филаделфия, която се строи пред Романса. И те вадят документи от 2001-ва ;)
9.
The Black Cube of Saturn
28.05.2026 09:12:56
1
22
За черен КУБ закони няма! Интересно как още няма такъв пльоснат в БГ... или поне на мен не ми е известно..
8.
Затвора
28.05.2026 09:04:30
7
26
Ненапразно беше в затвора човека ,на това му викам промяна продължава
7.
оффф...
28.05.2026 09:03:43
10
44
Умните и красивите, които късаха ризи и прашки в защита на Благо Честния сега ще ги привикат ли към обвинението? Пейков ще събира ли нови 200000лева или €102258.38 за следващата гаранция на Благо Честния?
#КОЙ ще плати премахването на незаконните постройки?
Все неудобни въпроси, а?
6.
Кметчето
28.05.2026 09:01:25
5
39
май пак ще брадяса....
5.
Мишо
28.05.2026 08:55:53
10
50
Много искам да видя клакьорите на Коцев, коите яростно крещяха: "Коцев е ангел, Коцев е невинен, не на корупцията " какво ще правят сега.
Да си взимат багажа и за Украйна, доброволци на фронта и никога да не ги видим вече.
4.
ууу
28.05.2026 08:51:38
6
31
Парите го преспаха!!!!
3.
ТЕмида
28.05.2026 08:41:45
3
37
Флагман няма ли да пише как днес се канят да продадат /откраднат на На гербераста Грудев общинският урегулиран поземлен имот, в който е разположена "Скара за вкъщи" на кръстовището на ул."Христо Ботев" и ул."Македония"
2.
Цървул
28.05.2026 08:39:53
2
39
Всичкото това трябва да се събори и ако е възможно , да се задължи фирмата и се вземат парите за събарянето и връщане на предишното състояние на терена .
1.
Бене Джезърит
28.05.2026 08:33:28
11
38
Ванга е казала:
Събарвай та'а укрокочина!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Пилот се заби в дърво на рали „Раховец-Лясковец“: Състезател е в болница, прекратиха тренировките Пилот се заби в дърво на рали „Раховец-Лясковец“: Състезател е в болница, прекратиха тренировките Автомобилът на старозагорския клуб АСК излязъл от контрол в третия манш, няма пострадали сред зрителите Нова нощна акция в Слънчев бряг: Шестима в ареста, иззеха райски газ, кокаин и марихуана Нова нощна акция в Слънчев бряг: Шестима в ареста, иззеха райски газ, кокаин и марихуана 18-годишен софиянец разпространявал флаконите в курорта и по Южното Черноморие, сред задържаните има двама украинци Още една такса за Temu, Shein и AliExpress, сметката скача с поне 6 евро Още една такса за Temu, Shein и AliExpress, сметката скача с поне 6 евро Към митото от 3 евро се готви налог за обработка на пратките, но окончателният му размер още не е определен Новото Виенско колело в Бургас отвори врати, вижте какви са цените на билетите (ВИДЕО) Новото Виенско колело в Бургас отвори врати, вижте какви са цените на билетите (ВИДЕО) Дрон на Флагман показа как изглежда новата атракция в Морската  Шефът на хирургията в „Сърце и Мозък“ разкри как са изтръгнали от смъртта оцелелия от касапницата на „Тракия“ Шефът на хирургията в „Сърце и Мозък“ разкри как са изтръгнали от смъртта оцелелия от касапницата на „Тракия“ Бързата и професионална реакция на екипа в клиниката по хирургия предотврати фатален изход за 46-годишния пациент, който беше с тежки травми на черния дроб и ребрата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Комшиите пуснаха експресна „бърза писта“ само за свои граждани, докато колоните от гастарбайтери блокираха пунктовете под жаркото слънце Два електрически автомобила изгоряха като факли в бургаския кв. Сарафово (СНИМКИ) Два електрически автомобила изгоряха като факли в бургаския кв. Сарафово (СНИМКИ) Около 3 ч. тази нощ летовници са чули изключително силни експлозии и са подали сигнал до тел. 112 От 13 юли започва строежът на първото кръгово по бул. "Захари Стоянов" в Бургас От 13 юли започва строежът на първото кръгово по бул. "Захари Стоянов" в Бургас Затварят връзката до магазин Даниста, а движението при Капчето ще бъде затруднено МВР спря гонки с коли, двама са арестувани МВР спря гонки с коли, двама са арестувани Областната дирекция на МВР в старопрестолния град започна безкомпромисна война срещу автохулиганите и нелегалните състезания в градска среда Пиян софиянец с 1,59 промила се заби в ТИР край Симитли (СНИМКА) Пиян софиянец с 1,59 промила се заби в ТИР край Симитли (СНИМКА) Катастрофата блокира едната лента към Кулата, а движението беше възстановено след близо два часа
Доналд Тръмп се похвали с „перфектен“ когнитивен тест и атакува журналисти, усъмнили се в здравето му Доналд Тръмп се похвали с „перфектен“ когнитивен тест и атакува журналисти, усъмнили се в здравето му 80-годишният американски президент обяви, че е отговорил правилно на всеки въпрос, след като нова книга повдигна темата за неговата възраст и издръжливост Масов навик съсипва хиляди смартфони! Вижте фаталната грешка, с която моментално изгаряте екрана Масов навик съсипва хиляди смартфони! Вижте фаталната грешка, с която моментално изгаряте екрана Повечето потребители редовно пръскат устройствата си с опасни препарати, без да подозират, че химикалите необратимо разяждат защитния слой на дисплея Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Комшиите пуснаха експресна „бърза писта“ само за свои граждани, докато колоните от гастарбайтери блокираха пунктовете под жаркото слънце Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Елисейският дворец обясни, че френският президент се възстановява от лек очен проблем, който причинява дразнене и чувствителност към светлина Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Окончателната аутопсия сочи алкохолно отравяне, а мистерията около внезапната смърт на 35-годишната актриса приключи Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Проверяват се данъчна регистрация, приходи, пожарогасители, детектори за дим, застраховки и дали жилището изобщо може да се отдава на туристи Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Според него промяната е невъзможна, защото корумпираният ни елит е удобен на Запада, а обществото няма живи сили за отпор От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж Той се включи в елитна европейска бригада, която ще съдейства за сигурността на милионите туристи в най-горещите зони на мегаполиса Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Либерал-глобалистите успяха да прокарат текста в последния момент днес, докато много евродепутати отсъстваха САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива Новата ескалация поставя под въпрос крехкото примирие, след като Вашингтон обяви удари по десетки цели, а Иран атакува военни обекти в Кувейт и Бахрейн
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Бюджетът на кабинета „Радев“ е по-лош от този на „Желязков” Виц на деня Виц на деня - Защо хорат се женят?
- Недостатъчно жизнен опит.
- А защо се развеждат?
- Недостатъчно търпение.
- А защо отново се женят?
- Недостатъчно памет.
Виц на деня Виц на деня Дебел бизнесмен на средна възраст се гледа в огледалото, после се обръща към леглото, където лежи ослепителна млада красавица и я пита:
- Възможно ли е чак толкова да обичаш парите?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Любов е когато харесваш нейната мусака повече от тази на майка си.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори