Военните протести в Украйна за първи път са насочени срещу Зеленски
Тълпата нарасна във вторник вечерта
Хиляди хора се събраха по улиците на Киев, Украйна, във вторник вечерта, за да протестират срещу действията на правителството на президента Володимир Зеленски за отслабване на антикорупционните институции. Това беше първата голяма антиправителствена демонстрация в страната от три години и половина война, пише The New York Times.
Протестът пред президентската канцелария в центъра на Киев, включващ цивилни и войници, беше най-значителният разрив досега в националното единство, което помогна на Украйна да оцелее в изтощителната и кървава битка срещу руска инвазия. Правителството не направи веднага изявление относно събитието, предава dnes.bg.
„Съпругът ми е в окопите и това не е това, за което се борят“, каза 31-годишната Катерина Амелина. „Това може да бъде унищожението на 10 години работа на гражданското общество.“
Демонстрацията, широко рекламирана в социалните медии, се проведе часове след като украинският парламент, контролиран от партията на Зеленски, прие мярка, отнемаща независимостта на две агенции, отговорни за разследването и наказателното преследване на корупцията. Тя дава на главния прокурор на Украйна, назначен от президента, нови правомощия върху антикорупционните агенции.
Късно във вторник вечерта уебсайтът на Парламента актуализира статуса на законопроекта, за да покаже, че Зеленски го е подписал. Нямаше незабавно потвърждение от президентския кабинет.
В понеделник службите за сигурност нахлуха в офисите на двете агенции, които разследват хора от обкръжението на Зеленски, твърдейки, че са били инфилтрирани от руското разузнаване.
Тълпата нарасна във вторник вечерта, когато слънцето залязваше на хълм точно над площад Майдан, където преди повече от десетилетие се събраха тълпи, за да протестират срещу корупцията на тогавашния президент Виктор Ф. Янукович, което доведе до неговото отстраняване .
„Това е много тъжен момент, защото за мен означава, че се връщаме назад във времето, когато водихме същата дискусия“, каза Мустафа Найем, бивш член на парламента, участвал в по-ранните протести.
Активисти и анализатори виждат законодателството като част от по-широки репресии срещу независимите медии, изразявайки критики към правителството и правителствените надзорни групи, както публични, така и частни, заплашвайки трудно постигнатия напредък към демокрация.
Един от най-известните антикорупционни активисти в Украйна и чест критик на администрацията на Зеленски, Виталий Шабунин, беше обвинен в съдебно производство миналата седмица в укриване от военна служба и измама. Той отрече обвинението, което многобройните му местни и международни защитници наричат безпочвено, дори фарсово. Ако бъде осъден, той може да бъде изправен пред десетилетие затвор.
В Украйна беше широко разпространено мнението, че Зеленски и неговата администрация са се затворили в себе си, губейки връзка с народа.
„Невъзможно е да се толерира това, което се случва през последните седмици и месеци – атаките срещу граждански активисти, атаките срещу антикорупционната система“, каза 36-годишната Ирина Немирович, директор на Украинския здравен център, независима изследователска група. „Виждали сме всичко това и преди.“
Дмитро Козятински, ветеран от руско-украинската война, беше една от многото влиятелни фигури, призоваващи за протести.
„Времето не е на наша страна“, каза той в съобщение, споделено широко онлайн. „Трябва да излезем на улицата тази вечер и да призовем Зеленски да предотврати завръщането към тъмните дни на Янукович. Ще се видим тази вечер!“
Демонстрантите бяха предимно млади и мирни, а полицейското присъствие беше слабо, като на барикадите пред президентския комплекс от офиси имаше само няколко служители по сигурността.























