В идните дни избягвайте пряка слънчева светлина, не заменяйте водата с ледена бира или енергийна напитка

Под особен риск са физически активните хора на възраст над 65 години, да не излизат след 10 ч. и преди 19 ч., казва кардиологът
Доц. Лиляна Мирчева, дм е специалист кардиолог в Бургас с над 20 години медицински опит. Извършва диагностика и лечение на кардиологични заболявания. Тя е началник на Отделението по кардиология на МБАЛ „Бургасмед“ и доцент към Катедрата по предклинични и терапевтични дисциплини на Факултета по обществено здраве към Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров". Като кардиолог с дългогодишен клиничен опит и автор на редица публикации в специализирани медицински списания, множество участия като лектор в български и чуждестранни форуми, потърсихме доц. Мирчева, за да ни даде съвети как да се справим с жегите, които ни очакват до края на месеца и да я попитаме има ли храни и напитки, които трябва да се избягват през т.нар. "горещници" в края на юли месец.
- Доц. Мирчева, Балканският полуостров е подложен на сериозни жеги. Говорим за температури над 40 градуса, каквито се очакват. С жегите идват и здравословни проблеми. Вие, като специалист, какво бихте препоръчала на хората?
- На първо място са универсалните препоръки, които ние, като лекари, даваме на всички хора през летните месеци. Препоръчваме да се пият много течности, основно вода. Не се препоръчва прием на алкоголни напитки. Говорим за обикновена вода, която не е много студена, а по-скоро на стайна температура. Количеството трябва да бъде около 2,5 до 3 литра за здрави хора. Ако пациентите са сърдечни заболявани и имат заболяване, тогава приемът трябва да бъде намален. Дори в летните месеци те имат право не повече от 1,5 до 2 литра, ако разреши кардиолога. Иначе при тях има опасност за задържане на течности и поява на отоци.
Внимание, започна пикът на горещините, до 19 ч. избягвайте откритите места!
Вторият съвет, който се дава на всички хора е да не излизат по най-горещите интервали от деня, между 10 и 16 часа, когато е най-топло. Препоръчва се да стоят на сянка, в домашни условия, но без климатикът да се намаля до екстремни температури, защото рязката смяна на температурата - например ако вътре е 20 градуса на климатик, а вън е почти 40, не се отразява добре на сърдечно-съдовата система. А дори е по-зравословно, ако имат възможност да стоят на дебела сянка, вместо на климатик - в градина или сред природата.
Друго важно е хората с високо кръвно налягане да знаят, че то спада през летните горещи дни и е добре да се консултират със специалист, който да прецени дали не е подходящо да намали или дори прекъсне лекарствата им за тези дни. В контраст има един малък процент от хора, които реагират на жегите с хипертонични кризи. При тях ситуацията е малко по-трудна, защото пък при тях се налага точно обратното повишаване на медикаментите в тези най-горещи дни. И естествено отново има риск от понякога колабиране. За тях не се препоръчва прием на много течности със сол, което е стара традиционна рецепта за вдигане на кръвното.
- Кои са най-застрашени в т.нар. "горещници", които ни очакват през настоящата седмица?
- Най-застрашени са възрастните хора, особено след 65-годищна възраст. Застрашени са и хората в диапазона 80-90 години, които са сравнително активни и мобилни, но имат множество тежки заболявания и въпреки това се разхождат точно в жегите. Те са доста застрашени от именно такива влияния на температурите. Имаме не малко пациенти, които са колабирали през летните месеци, дори при липса на сърдечни заболявания от този значителен спад в кръвното, което при един възрастен човек с нарушено уросяване на мозъка, води до колабиране, до много ниско кръвно, което води до припадък. Нека разходките са или в ранните сутринни часове преди 10 ч., или след 19-20 ч. вечерта.
Не допускайте тези грешки в жегата, защото много ще страдате
- Споменахме приемът на повече течности. А по отношение на храната, какво бихте казала? Има ли причина да се избягват някои храни, а пък на други да се набляга през горещите летни дни?
- Най-препоръчваната от кардиолозите диета е така наречената средиземноморска диета. Тя включва основно плодове и зеленчуци. Говорим за зелени салати, домати, краставици и т.н., но пак с по-малко количество сол. Овкусяването да е със зехтин, ако това е възможно. Да се приема много по-малко количество месо, отколкото през зимните месеци. Препоръчва се в седмицата не повече от 2-3 пъти да ядем месо и то не от тези, които са богати на мазнини. Пилишкото е добър избор, но още по-добре е всякакви видове риба. Хубаво е да се избягва пържената храна, макар да е модерна през лятото. Добре е храната да бъде печена на фурна или на скара и в по-малки количества, преяждането в жегите също води до спад на кръвното, който може да доведе до колапс. И най-важното - алкохолът. Това, което българинът много обича през лятото, е да пие ледена бира, узо и други подобни. Те водят до разширяване на кръвоносните съдове, което може да доведе до припадъци. Имаме дори млади пациенти, които употребяват енергийни напитки в летните месеци и им прилошава.
- Защо енергийните напитки трябва да се избягват през летните месеци?
- Енергийната напитка съдържа огромно количество кофеин и всъщност води до много изразено очестяване на пулса и до така наречената тахикардия. Това е много висок пулс, който може да бъде от порядъка на 150 или дори повече. Високия пулс води до спад на кръвното, тъй като сърцето не може да изпомпва достатъчно количество кръв и кръвното в този момент спада. И все пак да се има предвид, че реакцията на различните хора е различни. Някой могат от прием на енергийни напитки да повишат кръвно. За съжаление тези напитки се употребяват основно от младите. Не съм виждала човек над 40 години който да злоупотребява с енергийни напитки за разлика от подрастващите. Имали сме случаи на тинейджери или хора около 20 г., които на ден изпиват по 3-4 кенчета и ефектът е спад на кръвното налягане, прилошаване и припадъци. В енергийните напитки има огромно количество кофеин. Той, сам по себе си е полезен и няма нищо опасно в пиенето на едно, две кафета на ден, но в само една енергийна напитка има доза кофеин, равна на поне 10 кафета. Тази концентрация, особено за един млад организъм, е много вредна.
Предупреждения за опасно горещо време в цялата страна
- През лятото се наблюдава и завишена употреба на алкохол, заради отпуските.
- Да, това също е много вредно, особено в тези предстоящи горещи дни. Има хора, които като ги питаш дали пият течности, казват "да", а накрая се оказва, че не говорят за вода, а за бира. Това е много вредно в тези месеци - юли и август.
- Всички сме чували понятието "слънчев удар". Какво всъщност представлява това състояние и как да го избегнем? Има ли изобщо диагноза "Слънчев удар"?
До подобно състояние се стига след прекомерно дълго излагане на слънчева светлина и прегряване на черепа. Лекарският ни съвет винаги е хората да ходят с шапки, колкото и да не им се харесва това. Тя трябва да е с периферия или козирка, да не е плътно прилепнала на главата, защото така се повишява температурата Основно "слънчевият удар" се изразява в главоболие, раздразнителност, понякога стига и до световъртеж. Реално т.нар. "слънчев удар" донякъде наистина е мит. В нашата практика ние не сме имали пациент с истински слънчев удар. По-скоро се касае за много силно глагоболие, промени в кръвното налягане, понякога в двете посоки, и зачервяване на очите. Разбира се, тук е моментът да вметнем и изгарянето на кожата, което води до обилно потене, до дехидратация на самата кожа, която е най-големият орган в човешкото тяло. Това изобщо не се отразява добре на човек и е препоръчително в предстоящите горещи дни да се избягва цялостно излагането на пряка слънчева светлина в следобедните часове.
























