Преференциално паркомясто предизвика конфликт в центъра на Бургас

Жители на улица "Михаил Герджиков" сигнализират за неправомерно завземане на общинско място за паркиране
Паркомясто на ул. "Михаил Герджиков" 1 разбуни духове в жилищна сграда и стигна чак до Общинския съвет, който предстои да разгледа писмото на живущите и да се произнесе. Казусът е свързан със специално обособено място за паркиране, извън периметъра на зоната за платен престой.
Темата е особено деликатна за бургазлии, тъй като в тази част на града и без тгова местата са кът. От писмото, подписано от 20-ина от собствениците в сградата, става ясно, че историята започва преди време, когато дете от семейството, живеещо на същия адрес, претърпява инцидент и чупи крак. Родителите използват тази ситуация и осигуряват специализирано паркомясто непосредствено пред дома им, за улеснение при транспортирането на детето.
С времето обаче детето напълно се възстановява и, по думите на съседите, днес води активен начин на живот – играе, тича и скача без никакви затруднения. Въпреки това, семейството продължава да паркира на мястото, твърдейки, че то им принадлежи по право. Техният аргумент бил, че близък роднина, притежавал гараж наблизо.
Повече вижте в нашия репортаж.





















Съдът: Наредбата е приета при съществени процесуални нарушения
Според съда, Общинският съвет на Бургас е приел наредбата без да спази изискванията на Закона за нормативните актове (ЗНА). В мотивите към проекта липсват конкретни финансови обосновки за повишаването на таксите и не са посочени очакваните резултати от прилагането на новите цени. Не е изготвен подробен анализ за влиянието върху бюджета, гражданите и бизнеса – задължителен елемент за акт, който пряко засяга финансовите интереси на местното население.
Припомняме – Съдът отменя, таксите текат: хаос със „Синята зона“
паркингСпоред съда, посочените от общината общи аргументи – като изчерпан капацитет за паркиране и необходимост от модернизация – не оправдават автоматично увеличението на цените, ако не е доказано как с по-високата цена ще се подобри качеството на услугата.
След извършването на всички подготвителни действия, на 25 февруари 2025 г. Общинският съвет в Бургас провежда редовно заседание, на което участваха 47 от общо 51 съветници. С поименно гласуване с 32 гласа „за“ и 13 „против“, без нито един „въздържал се“, беше прието спорното решение за изменение на наредбата и увеличаване на таксите за паркиране.
Сред тези, които гласуваха „против“ тогава, бяха общинските съветници от „Възраждане“. Те аргументираха позицията си с липсата на анализ за ефекта от повишението:
„Мотивите, с които ни се предлага това увеличение, а именно, че така щели да се разтоварят зоните от автомобили, не са издържани и не са подкрепени с никакъв анализ или проучване в тази насока. За да се стимулират гражданите да оставят колите си и да се придвижват по друг начин, трябва да им се предложи алтернатива, а не само финансова санкция“, заявиха те.
„Ако се има предвид соченият в мотивите за увеличение ефект за намаляване на автомобилите в центъра, ние не намираме логика това да се случи. Няма никакъв анализ, че ако цената се увеличи драстично от 1.30 лева на 2 лева, това ще доведе до намаляване броя на автомобилите“, посочиха тогава съветниците.
ДДС не следва да се начислява върху таксата за паркиране
Втората съществена причина за отмяната е, че с приетите текстове общината е начислила ДДС върху таксата за кратковременно паркиране – нещо, което съдът счита за в нарушение на Закона за ДДС.
Съдебният състав приема, че дейността на общината по предоставяне на паркоместа не представлява търговска услуга, а е упражняване на публични правомощия. Следователно, тя не попада в обхвата на облагаемите доставки и не следва да се включва ДДС в цената за ползване на общинските зони за паркиране.
Това становище съответства и на практиката на Съда на Европейския съюз, според която когато органите на местна власт осъществяват дейности с използване на публични правомощия (например определяне и контрол на паркирането), те не действат като икономически оператори и не подлежат на облагане с ДДС.
Жалбоподателите доказаха интерес, общината ще плати разноските
Двамата граждани, завели делото, представиха доказателства, че редовно ползват платените зони за паркиране в Бургас – единият като жител и собственик на автомобил, другият като редовен посетител на града. Съдът прие, че и двамата имат правен интерес да обжалват.
С решението си съдът задължава Общинския съвет на Бургас да изплати на единия от тях сумата от 1530 лв. за направените разноски по делото.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок. Ако не бъде обжалвано или бъде потвърдено, отменените текстове ще бъдат заличени и ще отпадне възможността да се събира такса с начислен ДДС за паркиране в зоните. Общината ще трябва или да върне част от събраните суми, или да приеме нова, законосъобразна наредба.
Защо не я цитирахте изцяло?
Човек има гараж, който ползва от години, защото брат му и майка му живеят постоянно в Германия, имат дворно парко място!
Очаква да получи и втори автомобил и за това му трябва друго място за паркиране!
И още един аргумент - жена му не можела да вкарва и изкарва Мерцедеса от гаража!
Съгласно буквата от Закова, при 90% инвалидност каквато на практика няма, се полага такова паркомясто.
Но Мерцедесът трябва да е регистриран в Бургас, а не с немски номер!
Съдът посочва, че при приемането на наредбата не са представени анализи с финансови ефекти за граждани и бизнес. Проектът е публикуван, но с общи фрази като „подобряване на услугата“, без реални данни за последиците.
ДДС върху Синя зона е незаконен
Още по-остро съдът реагира за начисления ДДС в цените за паркиране. Според решението, общината действа като властнически орган, а не като търговец, затова събирането на ДДС е неправомерно.
„Общината не е търговец, а властнически орган. ДДС в този случай не се дължи“, се казва в мотивите, подкрепени и от практиката на Съда на ЕС.
Какво отменя съдът в Бургас?
Съдът премахва всички текстове, регулиращи тарифи за Синя и Зелена зона – от електронните талони до уикенд пакетите и абонаментните карти. Община Бургас е осъдена да възстанови съдебни разноски от 1530 лв. на жалбоподателите.
Възможен ефект върху други градове
Решението на съда може да има последици в национален мащаб. Съдебната практика вече утвърждава, че:
Общините нямат право да начисляват ДДС за административни услуги;
Общински такси трябва да се основават на конкретни финансови разчети.
Ако решението не бъде отменено от ВАС, Бургас ще е длъжен да преработи цялата Наредба за Синя зона.