Най-големите корупционни скандали в новата история на футбола
Футболът e известен като феноменална игра, която носи страст, лоялност и чувство за несравнима принадлежност на феновете по целия свят.
Днес обаче, когато този спорт е обвързан с огромни финансови ресурси и инвеститорски интерес и класирането е важно за далеч повече неща от спортната история, става все по-сложно да се гарантира честността на играта и запазването на феърплея във футбола.
И когато корупцията проникне в него, щетите могат да станат невъобразими. Такива примери има много, като ще се опитаме да припомним някой от най-грандиозните скандали, свързани с корупция в по-новата история на “красивата игра”.
На честна игра, с ясни правила и с хиляди предложения за футболни залози от десетки първенства и турнири може да се разчита на сайта и в мобилното приложение на водещия български букмейкър, познат като основен партньор на родния футболен гранд ЦСКА.
Ето и драматичните скандали, които разтърсиха футболния свят през годините и оставиха трудно заличими следи върху неговата репутация.
Калчополи (2006)

Един от най-големите си скандали в историята на италианския футбол се развихри през 2006 г. и в него бяха въвлечени някои от най-големите клубове в страната, рефери и футболни ръководители и съсипа за години напред репутацията на италианския футбол.
Италианската полиция разкрива аферата, наречена от медиите “Калчополи”, като основните замесени бяха шампионът Ювентус, Милан, Лацио, Фиорентина и Реджина.
Записи на телефонни разговори, които полицията публикува, демонстрираха колко надълбоко са проникнали пипалата на цяла мрежа от незаконни отношения между клубни директори и длъжностни лица от италианския футбол.
Макар мнозина да казват, че в скандала става дума за нагласени мачове, основното обвинение всъщност бе, че определени клубове са си избирали удобни съдии за мачове със свое участие, не без помощта на организациите на реферите на полуострова, но няма доказателства за уреден резултат от даден мач.
В крайна сметка основен потърпевш от скандала се оказаха Ювентус, чиято титла за сезон 2005/06 бе отнета, а отборът бе поставен на последното място в Серия А, което доведе до автоматичното му отпадане в Серия Б и напускането на много от звездите на отбора.
Неколцина футболни деятели и съдии бяха дадени под съд, а бившият генерален директор на Юве Лучано Моджи дори получи ефективна присъда. Именно той се оказа,че е договарял благоприятни за отбора му съдийски наряди с отговорника за това Пиерлуиджи Пайрето.
Няколко години след това, се оказа, че още доста клубове от първите две дивизии на италианското първенство са били замесени в схемата, но никой от тях не понесе наказание поради изтеклата давност.
А в разгара на цялата тази лудница, "скуадра адзура" изуми всички и спечели Световното първенство през 2006 г. в Германия. На финала срещу Франция, на терена излязоха осем играчи на Ювентус - петима за Италия и трима за техните противници.
Марсилия (1993 г.)

Олимпик Марсилия спечели Шампионската лига през 1993 г., като във финала победи с 1:0 легендарния тим на Милан начело с Фабио Капело и куп звезди като Марко ван Бастен, Франко Барези, Франк Рийкард и Паоло Малдини в състава му.
Това постижение обаче е помрачено от огромен скандал с уреден мач от френското първенство, което Олимпик спечели и така записа дубъл от титли в тогавашната френска Първа дивизия и в Шампионската лига.
Скандалът се разгаря около мача от последния кръг на първенството срещу борещият се за оцеляването си в елита Валансиен.
Президентът на Олимпик Бернар Тапи не желае отборът му да пострада от контузии преди финала за Шампионската лига шест дни по-късно и нарежда на своя играч Жан-Жак Ейдели да “поговори” с бившите си съотборници в Нант Хорхе Буручага, Кристоф Робер и Жак Гласман и да ги убеди да не се напъват твърде много в мача. Срещу солидни суми. Първите двама се съгласяват на предложения подкуп, но Гласман отказва.
Марсилия повежда преди почивката на мача, но в паузата Гласман казва на съдията и на капитана на ОМ Дидие Дешан за предложения му подкуп. Съдията също е забелязал, че Робер само се мотае по терена, Буручага не оспорва както обикновено съдийските решения срещу него, докато Гласман търчи като луд, сякаш се опитва да изиграе мача на живота си.
Марсилия печели с 1:0 и си осигурява шампионската титла, но веднага след мача в съблекалнята нахлува полиция и започва да разпитва играчите на новия френски шампион.
В крайна сметка, Ейдели и вицепрезидентът на Марсилия Жан - Пиер Берне са арестувани, а Бернар Тапи е принуден да подаде оставка като президент на клуба. И тримата получават доживотна забрана да се занимават с футбол. Шампионската титла на Марсилия във Франция е отнета, клубът е пратен във Втора Дивизия и изваден от евротурнирите за предстоящия сезон, макар УЕФА да не отнема спечелената титла.
Бернар Тапи е осъден на две години затвор, от които излежава едва осем месеца в очевиден комфорт, а Ейдели получава условна присъда и е изхвърлен от футбола за 18 месеца.
Случаят Негрейра/Барсагейт (2023)

В началото на 2023 г. испанските медии разкриха, че между 2000 и 2018 г. Барселона са платили над седем милиона евро на компании, свързани с Хосе Мария Енрикес Негрейра - бивш вицепрезидент на Техническия комитет на съдиите към Кралската испанска футболна федерация.
Клубът твърди, че Негрейра просто е бил нает като външен консултант за анализи на съдийството в срещите на "блаугранас", а самият функционер отрича да е упражнявал влияние върху съдийски решения в полза на Барселона.
През март същата година започва официално разследване срещу клуба и няколко от неговите бивши ръководители, включително бившите президенти Сандро Росел и Джосеп Мария Бартомеу. Те са обвинени в корупция, злоупотреби и фалшифициране на документи. През октомври 2023 г. към обвиняемите се присъединява и настоящият президент Жоан Лапорта.
Въпреки повдигнатите обвинения, в края на май миналата година съдът в Барселона отхвърли тезата за подкуп. Разследването остава в ход, като през септември 2024 г. бе удължено с още шест месеца.
До момента не са представени убедителни доказателства, че плащанията са били насочени към манипулиране на мачове. Според запознати с разследването, окончателното заключение може да отнеме години и е твърде вероятно футболен клуб Барселона да излезе сух от скандала.
Падението на Сеп Блатер (2015 г.)

През май 2015 г. американското Министерство на правосъдието повдигна обвинения срещу 14 души, включително девет настоящи и бивши служители на световната централа, за рекет, измама и пране на пари. Седем от тях бяха арестувани в Цюрих, Швейцария, насред годишния конгрес на ФИФА.
Обвиненията обхващат период от над две десетилетия и включват получаване на подкупи за над 150 милиона долара в замяна на медийни и маркетингови права за значими футболни турнири.
Сред обвиняемите бяха високопоставени фигури като вицепрезидентите на ФИФА Джефри Уеб и Еухенио Фигередо. Разследването разкри дълбоко вкоренена корупция и в регионалните конфедерации КОНКАКАФ и КОНМЕБОЛ, които управляват футбола в Северна и Южна Америка.
Същевременно, швейцарските власти започнаха паралелно разследване относно възможни нередности при избора на домакините за Световните първенства през 2018 и 2022 г., Русия и Катар.
Въпреки че президентът на ФИФА Сеп Блатер първоначално не беше обвинен, на 2 юни 2015 г. той обяви, че ще подаде оставка, само четири дни, след като бе преизбран.
По-късно същата година, той и президентът на УЕФА Мишел Платини бяха отстранени от футбола за осем години, след като разследване доказа неоправдан превод за два милиона евро от Блатер към Платини. Тогава швейцарската прокуратура заподозря нерегламентирано плащане в замяна на подкрепа от страна на французина за нов мандат на Блатер начело на ФИФА през 2011 г.
Скандалът доведе до сериозни репутационни щети за международната централа, като някои спонсори изразиха загриженост относно бъдещото си партньорство с организацията, а други директно се отдръпнаха.
През февруари 2016 г. беше избран нов президент в лицето на Джани Инфантино и гръмко бяха обявени реформи, насочени към подобряване на прозрачността и управлението.
Според критиците на ФИФА обаче, особена промяна няма. За мнозина, кардинално решение на корупцията няма да има докато не се променят практиките и процесите по избор на държави домакини на големите футболни форуми, което не се очертава на хоризонта. Изборът на домакин за световното първенство през 2034 г. е особено ярък пример поради наличието на една единствена кандидатура - тази на Саудитска Арабия, страна, която мнозина обвиняват, че използва спорта, за да тушира щетите от лошия си имидж като дълбоко консервативна ислямска държава, в която човешките права са системно нарушавани.
Водещият български букмейкър напомня, че спортните залози са само за удоволствие и към тях трябва да се подхожда с повишено внимание и отговорност.




















